Gå til innhold
Hundesonen.no

Råfôr vs 'menneskediett'


Bombini
 Share

Recommended Posts

Hei!

Jeg prøver å lese meg opp om hundemat og fant en veldig interessant artikkel av veterinæren John Burns (http://burnspet.co.uk/assets/files/downloads/burns_health_guide_sm.pdf) som jeg syns virker veldig logisk. Kort sagt mener han at hunder skal ha 1/3 komplekse karbohydrater (uraffinert ris osv), 1/3 stekt/kokt kjøtt eller fisk og 1/3 kokte grønnsaker.

Dette mener han er fordi tamhunden har vært domestisert i 14000 år (eller noe) og at de derfor har utviklet et fordøyelsessystem som er beregnet på det vi mennesker spiser. Man kan altså ikke sammenlikne tamhund og ulv/villhund (på samme måte som at vi og orangutanger helt sikkert spiser litt forskjellig).

Burns tar ikke lavkarbodiett som utgangspunkt fordi vi mennesker har vært avhengig av komplekse karbohydrater over såppas lang tid at vi har utviklet oss vekk fra å spise bare kjøtt og grønt - mener han.

Hva mener dere og hvilke erfaringer har dere gjort dere?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 107
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hester har vel aldri vært drøvtyggere, men.. Men ja, hestefôring er også et omdiskutert tema, naturlig ville de ikke spise så mye korn, mais og alt det der som de får for å gi energi, naturlig vill

Ta ett søk på positivt stress, her har du noe av det jeg fant: "Positive Stress is also called Eustress. This excitement is felt by people when they are confronted by a demanding situation, which t

Dette er et bilde av vomma som bla er i VOH. Den har IKKE planterester i seg, det lille som er der skylles bort før det males. Vomma er det første av fire kammer i drøvtyggerens mage, her skilles ut r

Jeg kjører samme regime på hundene og meg selv. Råforer hundene,hovedsaklig V&H men også altmulig annet rått fra slakter og frysedisk. Selv spiser jeg grønnsaker,kjøtt og fisk. Mest mulig rått,ungår bearbeidet mat og handler økologisk så langt det går. Aldri halvfabrikata. Vi har vært søppelspisere i så kort tid at fordøyelsessystemet vårt er ikke tilpasset demengder sukker og stivelse det blir proppet fult av idag. Komplekse karbohydrater i form av frø,bønner og linser gir bra fetter og fiber. Såkalt grovbrød og knekkebrød styrer jeg langt unna,havregryn likeså. Korn er vår del av verden sitt svar på mais og ris. Billig fyll. Bra i små mengder med skallet på men det forekommer ytterst skjeldent,eller hva? :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hestene skal vel spise kjøtt da for de er vel ikke drøvtyggere lenger etter å ha blitt avlet av mennesker igjennom flere år.

Hester har vel aldri vært drøvtyggere, men..

Men ja, hestefôring er også et omdiskutert tema, naturlig ville de ikke spise så mye korn, mais og alt det der som de får for å gi energi, naturlig ville de gå og beite på skrint gress mesteparten av tiden, og beite i 16 timer i døgnet. Mens hos oss får de fôr alt fra 2-5 ganger om dagen, i oppmålte mengder, og gjerne med mye kraftfôr, som igjen "sliter" på mage-tarm-systemet. Det er en grunn til at veldig mange topp-hester både innenfor trav og sprang/dressur har magesår, og det er ikke kun pga stress..

Edit: Men tilbake til topic, jeg er en av de som mener at hunder faktisk ikke trenger korn eller grønnsaker. De har ikke vært domestisert SÅ lenge, og mye av den tiden fikk de sikkert ikke ferdigkokt mat, ris, eller annet sånt. Kanskje noe kornmat av og til, men jeg ville tro at de ofte fikk kjøttbein med noe kjøtt på, slakteavfall som ikke ble brukt av oss, sjøldaua dyr og annet sånt. Korn, grønnsaker og annet var såpass dyrkjøpt at jeg tror ikke folk villig delte det med hundene, det gikk nok heller til grisene hvis det ikke lenger kunne brukes som menneskemat. Det er jo kun i nyere tid(i forhold til de 14 000 årene) at man har hatt hunden innomhus og sett på den som en del av familien.

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nowisclee: jeg syns du har et godt poeng der! Det har jeg faktisk ikke tenkt på :) Hesten min kan absolutt ikke få havre og greier da han legger på seg veldig fort. Gress er faktisk også et stort problem på grunn av sukkerinnholdet så selv det kan han ikke stå og maule hele dagen (annet enn gjennom gressmaske).

Siden jeg ikke veit helt hva jeg tror på med hund tenker jeg i utgangspunktet å fôre omtrent 50% V&H og 50% av et skikkelig tørrfôr (uten tilsetningstoffer, sukker, fargestoffer etc) - og så bare se hva som funker for hunden. Da jeg var på hundeleir lærte jeg at vegetabilsk olje er mye viktigere for hunden enn animalsk fett fordi de er laget for å spise vom (med innhold). Er dette utdatert?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Siden jeg ikke veit helt hva jeg tror på med hund tenker jeg i utgangspunktet å fôre omtrent 50% V&H og 50% av et skikkelig tørrfôr (uten tilsetningstoffer, sukker, fargestoffer etc) - og så bare se hva som funker for hunden. Da jeg var på hundeleir lærte jeg at vegetabilsk olje er mye viktigere for hunden enn animalsk fett fordi de er laget for å spise vom (med innhold). Er dette utdatert?

