Gå til innhold
Hundesonen.no

På leting etter hund nummer to


Stueloff
 Share

Recommended Posts

Jeg er på utkikk etter en liten til mellomstor hund, og lurer på om dere har noen forslag. Har en italiener fra før, i tillegg til flere hunder i familie og nær vennekrets, så den må gå overens med andre hunder og mennesker. er småallergisk, så helst ikke så altformye røyting og mye pelsstell har jeg verken tid eller tålmodighet til. Den trenger ikke nødvendigvis å være veldig lettlært, men heller ikke supersta. Den kan kreve moderat med mosjon, men også være sofagris til tider. Mye bjeffing stiller jeg meg litt skeptisk til siden jeg bor i et hus med flere leiligheter og vil helst slippe å irritere på meg naboene. Det er viktig at det er lite sykdommer på rasen, men jeg vet at jeg aldri vil finne en som ikke har noen. Vil også at det skal være en hund som knytter seg til "flokken" og ikke er altfor selvstendig.

De rasene jeg vurderer er en til italiener, whippet og lundehund (ja, jeg vet at de bjeffer).

Er åpen for alt av forslag :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Syns whippet høres ålreit ut, jeg... men du har jo basenji, etnahund, fransk bulle, mops, podengo, og sikkert en god del annet korthårs eller strihårs som sikkert kan fylle rollen som familiehund hos dere.

Men jeg har kun erfaring selv med whippet, og vil gå god for den rasen. Trenger å få løpt fra seg et par ganger i uken, kanskje litt mer enn en italiener (jeg vet ikke hvor mye en italiener krever), og en god tur i blant vil den også like godt, men ellers har den også veldig sansen for sofaen eller en annen myk liggeplass, gjerne et fang eller sammen med de andre hundene i huset. Sosial, og går godt med andre hunder. Det sies gjerne at en whippet = både to og tre whippet. De som først får seg en, får seg gjerne flere, og det er ikke så stor forskjell på å ha en whippse og å ha en liten flokk med de. Det skal, i utgangspunktet, også være en sunn rase. Jeg har dessverre opplevd skade på min (korsbånd), men man har aldri absolutt garanti for slikt. Heldigvis har det gått veldig bra, og han er på ingen måte plaget med det i dag.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar! Tar gjerne imot flere :)

Whippet og italiener er de som står høyest på lista akkurat nå, men er ikke like flink på raser som mange andre her inne, så hvis det finnes en hund der ute som passer like bra om ikke enda bedre til meg og min livsstil, så har jeg veldig lyst til å høre om det.:)

Kommer veldig annpå hva du mener med moderat aktivitet.

Mange raser som kan passe, reagerer du ikke på italieneren tror jeg det er mange raser du tåler! :)

En tur på 20-30 minutter hver dag i tillegg til hjernetrim. Kan ikke ha en hund som krever mye mer mosjon enn hva TW gjør, for det blir bare tull :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En tur på 20-30 minutter hver dag i tillegg til hjernetrim. Kan ikke ha en hund som krever mye mer mosjon enn hva TW gjør, for det blir bare tull :P

En whippet klarer seg fint med noen slike dager, men jeg vil mene at 20-30 minutter hver dager er i minste laget for de fleste hunder, uansett rase. På en vanlig dag går jeg 45 min til 1 time, og enkelte uker blir gjerne en gang eller to i uken hvor jeg går 2-3 timer.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

Synes hunder i kategorien selskapshund hadde passet deg muligens best, disse krever gjerne ikke mye utløp for mosjon og aktivisering generelt, som i likhet med min - men setter igjen veldig stor pris på å få det, og selvsagt fortjener alle hunder å få brukt seg i forskjellig grad. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En whippet klarer seg fint med noen slike dager, men jeg vil mene at 20-30 minutter hver dager er i minste laget for de fleste hunder, uansett rase. På en vanlig dag går jeg 45 min til 1 time, og enkelte uker blir gjerne en gang eller to i uken hvor jeg går 2-3 timer.

