Gå til innhold
Hundesonen.no

Aktivitets leker til alenehjemme bruk


Recommended Posts

Skrevet

Litt usikker på om denne hører hjemme her, men flytt tråden om den passer bedre et annet sted.

Da jeg kjøpte hunden min, var jeg så heldig å ha en jobb der jeg kunne ha henne med meg. Av div årsaker sluttet jeg på denne jobben, og har vært arbeidsløs ganske lenge nå. Det betyr jo at bikkja ikke videre er vandt til å være alene hjemme. Men dette har vi jobbet med, og hun kan være alene hjemme i 6-8 timer uten å bråke eller ødelegge noe. Det har vært stille når jeg har gått, og stille når jeg har kommet hjem. Har også hørt med huseierene (som bor i 2.etg) om de har hørt noe, men de hører skjeldent noe lyd fra bikkja.

Nå ser det ut til at jeg snart er i ny jobb igjen, og det betyr jo litt mindre tid til bikkja, og litt mer alene hjemme tid for henne. Jeg er ikke bekymret for at hun skal bråke eller ødelegge ting, men jeg ser for meg at det kanskje blir litt kjedelig for henne å være alene hjemme såpass mye ? Så da tenkte jeg å anskaffe noen aktvitets leker hun kan ha når hun er alene, da får hun litt stimuli også. Har en sånn Kong som jeg pleier å fylle med litt av hvert, men det er som regel to slafs og den er tom. Har den store sorte som skal tåle en trøkk.. Hun har bur med madrass og tepper pluss noen leker, buret står åpent så hun kan legge seg der når hun selv vil, ellers så går hun fritt i stua, kjøkkent og gangen.

Dette ble litt rotete ser jeg, men poenget er, har noen forslag til gode aktivitets leker som fungerer bra til alenehjemme bruk? Kom gjerne med linker osv til steder man kan få kjøpt, men ikke for dyrt hehe :)

Skrevet

Kjøp en kong, fyll den med digg og legg den i fryseren over natten.... så må hunden slikke ut innholdet, det tar ca 30 min

Ta en tom brusflaske, skjær et lite hull midt på flasken... og fyll flasken med litt tørrfor, hunden må rullle flasken bortover for å få ut maten

Ta en tom melkekarton, legg noe godis i bunn, og teip det godt igjen...så må hunden rive den frahverandre...

Okse penis tar gjerne en stund å spise

Kong Wubba

Gjem godis i leiligheten, så må hunden søke...

Uansett hva du velger bør ikke hunden være mer enn 8- max 9 timer alene om dagen!

Skrevet

Jeg vil tru at hun sikkert kommer til å legge seg til å sove, jeg, dersom hun kjeder seg. Jeg har to skikkelig kråker hjemme, og de bare sover hele dagen, uansett hvor mye lekre bein og leker jeg legger igjen. Det samme gjorde Aiko før Imouto kom i hus. Høyst sannsynlig vil hun bruke opp alle lekene ganske raskt, og deretter legge seg til å sove. Jeg ville altså ikke brukt så mye energi på å finne kjempegøyale leker til henne.

Men du: Grattis med å ha nådd et av målene for 2012 alt nå da! :icon_clapping:

Skrevet

Jeg er enig med Sandy jeg. Har selv en akrobat av en hund, men jeg har aldri hatt noen aktivitetsleker når jeg er borte. Får han nok mosjon til daglig og at det skjer ting i livet hans så slapper han faktisk av når han først er alene hjemme og det ikke skjer noe. Jeg har alltid et vanlijeben liggende tilfelle tyggesug skulle melde seg, men ellers bare saueskinnspels og sofa som han kan ligge på som alternativ til bare gulvet i stua.

Det har fungert helt supert her hele tiden ihvertfall, men jeg også alltid vært helt avslappet til det å være alene hjemme etter å ha jobbet godt med hjemme alene-treningen :)

Skrevet

Enig med Sandy og Marvin her altså. De fleste vil lære seg sånne leker/spise opp tyggetingen etc ganske fort, og det beste (syns jeg da) er jo om de roer seg helt og sover når vi er borte. Det har funket på alle de hundene jeg har hatt i familien ivertfall. Greit at forventningen går på hvile og kos og ikke lek og aktivitet når de skal være alene i 8 t, og det høres jo ut som din takler det greit...?

Skrevet

Min hund har hurra meg rundt med alle lekene,og så sover hun søtt resten av tiden. Jeg har filmet henne.

Frossen kong, Iq leker( ikke alle Iq leker hun får være alene med) godteri inni forskjellig innpakning, legger ut godbitsøk. Jeghr ofte gjemt leker eller godbit feks under en hylle knyttet fast i en snor som de må dra i.

Skrevet

Jeg jobber kun to dager i uken,og da legger jeg igjen en ball med godbiter og et okseøyre. Har også hatt flaske med godbiter i,men i det siste har jeg bare brukt ballen. Jeg har filmet henne,så jeg vet hun jobber med det og legger ikke så mye merke til at jeg går da :)

Skrevet

Det er aldri en ulempe å gi hunden litt "avleding" i det du går, som gjerne varer 30 min...

De første 30 min alene hjemme oppleves som de mest kritiske for en hund...og derfor anbefaler adferdskonsulenter avledning når du går.

Skrevet

Kong har jeg, og jeg pleier og fylle den og fyse den. Jeg gir henne den før jeg går, så hun er oppttat med den i det jeg går og rett etter at jeg har gått. Hun blir ikke alene hjemme i mer enn 8 timer, og jeg har pause mindt på dagen der jeg kan få luftet henne. Men for hennes del tror jeg det er best at hun ikke blir luftet, for det som har vært et problem før har vært det at jeg går, og ikke det at hun er alene.

Men da har jeg fått noen tips, det beste er da at hun har noe å aktivisere seg med i det jeg går og den første halvtimen/timen etter det, for deretter å slappe av. Det høres jo greit ut, men jeg kan jo bytte i mellom Kongen og litt div annet, så ikke det er samme leken hver gang..

SandyEyeCandy: Takk :D, hehe, Ikke noe fancy jobb da, men ser iallefall ut til at målet er i boks nå. Og det er jo en god start :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...