Det er ikke utdatert, det har jo aldri vært datert. De eneste som mener hunder bør spise tørrfòr er deres egne produsenter. De mangler spytt enzymet vi har til å fordøye kornet så når hunder får i seg masse korn som ris og mais som det er mest av i de fleste fòr så tar det bare hardt på bukspytt kjertelen. I ett bra tørrfòr finnes det ikke korn. Det er kjøtt og grønnsaker/frukt som er ingrediensene. Ikke mye grønt, men mest kjøtt. Fettet og proteinene bør være ifra kjøttet. Du kan lære mye feil overalt. Vegetabilsk olje er ikke det riktige.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine får 100% V&H. Føler ikke det er skadelig for dem akkurat. Har alltid følt at de får det de trenger med det. Men det kunne nok sikkert vært tilsatt litt grønnsaker av noe slag pga fiber. Men kanskje eierne i huset også burde spise mer grønt? *plystre*

Hunder/ulver i naturen spiser det grønne igjennom vom. Det er bare tull at en ulv klatrer opp i trær for å hente epler, eller graver opp gulrøtter. Hunden din får det den trenger. Vom = det grønne, Hundemat = kjøttet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her har det vært 100% V&H en god stund nå, har hatt periode hvor jeg hadde 50/50 med RC, og også fullforet på RC eller annet tørrfor - aldri igjen! Har ingen objektive holdepunkter (typ blodprøver før og etter forskifte ellernoe) på at V&H er best for akkurat min hund, men jeg oppfatter at han spiser bedre, orker mere, har super pels og har bedre avføring. Får grønnsaker sporadisk (siden han elsker gulrot, hehe), pluss fiskeolje av ulikt slag når han ikke får valpeforet eller nr 25, men ellers ingen tilsetninger. En dag vi hadde feilberegnet og kun hadde tørrfor å gi, gikk han det igjen i ca et døgn, og makan til illeluktende og sausete bæsj. Grøss. Nei, hunder fungerer nok optimalt på ulike ting, det er ikke det, men V&H er noe av det beste jeg kan gi min, det er jeg sikker på! I lengden er det jo også billigere enn tørrforet vi brukte før (RC) :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunder/ulver i naturen spiser det grønne igjennom vom. Det er bare tull at en ulv klatrer opp i trær for å hente epler, eller graver opp gulrøtter. Hunden din får det den trenger. Vom = det grønne, Hundemat = kjøttet.

Mine hunder spiser alltid grønt ute hvis de får sjangsen. Masse gress, greiner, røtter og jord. Det må være en grunn for at de ønsker dette, så jeg antar det kan ha noe med fordøyelsen å gjøre, at rent kjøtt blir litt hard for magen og at de trenger noe slags tilleggsmineraler, fiber etc..

Spiser ikke ulver gress og planter?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine hunder spiser alltid grønt ute hvis de får sjangsen. Masse gress, greiner, røtter og jord. Det må være en grunn for at de ønsker dette, så jeg antar det kan ha noe med fordøyelsen å gjøre, at rent kjøtt blir litt hard for magen og at de trenger noe slags tilleggsmineraler, fiber etc..

Spiser ikke ulver gress og planter?

Jeg vet at de kan spise det om de får vondt i magen/rense magen. Tispa jeg har spiser også det du sier, hun har alltid gjort det men det er fordi hun stresser... Så hun spiser gress, pinner, kattedrit osv. (kattedriten spiser hun om det er kattedrit av kornfòr der katten ikke har klart å fordøye det meste).

At de skal spise gress for å rense magen er kanskje bare en myte (spy opp igjen). Jeg har hvertfall ikke noen tro på det. Noen mener vi kan gi ris også om hunden har dårlig mage, det er HELT sikkert en myte. Dyrelegen min sa det til meg i forje uke at jeg måtte gi min det pga. han hadde fått i seg litt for mye av noe. Det var hvertfall ikke ett råd jeg fulgte, fordi det "trenge hardt på" bukspytt kjertelen, og det han hadde fått for mye av kunne gjøre samme skade av for mye, så å gi dobbelt opp er jo ikke bra. Hun sa hun ikke hadde så veldig greie på skade det min fikk for mye av. De vet jo ikke alt heller disse legene, men de anbefaler likevel av mangel på kunnskap om det ene emnet. Spør du dyrelegen om hva du bør gi hunden din så får du sikkert en hel masse råd, bare ikke sluk alt til deg. De nevner både poteter og ris som begge ikke er bra å gi hunden.

Jeg har ikke noe greie på det med gress, men at hunden din spiser jord er nok ikke bra. Er du sikker på at hunden din ikke spiser dette av stress eller kjedsomhet? Spise greine/pinne er jo ett tegn på det. Det er hvertfall det tispa mi gjør når hun kjeder seg og jeg ikke aktiviserer hun på turer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunder/ulver i naturen spiser det grønne igjennom vom. Det er bare tull at en ulv klatrer opp i trær for å hente epler, eller graver opp gulrøtter. Hunden din får det den trenger. Vom = det grønne, Hundemat = kjøttet.

Men, i vom og hundemat, som vi kjøper, så tilsetter de da vel ikke innholdet av okse/kuvommen? Bare den magesekken som heter vom, som jeg har skjønt? Så da blir det jo ikke noe grøntfôr...?

Jeg vet at de kan spise det om de får vondt i magen/rense magen. Tispa jeg har spiser også det du sier, hun har alltid gjort det men det er fordi hun stresser... Så hun spiser gress, pinner, kattedrit osv. (kattedriten spiser hun om det er kattedrit av kornfòr der katten ikke har klart å fordøye det meste).

