Gå til innhold
Hundesonen.no

Om å låne hund


Maria
 Share

Recommended Posts

Jeg lurer på - hva tror dere er en ok måte å gå frem på om man ønsker å teste en rase hjemme hos seg, både for å se om man trives med en viss type hund i huset, men også for å lære en rase bedre å kjenne osv. Alt fra en helg til en uke er interessant.

Jeg har veldig lyst til å få prøvd ut litt før jeg vet 100 % sikkert at rasevalget jeg har gjort er det rette for meg. Men jeg synes jo ikke noe om å låne vekk hunden min selv, så jeg har full forståelse for at det kan være vanskelig å finne noen som vil gjøre det.

En ting man kan gjøre er jo å spørre oppdrettere. Men jeg føler at om man gjør det så MÅ man liksom kjøpe valp fra oppdretteren man låner hund av, og det er kjedelig å låse seg sånn sett..

Forslag/ideer til hva man kan gjøre?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, vet jo forsåvidt at du har sagt jeg kan passe :) så det gjør jeg gjerne!

Men å bli kjent med rasen synes jeg er vanskelig. Jeg har ikke klart å oppdrive noen klubber eller miljøer i området der jeg kan få treffe flere.

Hundepasser er jo et alternativ da. :)

Jeg låner mer enn gjerne Blondie jeg :D bare å rope ut det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er helt sikker på at du egentlig vil ha toller, jeg. Du kan godt få låne en :) Du trenger bare å skille av huset så vannhund og toller ikke trenger å møtes. Lufte/trene i to omganger, så du sikrer fremgang og fred, avlede prinsessa hver gang det kommer en katt, hund, jogger, bil med tilhenger, unger, traktorer. Det kommer til å gå kjempefint :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Haha. Ja, det hadde jeg likt å se hvordan fungerte :P Samma hva slags rase det er, vel?!

Det er faktisk noe jeg aldri hadde turt så lenge det var her hjemme. Chessea har et skikkelig anstrengt forhold til tollertisper. Hun har blitt angrepet av to stk i sin ungdom. Og nå skal hun liksom ta igjen. Det kunne blitt en fin dag i heimen tror jeg.. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sommerferien er jo en super tid til å teste ut og låne hunder på da. Kontakt oppdrettere av den rasen du vil ha og fortell at du ønsker bli kjent med rasen og spør om mulighet for å låne den, og da gjerne i forbindelse med ferie. Det er jo de som skaffer hundepass, søker etter hundepass og som gjerne vil slippe å sette hunden på kennel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det er klart sommerferien er veldig ideell. "Problemet" (som ikke egentlig kan sies å være noe problem) er at jeg vurderer å skaffe egen valp til sommeren, og at jeg før den tid gjerne vil bli litt bedre kjent med rasen. :)

Jeg får bare følge med på det som skjer og søke meg litt rundt. Plutselig dukker det opp noe. Kanskje i "vinterferien", som vi studenter ikke aner hva er for noe :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du bor jo ikke så veldig langt herfra, da. Ia og Tinka er stadig på farten, de. Om du melder deg som observatør (hvis hun har plass) på kurset til Maren (uten hund), kunne du blitt med til Drammen siste helgen før jul. Da ville du jo sett en phalene i arbeid i to dager og innimellom jobbingen kunne du sosialisert deg med phalenen i bøtter og spann. Det er jo bare øra som skiller henne fra en papillon

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det hadde vært en fin ide! :) Og gjett om jeg gjerne skulle vært på det kurset. Men det passer dårlig ift eksamen dessverre.

Men hey - det kommer flere muligheter :) F.eks. burde vi jo hatt et sonentreff på nyåret!

Ja, det hadde vært koselig. Er aldri med på sånt mer, jeg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det er jo det jeg har tenkt - f.eks. folk med flere hunder. Men jeg sliter med å finne ut hvordan man kommer i kontakt med disse eierne da.. Søren heller liksom :P

Men er dere enig med meg i at det kan virke litt frekt å spørre en oppdretter som man senere ikke kjøper valp fra?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du bor jo ikke så veldig langt herfra, da. Ia og Tinka er stadig på farten, de. Om du melder deg som observatør (hvis hun har plass) på kurset til Maren (uten hund), kunne du blitt med til Drammen siste helgen før jul. Da ville du jo sett en phalene i arbeid i to dager og innimellom jobbingen kunne du sosialisert deg med phalenen i bøtter og spann. Det er jo bare øra som skiller henne fra en papillon

Det hadde vært en fin ide! :) Og gjett om jeg gjerne skulle vært på det kurset. Men det passer dårlig ift eksamen dessverre.