Innser at det kom feil ut. Vi går selvfølgelig lengre turer også, selvom det ikke blir hver dag, men minst 20-30 på travle eller kalde dager, mens noen ganger kan vi gå to eller tre ganger på en dag. Særlig nå som det er så kaldt foretrekker jeg å gå flere kortere turer i stedet for én lang, noe TW også gjør. Det jeg mener er at jeg vil ha en hund som ikke krever mye mosjon, men som heller ikke sier neitakk til lange turer i skog og mark :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En whippet krever i hvert fall ikke mye, men den utnytter sofatiden best når den har fått en god tur :) Også må den få løpe.

Ellers, har du tenkt på bulldog eller noe slikt? Fransk?

Ikke dum idé :) Både engelsk og fransk bulldog er greie alternativer. Og de aller fleste av dem både tåler og setter pris på gode turer, de også, selv om de lett kan fungere som sofaslitere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Slenger meg på den, etnahund er fine sofa/småtur/kosehunder. Edit: Selv om de såklart er med på alt, og gjerne vil ha lange turer i fint vær, lekestunder, hjernetrim, lydighetstrening, agilitytrening, eller hva man nå skulle ønske. Men de krever veldig lite! :ahappy:

Og sånn passe størrelse, midt mellom italieneren og whippeten. :wub:

i45141041._szw1280h1280_.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Basenji er nok ikke noe for meg. Har en venninne som har to, og etter hva jeg kan se så er de veldig sta og veldig krevende. Etnahunden skal jeg definitivt sjekke ut :)

Ida sine? :P

Kan vel være enige at de ikke passer helt som sofagriser når de ikke får mye tur ihvertfall :) Stemmer for etnahund jeg

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei jeg hadde jo ikke det, men nå er hun et familiemedlem og har vært det i 3 år, så å sende henne tilbake er uaktuelt. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
    • Hei,  Jeg har en 3 år gammel malteser på for. Jeg betalte 5k da jeg fikk henne, men signerte fortsatt en vanlig forvert avtale. Hun skal ifølge avtalen få 2 kull. Det ble spesifisert da jeg fikk henne at hun skulle avles med andre registrerte maltesere.  Oppdretter bestemmer seg i stedet for å få et blandings kull og lage maltipoo på første kull. Jeg likte det ikke, men orket ikke å lage noe styr av det. I oktober hadde hun første løpetid etter kull nr 1. Det er nå ca 6 mnd siden og jeg har fulgt med for å sjekke om hun får løpetid.  I dag fikk jeg melding av oppdretter hvor hun truer med å ta henne tilbake fordi jeg ikke har sagt ifra om løpetid, men hun har jo ikke hatt løpetid enda. Hun mener maltesere har løpetid hver 4. Mnd? Dette høres ikke riktig ut. Jeg ble veldig satt ut siden jeg alltid har gitt beskjed ved løpetid tidligere. Mitt spørsmål er hvilke rettigheter har jeg? Jeg har jo betalt en viss sum for hunden. Jeg har fulgt kontrakten, og kan dokumentere at oppdretter har brutt kontrakten. Kontrakten spesifiserer at hun må følge nkk sine retningslinjer for avl, og de åpner ikke for blandingsavl. Hun sa hun er i sin fulle rett til å blande raser så hun er åpen på at hun vil bryte kontrakten nå og.  Jeg vil egentlig bare bli ferdig med dette og hadde planer om å si ifra ved løpetid som sikkert kommer nå straks, men nå føler jeg meg ikke trygg på dem overhodet.    Edit: jeg har hatt hunden i 3 år og er absolutt ikke interessert i å heve kjøpet. Jeg ønsker egentlig kun at de skal forholde seg til kontrakten, og ikke true meg med å hente henne når jeg alltid har fulgt kontrakten. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...