At de skal spise gress for å rense magen er kanskje bare en myte (spy opp igjen). Jeg har hvertfall ikke noen tro på det. Noen mener vi kan gi ris også om hunden har dårlig mage, det er HELT sikkert en myte. Dyrelegen min sa det til meg i forje uke at jeg måtte gi min det pga. han hadde fått i seg litt for mye av noe. Det var hvertfall ikke ett råd jeg fulgte, fordi det "trenge hardt på" bukspytt kjertelen, og det han hadde fått for mye av kunne gjøre samme skade av for mye, så å gi dobbelt opp er jo ikke bra. Hun sa hun ikke hadde så veldig greie på skade det min fikk for mye av. De vet jo ikke alt heller disse legene, men de anbefaler likevel av mangel på kunnskap om det ene emnet. Spør du dyrelegen om hva du bør gi hunden din så får du sikkert en hel masse råd, bare ikke sluk alt til deg. De nevner både poteter og ris som begge ikke er bra å gi hunden.

Jeg har ikke noe greie på det med gress, men at hunden din spiser jord er nok ikke bra. Er du sikker på at hunden din ikke spiser dette av stress eller kjedsomhet? Spise greine/pinne er jo ett tegn på det. Det er hvertfall det tispa mi gjør når hun kjeder seg og jeg ikke aktiviserer hun på turer.

Jeg har vært borti blant annet dobermann som var fin i magen hele sommeren, da spiste hun gress, og hadde diaré hele vinteren uansett hvilken type mat hun fikk. Eieren og oppdretteren(som jeg kjenner) plukket gress om sommeren, tørket det og la på glass, drysset en klype over maten hele vinteren, da var hun bra i magen. Så at det kan stabilisere magen på noen, joda.

Min egen hund derimot, spiser kun gress dersom hun er urolig i magen, og kaster gjerne opp etter hun har spist gress. Om hun spiser gress for å kaste opp, eller for å prøve å stabilisere ting, vet jeg ikke. Hun kaster ikke alltid opp etter å ha spist gress, men ofte. Det kan jo bare være fordi hun kun spiser gress når hun er kvalm fra før.

Kokt ris er KJEMPEfint hvis hunden er dårlig i magen, i form av diaré. Har brukt det flere ganger på min egen, gjerne sammen med littegrann kyllingbiter for å få litt smak på det. Har du prøvd ris selv og sett at det ikke fungerte på mange hunder? :) Jeg har iallefall sett det fungere på flere hunder, selv om jeg mener at de har ingen nytte av ris whatsoever, annet enn da for å roe magen. Eventuelt for å få litt mykere avføring for de som blir veldig harde i magen av ren v&h.

Hvordan sliter ris/korn/gress på bukspyttkjertelen? Fordi de produserer mer bukspytt?

Jord har jeg sett mange hunder spise, ingen jeg vet om har blitt spesielt dårlige av det eller noe slikt. Kanskje det smaker godt? Kanskje det er som jeg har hørt ett eller annet sted, at det er en sopp som vokser i jorda(bare sånne tynne tråder) som smaker godt? Kanskje det er spesielle mineraler enkelte steder? Ikke godt å si.. Vet ihvertfall om flere i parken, som da tydeligvis ikke spiser det av kjedsomhet når vi står der med 5 hunder som løper og leker og koser seg, og en har lyst til å spise jord og to andre slenger seg på. :P Det er sikkert ikke bra å spise masse jord, men en munnfull kan ikke gjøre noen skade.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Spiser de jord og pinner så er det av stress. Det samme som når de løper etter en pinne så er de ganske stresset. De fordøyer ikke risen noe mer om den er kokt eller ikke. Det samme med Omega 3 ifra planter (Ala). Skal de ha Omega 3 må det være EPA og DHA. De mangler spytt enzymet som mennesker har til å bryte disse tingene ned, så å gi dem det vil få bukspytt kjertelen til å jobbe for harde livet til ingen nytte.. At det er bra er det ikke, men hva som kan skje kommer jeg ikke på akkuratt nå, sikkert noen andre her inne som vet det. Jeg har prøvd kokt ris, og jeg har prøvd endel tørrfòr med "dritt" produkter i. Om kokt ris hjelper for magen vet jeg ikke, det som er sikkert er at det likevel ikke er verd å gi det om det eneste det er bra for er magen. Hunder som bare lever på tørrfòr som eksempel Hills, eukanuba osv. de har for dårlig magesyre til å tåle rått kjøtt, så at de blir dårlig i magen kommer ikke av de ikke er rovdyr men for at de har "levd på" ris og mais.

Av hva slags mage osv. de bruker vet jeg ikke. En ku har jo 4 mager hvis jeg husker rett, hvertfall fler enn 2. Så de spyr opp og flytter den til neste osv. Om de har sortert det i magen vet jeg heller ikke. Jeg har kjøpt ren vom og den tror jeg var grønn eller teng på vegetar i. Samme hvilken farge den har så lenge innholdet stammer ifra vegetabilske produkter. I naturen foregår det hvertfall som at ulvene får vegetar ifra magesekken på sauene osv.

Hvorfor tror dere de putter vom i de pølsene/blokkene sammen med lever og annet kjøtt? Det er jo fordi det skal være så mest naturlig som mulig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei da, hunder kan godt spise jord uten at det har noe med stress å gjøre. Har lagt merke til at mine spiser mye jord når de kun får v&h. Og ikke noe særlig jord om de får litt grøntfôr ved siden av. Regner med at de gjør det for å få litt mer fart på tarmene. De merker vel best selv hvordan de skal regulere ting;-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Chanti som spiser røtter og pinner og jord, føler jeg ikke gjør det pga stress. Kanskje fordi hun er sulten? Hun leter etter stokker hun kan spise opp. Hun er generellt et matvrak . Og spiser hun mye av det, kaster hun opp, så det får hun ikke lov til. Heller ikke spise mye jord, for da kaster hun opp også. Men litt går bra. Hun har ikke kastet opp av gress og hun beiter gress hvis hun får sjangsen. Nitro spiser masse gress, og han kaster nesten alltid opp etterpå (eller senere på dagen) Da er det gjerne en klump gress og slim som kommer opp. Ingen har noe dårlig mage ellers, kun vanlig fast og lite avføring. Min forrige hund beitet også gress, men hun kastet ikke opp. (hun spiste norwegian polar))

Jeg har det inntykket av at de spiser grønt pga det føler det trenger det. At det fungerer bra for magen. Nå er jo ikke vi mennesker så lik hunder da, men kjenner jo selv hvor tung man bli i magen hvis man spiser mye kjøtt over lang tid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har foret 1 år 100% med VH og merket ikke noe forskjell kontra tørrfor.