Men hey - det kommer flere muligheter :) F.eks. burde vi jo hatt et sonentreff på nyåret!

Bare vært forsiktig med å møte Tinka, med mindre du er sikker på at du vil ha papillon. For hun kommer til å smelte deg :wub:

Men ellers tror jeg det er forskjellige meninger, jeg hadde mer en gjerne lånt ut Yaris, men akkurat nå er han i en fase hvor det faktisk ikke er mulig pga treningsplaner osv. Men når han er ca 2 år og forholdsvis stabil i hodet sitt, så kunne jeg fint lånt han bort. Og vi har faktisk lånt ut Chico tidligere, dvs. en familie som passet ham en helg for å se hva de syntes.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja vi hadde noen hundepassere som var intr. i rasen. De passet den forrige hunden vår på jevnlig basis både timer og helg. Vi gikk også turer sammen. De valgte en annen rase fordi de syns rasen ble litt for mye for dem, så sånn sett var det jo positivt. Bedre at de finner ut av det på forhånd enn etterpå. Men det er jo greit at rasen er sånn høvelig rasetypisk, at man ikke får en usedvanlig snill og rolig hund med en rase som egentlig er mer futt i.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men er dere enig med meg i at det kan virke litt frekt å spørre en oppdretter som man senere ikke kjøper valp fra?

Jeg syns ikke nødvendigvis det. Bare vær tydelig på at det er en "kan jeg få låne hunden din for å se om rasen passer meg"-henvendelse og ikke en "kan jeg få låne hunden din for å se om akkurat dine hunder passer hos meg, for jeg må vel kunne forvente at avkommet blir likedan, og jeg skal jo ha valp fra deg så den saken er klar"-henvendelse. ;)

Det finnes vel en god del oppdrettere av småhunder som har "mer enn nok" av hunder - ikke i den forstand at de ikke klarer å ta vare på hundene altså, men i den forstand at det ikke gjør så mye eller merkes så innmari godt om en av hundene lånes ut en helg (så lenge det er en helg som passer for begge parter, selvfølgelig - dumt å kreve å få låne en hund som står for championatet den helga det er NKK Bø liksom). Det kan jo hende at oppdrettere med flere hunder gjerne vil ha litt avlastning i ny og ne, og derfor mer enn gjerne låner bort en av hundene sine til en potensiell kjøper av rasen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes det er veldig lurt av deg å låne hund for å finne ut om rasen er alt du ønsker deg. Og her kommer det Ingvild sier inn. Vær ærlig med eier av hunden/oppdretteren om at du vil teste rasen, men ikke ønsker å forplikte deg til noe mer.

Jeg er så levende opptatt av min rase at jeg villig låner ut hundene mine som turkompiser til folk som er nysgjerrige på shiba. Aiko er også tilgjengelig for helgebesøk. :wub: Dette gjør jeg altså uten noen egeninteresse, og hvis jeg på noe tidspunkt begynner med oppdrett, vil jeg gjerne gjøre det samme, uten at potensielle valpekjøpere skal føle at det er barna til Imouto de MÅ sette seg på liste for. :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har selv lyst til å få lånt et eksemplar av rasen jeg vurderer som maskot om et par år - men jeg kunne tenkt meg å ha hunden mer enn en helg. På en helg er alt bare kos og spennende for begge parter, hunden er kanskje ikke helt seg selv og en er selv så fascinert at en ikke lar seg plage av nykker en senere ikke vil like. Så jeg kunne tenkt meg å låne hunden i hvert fall ei uke - men for meg handler det også om å teste om jeg klarer tre hunder, og da må en gjennom noen dager og rutiner for å få en gefühl på om det går.

Jeg kunne også tenkt meg å låne flere individ, for å se spekteret. Om det lar seg gjøre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, jeg kan jo nevne at jeg har lånt tre hunder av rasen malinois :) 2 valper (i 1-2 mnd) og en voksen hund i flere måneder. Jeg har ikke kjøpt en eneste hund av denne oppdretteren, og hun forventer ikke det heller. Jeg har sosialisert og trent hunder for henne, og jeg har fått testet rasen, så det er en win win-situasjon.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk skal dere ha for masse input!

