Gå til innhold
Hundesonen.no

altfor ivrig på å leke


bikkjene
 Share

Recommended Posts

Valpen min har den siste måneden blitt litt for "tøff" mot mindre hunder enn henne selv. Hun vil så veldig gjerne leke og er ivrig og hopper på og ruller med den lille hunden vi evt. møter sånn at lille hunden blir redd og bjeffer og uler og blir redd stakkars. Men hvordan lærer valpen at små hunder ikke skal lekes på samme måte som hunder på sin egen størrelse og større? Valpen min er 6 måneder og er så ivrig etter å leke at hun kan virke for voldsom for små hunder. Jeg prøver å la henne leke med hunder i alle størrelser sånn at hun får øvd litt, men nå den siste måneden løper hun nesten ned de små hundene og de blir redde og bjeffer. Veldig kjipt dette her og valpen veier jo 13 kilo så er jo ikke så stor selv heller, men hunder på fem-syv kilo er jo små i forhold til henne. Hun er også voldsom med bittesmå hunder på under fem kilo også. Valpen er bare så gira på å leke og klønete, hehe så hun er så ivrig og det haster å leke mest mulig. Hvordan få valpen til å forstå at små hunder skal hun være mere forsiktige med?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du må ta henne i bånd når hun leker voldsomt. Det er ditt ansvar å ikke la hunden din være ufin mot andre, så her må du se etter og bryte inn. Spesiellt hvis den andre hunder viser tegn til redsel eller piper og prøver å komme seg unna. Bare ta bort hunden din med en gang, ta på bånd og ta time out. Det kan godt hende at hun kun kan leke med andre på sin egen størrelse som leker på samme måten. Noen hunder leker røft, og noen får mer selvtillit av å være størst og bøllete.

Nitro er akkurat på det viset selv, så han får kun leke med andre av samme kaliber. Men det kan fortsatt være at jeg må avbryte og fjerne han.

Det kan jo også hende at hunden din blir litt roligere med alderen, så du kan se senere om hun er lik som nå. Men uansett, ikke la henne få holde på sånn å være ekkel med andre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ditt ansvar å passe på hunden din. Ikke la den leke med små hunder før den er voksen nok til å vise hensyn. De kan fort bli skadet og hvorfor i all verden skal du la små hunder lide under din valps lekelyst. Den trenger ikke leke med de som er mindre enn seg. Det er vel bare noe du har funnet på, er det ikke?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...