Akkurat nå bruker jeg Norwegian Polar noen dager og så noen dager med tørrfor.

Har en gammel hund på 10,5 år og jeg er litt redd for at hun med bare kjøtt/rått ikke får i seg alt hun trenger.

Så derfor jeg velger å bruke litt tørrfor også.

I starten hadde VH bare nr 25 og 33, mens nå har de valpefor, sprint etc

Så det skjer stadig noe og kanskje det etterhvert vil komme noe for eldre hunder også. Eller kanskje det ikke trengs, hva vet jeg. Men jeg vil være sikker på at jeg gjør det jeg kan for at mine hunder får det beste.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja å spise gress er ikke farlig. Pinner og jord bør ikke stå på menyen. Pinner kan sette seg fast flere steder og blir ikke fordøyd, det kan måttes opereres ut om det er ett stort problem for eier og hund at den spiser pinner.

MonicaT: Hvis du tror tørrfòr er det beste så tar du feil. Hvem har gitt deg beskjed om at tørrfòr er bedre enn kjøtt og grønt. De tørrfòr du finner hos dyreleger, dyrebutikk og daglivarebutikk i dette landet har somregel ikke annet enn korn i seg, fett ifra planter osv. Les ingrediensene. Bruker du ett uten korn.. Acana & Orijen eller noen andre (?) så er det ikke galt utenom at det vil ta hardere på tennene enn det vil med vom og hundemat. Jeg bruker tørrfòr nå (Acana), skal bytte over til vom og hundemat pga. tennene. Så lenge du fòrer med Norwegian polar så skjønner jeg ikke hvorfor du vil gi hunden din korn, det er vel hund og ikke kanin vi snakker? Kan du ikke heller koke opp noen grønnsaker hjemme og gi hunden om den absolutt må ha mer grønt. Det er forskjell på grønnsaker og korn. Å si at hunden har bruk for 15 kg sekk med korn fordi den mangler grønnsaker er litt på bærtur. Du finner litt under 4% kjøtt i de Hills, Eukanuba ++ sekkene... Resten er stort sett ris og mais ol.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

At de skal spise gress for å rense magen er kanskje bare en myte (spy opp igjen). Jeg har hvertfall ikke noen tro på det.

Mine hunder gumler gress som kyr om sommeren, de, og det har ingenting med om de er kvalme eller dårlige i magen å gjøre, det er de uhyre sjelden heldigvis. Jeg tror mange hunder spiser gress rett og slett fordi det smaker søtt og godt (det er alltid bare en type gress de spiser - bredladet).

Noen mener vi kan gi ris også om hunden har dårlig mage, det er HELT sikkert en myte.

Hvorfor tror du det er en myte? Det er mange nok her inne som sikkert kan fortelle deg at det hjelper godt på en dårlig mage å først få litt hvile (ingen mat) for så å begynne forsiktig med ihjelkokt ris og fiskeboller f eks. Det er en velkjent og velbrukt oppskrift for å få en dårlig mage i orden igjen (og da handler det ikke om næringsinnhold men at magen skal bli fast og fin igjen).

Av hva slags mage osv. de bruker vet jeg ikke. En ku har jo 4 mager hvis jeg husker rett, hvertfall fler enn 2. Så de spyr opp og flytter den til neste osv. Om de har sortert det i magen vet jeg heller ikke. Jeg har kjøpt ren vom og den tror jeg var grønn eller teng på vegetar i. Samme hvilken farge den har så lenge innholdet stammer ifra vegetabilske produkter. I naturen foregår det hvertfall som at ulvene får vegetar ifra magesekken på sauene osv.

Hvorfor tror dere de putter vom i de pølsene/blokkene sammen med lever og annet kjøtt? Det er jo fordi det skal være så mest naturlig som mulig.

Jeg tror du har misforstått veldig hva VOM egentlig er.... VOM som brukes som hundemat er ikke VOMINNHOLDET, men selve vomma - altså det som er rundt vomfyllet, god og fin mat for hunder (men ikke fullfôr selvsagt). Det er altså kjøtt og tarmtotter, ikke fordøyd gress.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Spiser de jord og pinner så er det av stress. Det samme som når de løper etter en pinne så er de ganske stresset.

Dette blir OT, men seriøst? Om du mener dette så greier jeg samtidig ikke ta noe av det du skriver seriøst.

Vommen er ment for å være vegetarkosten.

Vom som i "mageinnhold" er ikke den samme "vommen" som man får kjøpt i butikk. Vom i butikk er jo magesekk uten innhold og deler av tarmer uten innhold. Det fins ikke noen form for "grønnt" halvfordøyet mat der.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette blir OT, men seriøst? Om du mener dette så greier jeg samtidig ikke ta noe av det du skriver seriøst.

Ja det mener jeg. Så om du ikke vil ta meg seriøst så får det være din egen sak. Fakta er at å løpe etter pinner øker stressnivået, det er en kjent sak ifra før av.