Jeg skal forsøke og høre litt rundt om det er noen som er interessert i å låne vekk papillonen sin, jeg :) Med fine sonis-råd i bakhånd tror jeg at jeg skal klare å formulere en forespørsel som ikke automatisk gjør meg bundet til en oppdretter.

Jeg må bare tørre først.. *manne seg opp*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm... Du kan jo alltids møte Frøken og så kan du vurdere om du har lyst til å passe henne? :) Hun er noe spesiell og er egentlig ikke en hund man låner ut.. Er litt delt der, for hun ER jo en herlig hund, men samtidig kommer du nesten garantert til å ville levere henne tilbake igjen, hehe!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dagen i dag var en kontrast til i går. Foruten en biltur til nærmeste bygdesentrum for å handle var vi bare hjemme. Vi hang utenfor mens naboen var inne og handlet. Ede var mer ufokusert og distrahert av de enkle omgivelsene med få mennesker enn han var på de travle stedene i går. Halvhjertede pliktsitter med beina i alle retninger med mange failed cues. Ingen iver av mestring, unntatt i det nyeste han har lært, som er å snurre en runde og rygge inn mellom beina. Den var han ivrig med. Ellers lett distrahert av de få forstyrrelsene som var. Hadde det ikke vært for HD-frykten hadde jeg benyttet "terrenget" til parkour trening, men jeg er livredd for hoftene hans, så den typen trening påbegynnes ikke før han er et godt stykke inn i puberteten. Håper fortsatt vi klarer utvikle god kroppsbevissthet og motorikk.  Gikk tom for godbiter til sladretrening et par minutter før naboen kom ut igjen, så jeg måtte overlate Ede til ham uten godis. Det ble visst konsert, med klimaks da Ede gjennom vinduet så meg stå i kassen. Han hadde fått panikkanfall da jeg gikk inn, på tross av at han har en kjempegod relasjon til naboen. Gjensynsgleden var 🐾💕 Fikk meg til å tenke på et visdomsord: — Lås bikkja og kona/mannen ned i bagasjerommet på en sedan i noen timer. Se hvem av de to som er glad for å se deg når du åpner igjen 😉 Viktig å huske om en noen gang befinner seg i konflikt med en kjæreste som stiller ultimatum om hunden. Aldri sett et eksemplar av den illojale arten homo sapiens over hunden. Det er uteliggere med hund som er lykkeligere enn ektefeller med fine hus.    Vi gikk en tur på kvelden som resulterte i sandyner inne, selv etter en grundig tørk i gangen. Riesen har ikke den mest funksjonelle og praktiske pelsen å ferdes på bygda med. Suger til seg. De MENGDENE størknet gjørmesand..  Første gang jeg har fått bruke ullrake på ham uten å måtte skjerme meg mot drapsforsøk. Som om han forstod at Coat Prince'n var hjelpsom nå. Ubehagelig, though, og klagde litt, men lot meg, uten en eneste godbit i nærheten. Etterpå ble det et bad. Beste så langt. Kun et par anledninger av lyst til å rygge ut av dusjen, ellers helt kewl med å bli sjamponert og skylt keitete med en hånd mens den andre holdt et steady supply av frosne kjøttboller å slikke på. Selv skjegget og barten fikk jeg sjamponere og skylle mens han klarte gomle uten å få såpe i munnen. Vi er et supert team 👍🏼 Måtte pause for å sjekke med Grok om han kunne komme opp med et like catchy navn på frosne råkjøttboller som "Ice Cream". Vi ble enige om Frostballs som er gøy å si, men det var mange kandidater i mange kombinasjoner av synonymer, derfor fikk Ede chillballs i dusjen, mens jeg fikk frostbites av å holde de.  Han klagde ikke. Var kosete og god og helt rolig ved håndkletørking uten bestikkelser etterpå. Helt utrolig hva et helt måltid av bare frostballs gjør med relasjonen 🥰 ..eller kanskje han var kald og frøs 🥶 og ville varme seg på meg. Også en mulighet. Nå sover han søtt og intetanende om at muttern har bestemt seg for å bare gå byturer på så ren asfalt som mulig de nærmeste dagene. Trenger lære ham å overlate husarbeid til husmor før han kan dra inn så mye sand igjen. Ikke helt enkelt når mopp og kost og kluter i bevegelse er de aller gøyeste lekene han vet om. I likhet med håndklær og klær og sengetøy og muttern og ting som dingler og gjenstander som ligger stille og whatever, så er rengjøringsutstyr også de morsomste bitelekene som finnes.  