Gå til innhold
Hundesonen.no

Tur og/eller trening i romjula!


Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal være her til godt uti neste uke, så vi kan jo forsåvidt få til både tur og trening. Hva er det interesse for?

Jeg vil i alle fall møte noen trøndersoniser! :) Onsdag kveld er jeg opptatt og nyttårsaften blir litt stress, men forøvrig har jeg lite eller ingen planer. Jeg er ledig både på dagtid og kveldstid, så lenge jeg får koordinert med mamma og pappa så det er minst én bil ledig.

Spørsmålet er om noen blir med på å finne på noe? På torsdag for eksempel? :)

Skrevet

Jeg vil også helst på formiddagen, skal sikkert i et eller annet selskap på ettermiddagen nå som jeg først er hjemme :P Sted har jeg ikke noe forslag til, er helt blåst på sånt jeg. Hadde jo vært fint med en plass man kanskje kan slippe hundene litt?

Skrevet

Kan godt ta formiddagen for min del også, har fri hele romjula :) Sted er ikke så nøye, men greit å slippe å gå i kø hvertfall.

Skrevet

Blablabla. :P Vi prøver på nytt! Jeg kjeder meg - er det noen som vil trene lydighet i ettermiddag/kveld? Jeg har tilgang på bil, så kan godt komme til Trondheim.

Blir litt i siste liten dette innser jeg, men slenger ut følgende forslag: Rotvoll (Statoilbygget) i 19-19.30-tiden? :)

Skrevet

Det tenkte jeg også på. Hva med parkeringsplassen til spar kjøp? Parkerings"huset" deres er som oftest veldig lite brukt, i alle fall såpass seint. :) Vet ikke om det er plasser nærmere deg som også egner seg?

Skrevet

Jeg har så dårlig oversikt over steder her omkring, og når jeg først skal ut og kjøre går det fort å dra ut til Sparkjøp, så det er jo veldig greit. :) Når passer det best for deg? Vi skal spise middag i seks-tiden, kjenner jeg mamma og pappa rett kan det godt hende at det blir nærmere halv sju... :P Om vi sier halv åtte, er det greit for deg?

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg så ikke dette før nå jeg, så dere får kose dere :) Men jeg er gjerne med å trene en annen dag.

Skrevet

Jeg så ikke dette før nå jeg, så dere får kose dere :) Men jeg er gjerne med å trene en annen dag.

Er ikke for sent å bli med ennå, da! Fremdeles lenge til klokka er halv åtte. :aww:

Skrevet

Så ikke denne før nå jeg heller, så får heller slenge oss med neste gang. Blir litt langt å kjøre til Malvik for å trene ikveld.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...