Jo vom i vom og hundemat er det vegetar i.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja det mener jeg. Så om du ikke vil ta meg seriøst så får det være din egen sak. Fakta er at å løpe etter pinner øker stressnivået, det er en kjent sak ifra før av.

Jo vom i vom og hundemat er det vegetar i.

Men da feilmerker jo V&H inholdet i produksjonen sin? Det står: kylling, blandet innmat, storfevom, laks, okselever og egg.

Storfevom er altså bare "vom/magesekk" om det var med mageinnholdet så skulle det vært merket.

OM hunden din blir stresset av å løpe etter en pinne så har hunden din for høyt stressnivå, det har ingen ting med pinnen å gjøre. Eller ballen, eller godbiten e.l.

At en hund spiser jord og gress har heller ikke noe med stress å gjøre.

Da burde alle brukshunder og jakthunder ha alvorlige problemer om alt de gjør består av stress. Da bør man også slutte jogge/sykkle/gå på ski/svømme e.l. de fleste hunder har samme "stresset" da. Eller kalles det økt aktivtet?

Og skjønner ikke helt sammenhengen din med at en hund spiser jord/gress i hagen og blir stresset av å løpe etter en pinne. Kan du forklare?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
    • Skal sjekke den sida da jeg får tid.  Når det kommer til aktivisering har det vært lite i det siste, men alle problemene jeg viser til er helt uavhengig av hvor mye aktivisering han har fått i det siste. I hele sommer feks var det 2 5-minutters turer hver dag, en tur på en halvime og 1 til 1,5 time i en hundepark hvor han kunne springe og lukte og utforske, hvor mellom 10 og 40 minutter hver gang ble brukt til agility, rally lydighet og andre øvelser. Det var da altså 6 av 7 dager i uka i månedsvis. Før også har han fått minst en time hver dag pluss trening. Ren hundetrening vi drev med ellers gjorde han mer sliten, men det hjalp som sagt ikke på noen av problemene nevnt over. Ikke på bjeffing, piping, aggresjon eller noe annet. Nå siste måneden har det ikke vært tid til å følge opp det med så mye aktivisering dessverre.  Så selv om det ikke har vært direkte trening så har det ihvertfall vært aktivisering med egentrening fra min side.  Jeg vil tro at hvis noen har tid til mer aktivisering enn dette så kan han nok være en "bedre" hund. Men det krever vel også at noen er i en situasjon hvor dem ofte kan få besøk av noen som er vant med hund.  Sånn som situasjonen er nå har jeg heller ikke mulighet til å følge opp med veldig mye fysisk aktivitet, fordi skaden jeg har begrenser det til at selv 30 minutter lange turer er å strekke ting og selv det er vanskelig noen dager.  Hvis det hadde vært mulig hadde jeg skulle ønske jeg kunne hatt han videre. Jeg vil fort være i en situasjon hvor dette er et problem som ikke vil fungere videre i hverdagen. Utenom det så har jeg først nå egentlig innsett hvor store verdier på eiendommen som har forfalt fordi jeg ikke takler konstant bjeffing hele tiden. Bjeffingen, sånn utenom hørselskaden, tærer enormt mentalt for det føles som om noen skriker konstant. Jeg har forsøkt noen som har han noen helger innimellom og han er roligere der enn han er hos meg, foreldrene mine og flere anre som har passet han. Eller ihvertfall etter første dagen. Jeg har kontakt med oppdretteren, så kan jo høre om det. Han har prøvd litt gjeting, hvor han spredte flokken i alle retninger og kun var opptatt av å jage. Er også en del jaktinnsikt, så ikke sikkert det er noe han fungerer veldig godt med.  Men ja, jeg ser for meg omplassering er vanskelig. Det krever noen som har erfaring med lignende hunder og som i tillegg har mye tålmodighet. Absolutt alt annet enn lyden er noe som fint hadde gått ellers også
    • Her trenger du definitivt hjelp. Jeg vil anbefale å sjekke https://atferdskonsulenter.no/,  det er mange flinke der over store deler av landet. Jeg er på reise og har ikke hatt tid til å lese nøye gjennom, men mitt første spørsmål er hvor mye aktivisering får han på regelmessig basis? Dette høres ut som en gjeterhund med mye kapasitet, og ta tenker jeg at det er en hund som må få brukt seg nok både fysisk og mentalt hver dag. Du beskriver noe hundetrening "som kolliderte med andre ting", og enkelte episoder/tilfeller, men en aktiv gjeterhund trenger jo fort god trening ihvertfall noen dager i uken og litt småtrening til daglig. I tillegg til nok fysisk. Folk jeg kjenner med border collier og andre aktive hunder trener jo gjerne hundesport et par timer to-tre dager på ukedagene, i tillegg til kurs og/eller konkurranser i helgene, samt lange turer enten med sykkel eller løping.  Av måten du skriver på høres det veldig ut som det eneste du ønsker er å slippe å ha hunden. Det vil være en ganske stor jobb å trene bort mye av denne adferden, og jeg tenker det må være en helt fair vurdering om du ønsker å leve med denne jobben. Å ha hund er en livsstil, og en hund med adferdsproblemer legger mange føringer i hverdagen. Jo mindre mulighet du har til å tilrettelegge hverdagen etter hundetreningen, jo lengre tid vil det ta å få bukt med problemene. Dessverre kan det være vanskelig å omplassere en slik hund, men HVIS det i hovedsak er mangel på aktivisering som er utfordringen så kan det være aktuelt for noen som vil ha en arbeidshund med mer kapasitet. Er han prøvd til gjeting? Har du kontakt med oppdretter? Det kan jo være verdt å høre om de vet om noen som kan være aktuell for å ta over hunden. Eventuelt kan du jo ta kontakt med en av adferdskonsultentene på lenken over og få en vurdering av hunden. 