Plan for i morgen: Leave it med distraksjoner  Bli sittende/liggende/stående med distraksjoner  Hold posisjon urørlig (fordi vi skal opp i ansiktet nær øynene med saks snart  Klippe klør og potepels. Se an humøret hans og kanskje prøve med maskin på potene igjen. ...eller saks. Det blir antagelig saks fordi jeg blir utålmodig på et punkt hvor han bare øker i stress. Potene er precious. Veldig cautious om de.  Klippe kropp og bein med maskin Gå tur på tørr asfalt  Whatever vi får av innfall som passer i øyeblikket  Også, Milepæl: Første virkelige vokterbjeff, 14 uker. Det var alvor. Nabo som har vært bortreist en uke kom gående gjennom porten i mørket. Silhuett med stor bag. Det var reelt alvor for Ede. Dypeste vokterbjeffene lød plutselig fra den lille valpen, og han gikk selvstendig til enden av båndet med høy hale for å ta seg av denne trusselen selv. Reagerte på kontaktlyd fra meg og kom inn igjen, men lot ikke guard down før han var i nærkontakt og gjenkjente ham.  Usikker på om det var rett av meg å la ham selvstendig gå frem til naboen med den attituden der. Rådene fra de som driver med Den Typen Hund er å utøve lederskap ved å be ham bak meg. Jeg tenkte at siden han kjenner naboen skulle han få gå frem selv og oppdage at det ikke var noen trussel, men en bekjent. Jeg vet ikke helt hva fasitsvaret er. Antakelig er det at han går bak når jeg ber ham, men jeg trenger ikke be ham hver gang. Om jeg reelt ber ham bak fordi jeg frykter for noens liv og helse, så tror jeg ikke det vil berolige ham ^^ Om jeg ber ham bak fordi jeg ikke ønsker at han skal hilse ivrig på personen er det et annet scenario. Jeg ser ikke noe galt i å være inkonsekvent på det. 
    • Ok, det var bra. Ja det gir mer mening i land med større smitttepress. 
    • Dette med beskyttelse opp til 12 uker er en gammel greie, og mest utbredt i Utlandet, ja. Jeg ville definitivt unngår samvær med ukjente hunder fram til andre vaksine, men ikke noe særlig mer enn det tror jeg. Kanskje det hadde vært annerledes om jeg hadde bodd i et land med mer smittsomme dyresykdommer.
    • Hehe, ja tida går. Pax ble gammel og grå, og litt døv. Men ung til sinns hele livet   Godt å høre at de gamle bøkene gjelder enda. Har ikke glemt alt, men litt oppfrisking må nok til. Holder meg nok fortsatt på den positive delen av spekteret.  Blir ny rase også denne gangen så det blir spennende   Der bekrefter du inntrykket jeg også har fått av det som rører seg på sosiale medier. Mange selvoppnevnte eksperter og mer eller mindre kvalifiserte "trenere". Typisk at det går i pendler. Men som Simira sier så er det jo mye US/UK innhold. der, i hvert fall på mine feeds. Som sagt så holder jeg meg til det positive.  Men når sant skal sies høres det jo ganske kjent ut som for 10-15 år siden. Nye aktører, samme show 😋 Hørte/leste forresten noe om at valper ikke skal settes ned på gress/tas med ut i verden før de er vaksinerte? Må bæres rundt om de skal miljøtrenes og sosialiseres før 12 uker (og det bør de jo). Det er vel en UK/US greie? Har ikke hørt om slikt her før. Mener ikke hilse på alt som rører seg altså, men gå på bakken må da gå an? 
    • @MaskotMen alt det du nevner høres ut som amerikanske og europeiske trender. Selv om det såklart er mange som følger ulike sosiale media internasjonalt, så er det ofte ikke representativt for hva som faktisk beveger seg og skjer i de aktive hundetreningsmiljøene i Norge. Heldigvis. Dessuten, om du søker på begrep som "positive reinforcement" "fearfree" etc, så får du garantert masse innhold da også. Det handler litt om hva man velger å fokusere på, følge, og lytte til. Til en viss grad kan det være nyttig å følge med på hva som beveger seg utenfor egne kretser også, men det kan være greit å være litt bevisst på hvordan algoritmer fungerer i sosiale media. Samt at det du ser på blir også vist til din krets, så det spres ytterligere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...