    • God dag. Jeg skriver her fordi jeg trenger råd og tips for en hund som kan beskrives som vanskelig. Selve teksten kommer etter oppsummeringa: Oppsummert: Hund på 5 år. Hunden lager veldig mye lyd i de aller fleste situasjoner. Det er trent på å stoppe dette med ignorering, belønning for å være stille, rolig, det er brukt omvendt lokking , med mer. Ikke fungert. Hunden er aggresiv mot en del ander hunder. Trening og kjemisk kastrering har ikke hjulpet. Hundens adferd ødelegger de fleste aspekter av livet til eier.   Så jeg har en hund som er veldig energisk og med mye lyd. Det er en gjeterhund, hannkjønn, på 5 år. Energisk går fint. En hund som er hyper, vil leke, spretter rundt i sofaer og maser går egentlig helt greit. Det som derimot er et stort, stort problem, er lyd. Først og fremst bjeffing, men også mye piping. Ikke bare har jeg fått hørselskade av det som hvis verre kan gjøre at jeg sliter med å være sosial, dra på butikken, arbeide, med mer, men det går utover meg mentalt og påvirker alle aspekter av livet mitt svært negativt. Adferden går på at det bjeffes for eksempel når biler kjører forbi utenfor huset. Før var det bare en spesifikk nabo som det ble bjeffet mot og det var ingen måte å avverge det på som jeg fikk til selv de få gangene jeg visste bilen ville passere på forhånd. Nå er det de fleste biler. Det varer jo bare 2-3 minutter med intens bjeffing, stramline hvor han kveler seg selv og røsker tak i båndet hvis han står ute. Er han inne prøver jeg å avverge det, men han vet lenge før meg at en bil er på vei forbi og det er omtrent umulig å reagere fort nok. Men det er trent på at han var ros og belønning for å være stille når noen kjører forbi, når han bjeffer brukes det innkalling og han får ros og belønning for å komme til meg og for å være stille. Det virker til å ha null effekt utenom de gangene han reagerer. Andre ting som gir bjeffing ute er hvis jeg driver med arbeid utenfor rekkevidde for båndet hans. Han kan bjeffe i timevis uten stopp. Det skjer ikke alltid at det er timevis, men det alltid en del bjeffing og det varer alltid minst 10 minutter. Han kan fint ligge å se på og følge med, men det er sjeldent han gjør det uten at jeg blander meg inn. Han bjeffer også da mye mer mot naboen, hvis hunden der er i hagen, selv om han ikke ser den hunden, hvis jeg er ute. Hvis han ligger rolig og får ros for det vil det alltid, hver eneste gang, føre til at han bjeffer kontinuerlig etterpå. Jeg må dessverre si at den eneste måten jeg får han til å være stille, etter årevis med trening på at han får ros og belønning for å ligge stille å følge med, er å fysisk ta tak i han. Løfte han opp, eller legge han i bakken er eneste muligheten. Alternativet mitt eller ser å låse han i bilen mens jeg holder på ute. Selv om jeg ikke har naboer tett på, så forstyrrer det langt unna. Jeg har sett folk som jeg vet bor mange hundre meter unna kjøre forbi og snu hos naboen og tilbake igjen, som der ser ut som bare ville sjekke hvorfor det er så mye lyd her og om en hund står alene i en hundegård eller lignende. Så dette her plager folk som bor minst 400 meter unna. Hvis jeg skal gjøre ting ute, så vil jeg ikke låse hunden i bilen i 8 timer i strekk. Dette her har over de siste årene gjort at jeg på generell basis har gjort veldig lite ting ute. Annslagsvis har jeg ting jeg lett kunne ha fikset ute for et år siden, som har blitt verre og nå vil koste meg mye mer tid, energi og penger å fikse. Verdier for sikkert 50 000 er da ødelagt over at jeg verger meg mot å bevege meg ut for å gjøre ting. Så til dette punktet: Hva kan man gjøre? Jeg har i årevis prøvd å forsterke positiv adferd med å belønne og rose da han er rolig, men hver eneste gang det har blitt gjort i alle år, har det ført til bjeffing. Nå orker jeg ikke gjøre det da han er stille, så han får ikke ros for det, fordi da må jeg fysisk ta tak i han for at lyden skal gi seg. Det neste er jo å være hjemme alene. Han klarer seg helt greit med å være hjemme alene hvis jeg drar tidlig. Men det må være før 8, ellers blir det enormt leven som jeg ikke tror gir seg med det første. Før det er et par bjeff så ok. Det virker da heller ikke som han bjeffer like mye på alt som skjer utenfor huset, men det er nok en del på noe da også. I fjor, etter at han ikke hadde vært så mye alene på 3 måneder, fikk han det for seg at han skulle bjeffe da jeg kom hjem. Jeg har aldri gått inn da han har bjeffet. Det tok to uker før han roet seg og et par måneder før han nå igjen nesten ikke bjeffer da jeg kommer hjem. Første to dagene satt jeg og ventet i bilen i over tre timer før han ikke bjeffet mer. Nå bjeffer han kun da jeg først er ved dørhåndtaket. Dette er noe jeg synes er helt greit. Men den opptreningen igjen for at den bjeffinga skulle gi seg var ekstremt demotiverende. Jeg måtte avlyse alle andre planer for dagene og ofte gjorde det at jeg heller ikke hadde tid til å gå tur med hunden, fordi hele kvelden var borte. Reiser jeg bort senere på dagen og kvelden er det ekstremt slitsomt. Jeg får en hund som er hyper, bjeffer i et sett og som er stresset resten av dagen. Det virker da også som han bjeffer ekstremt mye på alt som skjer utenfor huset mens jeg er borte. Da han var valp trente jeg på å være ute i korte turer og kom inn igjen da han ga seg med å bjeffe. Jeg utvidet det gradvis, men det tok langt tid før han ga seg med å bjeffe. Før jeg til slutt bare måtte «hoppe i det» og la han være hjemme alene, så kom vi aldri under 10 minutter med bjeffing.  Samme hvor mye mental trening som var gjort føre eller hvor lange turer som var gått. Så hva kan jeg gjøre her?  Hvilke andre tiltak er det? Neste punk er lyd innendørs. Han bjeffer ikke så mye inne, «sånn egentlig». Det er når det går forbi noen med hund, med søpledunker og på de fleste biler. Før var det som sagt bare en bil, men nå er det så å si alle. Til gjengjeld bjeffer han ikke like lenge inne som han gjør ute, men lyden er veldig, veldig høy. Det er trent på å avverge situasjoner med innkalling, holde oppmerksomheten borte fra det utenfor, hundetrening og generelt belønning når han er stille. Jeg har for lengst gitt opp muligheten for at han forholder seg rolig og ikke springer til vinduet for å følge med. Dette er samme problemene som ute, sånn generelt. Hovedproblemet, sånn generelt, er jo når det er besøk. Det her gjør at jeg nesten aldri drar på besøk til noen og så å si aldri har besøk eller inviterer folk hit. Det er få som takler å være hos meg, eller som takler å ha han i huset. Det betyr at i praksis må jeg sette han i bilen for seg selv de fleste ganger noen er på besøk. Det varierer fra dag til dag, person til person, men det er ekstremt slitsomt i til og med de beste tilfellene. Når noen kommer er det enormt med bjeffing og noen ganger også hopping. Det er trent på at han ikke får oppmerksomhet av de som kommer på besøk eller meg når han hopper, men hvis jeg ikke gir alle som kommer på besøk hit hørselvern før dem kommer inn døra, er det umulig å ignorere bjeffingen. Personer med apple watch får beskjed om at miljøet dem er vil gi varig hørselskade ganske kjapt etter dem kommer hit. Det er da trent på å ignorere han, så godt det lar seg gjøre, men det er umulig. Han kan som sagt bjeffe timevis på egenhånd hvis det ikke blir tatt tak i. Ingen jeg kjenner er villig til å stå i gangen min i timevis for å vente på at en hund gir seg med å bjeffe. Når man sitter og prater senere, da første runde har roet seg litt, bjeffer han hele tiden når det snakkes. Han har mye lettere for å være stille hvis ingen snakker. Han krever konstant oppmerksomhet og hvis ikke folk tar på han, leker med han, eller bruker kommandoer som han får noe for, så vil det være konstant lyd. Det er trent på at han skal ligge stille, uten å bjeffe, eller bare sitte rolig. Det funker helt til han får ei belønning eller helt til han føler det har gått for langt tid uten belønning. Han blir roligere etterhvert med besøk, men det tar timevis. Fort en 2 til 3 timer, noen ganger lengre. Jeg hadde flere på besøk her for en stund siden. Da hadde jeg før på dagen gått over en time med han, vært 1,5 timer i en hundepark vi hadde leid så han kunne springe fritt og drevet en halvtime med mental trening. Han begynte å bli rolig 4 timer etter at gjestene kom. Ikke har jeg tid til å bruk så mye tid hver gang jeg skal ha gjester over, men likevel er han ikke rolig før de fleste besøk er ferdig. Han har ikke blitt noe bedre på dette i det hele tatt. Jeg får også alt for sjeldent besøk til at det kan trenes på ofte og jeg har ingen måte å gjøre så jeg kan få besøk veldig ofte heller. En av grunnene til det er jo at det er umulig å snakke sammen eller på noen måte ha det normalt sosialt med noen hvis man også skal trene på dette. Dette medfører også store problemer med hundepass også, hvor da foreldrene mine generelt ikke orker bråket. Dem kan ikke ha besøk, det er lyd hver gang noen er ute og noen inne. Du kan ikke reise på butikken uten at den som er igjen hjemme omtrent mister hørselen. Det er blitt så dem ofte både gir kos, oppmerksomhet og belønninger når han bjeffer, fordi dem klarer ikke lengre lyden. Det forsterker jo så klart bare adferden, men alternativet for dem er å låse han ute i bilen mesteparten av døgnet. Alternativet for meg er at jeg aldri får møtt venner hvis jeg ikke har noen muligheter til hundepass. Hva og hvordan skulle man trent på det her? Hva kan man gjøre? For å gjøre lista enda lengre er det også et problem med aggresjon mot andre hannhunder, og i tillegg noen tisper. Forsøkte nå kjemisk kastrering for å se på effekten av det og det hjalp ingenting. Ikke på noen av punktene over og heller ikke på dette. Det virker faktisk som aggresjonen, spesielt mot noen tisper og visse hundetyper har blitt verre. Vi var en del i offentlige hundeparker da han var valp. Det gikk veldig bra veldig lenge, men det var noen krangler som han ble tatt i. I tillegg har det vært flere, da spesielt småhunder, som har gått rett til angrep på han. Senest i fjor vinter var den som sprang løs og kastet seg rett i strupen på han. Han har også blitt angrepet av en aggresiv labrador to ganger, men merkelig nok er ikke dette hundetypen han reagerer mest på. Han er også veldig dominant, noe som også gjør ting utfordrende for andre som også er det. Han deler ikke på godbiter eller leker med egentlig noen andre hunder, annet enn kanskje to. Her har jeg trent med omvendt lokking, avbryte blikkontakt, holde oppmerksomheten hans på kommandoer og oppgaver, belønne for å ignorere og andre ting. Det virker til å ha hatt minimal effekt på adferden. Det gjør at det veldig få andre hunder jeg tørr å slippe han til. Her også lurer jeg på hva man kunne ha gjort for å forbedre dette? Det her er det desidert minste problemet, men det er heller ikke særlig positiv opplevelse for meg, andre hundeeiere eller de som vil passe han. Så er det effekten på meg da. Det her er ikke lett. Jeg har jobba mye med det i perioder, men nå er dette bare ting jeg finner meg i. Jeg har ikke energi, spesielt mentalt, til å forholde meg til det. Bjeffingen får meg som oftest sint og frustrert. Det kreves energi for å bare holde igjen når det bjeffes på det meste fra å fysisk slå, sparke og kaste hunden i veggen. Spesielt da fysisk bli holdt fast , bli skreket til ol er de eneste tingene som stopper adferden, annet enn tid. Jeg har ikke nerver igjen til å la det holde på og ikke energi igjen til å fikse det. Man må takke nei til en del sosialt, fordi det er vanskelig med hundepass og hunden sliter med å være alene på kveldstid. Det gjør at man blir invitert med på mindre ting og det sosiale nettverket minker. Drev på med noe med hundetrening, men det kræsjet med andre ting jeg prøvde på med trening og sosialt. I tillegg er hørselskaden sånn at slike miljøer, i hvert fall regelmessig, kan bli veldig slitsomt. Jeg har da heller ikke ofte besøk og det er så klart mer sjeldent pågrunn av alt bråket og styret. Bare det å dra på besøk hos noen betyr at hunden må være låst i bilen fordi lyden og energien blir alt for mye ellers. Jeg kan heller ikke generelt være med andre hundeeiere, fordi det er en større sjanse for at han reagerer negativt enn positivt på andre hunder. Av alle mine beste dager siste årene er alle uten hund. Har jeg en dårlig dag har den aldri blitt bedre, bare lik eller dårligere. Har jeg en god dag blir det aldri bedre, bare på det beste lik, men alt for ofte dratt ned til en middels eller dårlig dag. En middels dag er de eneste som innimellom blir bittelitt bedre, men alt for ofte blir også disse dagene dårligere. Det pipes også mye til tider, og det og bjeffingen har fått meg innimellom låst innpå badet for meg selv for å komme meg unna. Jeg kjenner at hele meg krymper sammen, hvor jeg nærmest søker en fosterposisjon og hvor jeg blir sittende å glane på ingenting på telefon, på noen dumme mobilspill eller lignende. Hjernen min «kortslutter» og jeg får bare ikke til å fungere ordentlig. Det går utover husarbeid, hunden så klart, og andre obligasjoner jeg har. Ikke minst tar det bort tid fra faktisk avslapping og restaurering, fordi jeg kjenner kropper er superstressa og jeg får ikke til å sette på en film eller gjøre noe som slapper meg av. Jeg har gått i lengre perioder med et stress som noen ganger presser i brystet, eller gir meg hodevondt nok til at jeg bare vil legge meg i et mørkt rom alene resten av dagen. Akkurat nå har jeg det siste året også hatt et problem med et bein som forhindrer meg fra å gå lengre turer uten å ta medisiner. Sånn som det ser ut nå vet jeg ikke om det vil bedre seg og det er ikke funnet noen reel årsak til problemet. Det gjør jo også at man må være mer kreativ på å få ut energi fra hunden, men at det også da generelt er vanskelig å gi det som trengs. I tillegg flyttes det til enten ei leilighet eller rekkehus pga jobb og den lyden vil ikke kunne fungere i noen av delene.   Så det her er det hele. Bare mer enn 3 hele A4 sider med tekst. Jeg har tenkt til å kontakte noen hundeinstruktører for å sjekke hva man kan gjøre noe med. Siste to dagene nå har han ikke vært så ille, så man glemmer fort hvordan det er på det verste. Jeg kunne også skrevet mye mer, men det her er alt for langt fra før.  Alle tips for hva man kan gjøre tas gjerne i mot, men jeg tror jeg må se på en løsning med omplassering, hvis mulig. Samme hvor glad man er i dyret, så tror jeg ikke jeg klarer mer. Spesielt da ikke mine foreldre orker å være hundepasser særlig mer og jeg også skal flytte.
    • Jeg ville ikke vært redd for mellompuddel. Ta dere en tur på puddeltreff og møt noen i ulike størrelser! Puddel er høyst undervurdert og jeg tenker det kan passe bra til kriteriene. Hundene krysses jo dessuten mellom størrelsene, og det er en del variasjon. Jeg har møtt mange fine mellompuddel de siste årene, siden jeg har veldig lyst på en selv. Det er også stor forskjell inad i kategoriene, jeg ser på mellom, men en liten storpuddel er et alternativ. Personlig har jeg dårlig erfaring med wheaten terrier. De kan være supre hunder, men de er terriere og har sterke, egne meninger, og jeg er usikker på om jeg har vært på et problemhund/passeringskurs uten en wheaten... Toller mener jeg bør brukes aktivt og det er litt mentalt rusk på dem, da ville jeg heller gått for golden eller labrador. Korthåret collie - passer kriteriene men røyter en del. Langhåret collie - må børstes. For førerorientert og samarbeidsvillig tenker jeg retriever, gjeterhund og noen typer jakthunder. Hvis det er mye unger og styr så kan gjeterhunder blir stresset. Jeg tenker litt på lagotto eller spansk vannhund - men sjekk veldig nøye gemyttet! Da jeg var aktivt var det ganske mye dårlig på dem, så mye at en aktiv lagottoeier med tre hunder advarte meg mot å vurdere det. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...