Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Du nevner helsetester, men hvilke tester mener du er nødvendige, eller ønskelig, å foreta på rasen? Utenom en slik helseattest fra veterinær?

Jeg er usikker, rett og slett! Jeg er ikke sikker på hvilke helsetester som finnes der ute. Jeg har hørt om en test som virkelig tester luftveiene til bulldogen, men den har jeg bare hørt om. Den hadde jo ikke vært så dum å ha. Jeg vet ikke hva slags tester man kan utføre på huden hvis hunden er frisk, men noe for å kunne "bevise" at den ikke har hudproblemer hadde ikke gjort noe. Jeg vet at mange stresser med HD på bulldog, fordi alle har det. Sverige (var det vel) hadde krav om kjent HD-status på foreldredyr fra rundt 1980-tallet et sted, og til 2005, men det ble ikke endret i løpet av de årene, rett og slett fordi alle har det. Bulldogen har 70% av vekta si på forbeina, og det er ingen som blir avlivet pga plager med HD, så jeg ville heller konsentrert meg om de. For å få vekk HD'en, så må man endre standarden og blande inn en eller annen annen rase. Hvilken det skulle vært og hvordan slikt foregår aner jeg ikke. Og når man snakker om endring av standarden, så ville det nok ikke skadet å fjerne punktet som sier at de skal ha høyere bakpart, og så ujevnt fordelt vekt, for det er med på å gjøre at de ikke klarer å parre og føde naturlig (men her tror jeg ikke man MÅ blande inn nye raser). Det går antakelig ikke an å teste om hunden kan parre og føde naturlig uten å prøve..?

Det som er, er at man ikke kan endre alt på en gang. Det går bare ikke, og jeg kan ikke se at det vil hjelpe på noen måte, fordi man uansett vil møte så mye motstand og motvilje. Jeg tror at hvis man kan begynne å gjøre det man kan for å få bulldogen friskest mulig NÅ, og jobbe med de problemene man KAN jobbe med, uten å endre store greiene, så vil man lykkes bedre. Flere vil være samarbeidsvillige, og de vil være enklere å gjennomføre. Så kan man heller se hvilke problemer man sitter igjen med, og hva man kan gjøre med de.

Jeg vet at det er mye jeg ikke har satt meg inn i, og jeg beklager at jeg ikke kan svare ordentlig på alt dere lurer på. Jeg har ikke hatt rasen i ett år enda engang, og alt jeg sier er bare min mening og mine funderinger.

Skrevet

Hvis det er en rase som ikke plages av HD og har andre mer alvorlige arvelige helseplager så tenker jeg litt sånn at det kanskje hadde vært lurt å få fokuset vekk fra HD og over på feks hudlidelser og luftveier. Men det er vel mye av det du tenker også. Jeg har inntrykk av at helsefokuset er større hos de franske jeg også, men det er mulig det fordi det er flest oppdrettere og eiere av franske jeg har snakket med. Men hvor ærlige de er aner jeg jo ikke.. Jeg kunne virkelig tenkt meg en Fransk en sånn om 10 år el noe ( bedlis først! ), ev hvis det noensinne blir 50/50 omsorg på guttungen, men slik ståa er per dags dato synes jeg det er vanskelig å ta sjansen siden " alle " jeg snakker med visstnok bare har friske linjer . Hvor er de syke hen liksom..

Skrevet

Hvilke hudproblemer er det de har mest av da? Om det er sopp/fukt i rynker, så er jo det ting som kan testes. Hjertet er vel ikke helt bra det heller, der finnes tester. Patella nevnte du, med hva med albuene, siden de er så framtunge? Ang lunger, så er det jo ikke verre enn en løpstest, der de skal løpe en gitt distanse, og puls og respirasjon sjekkes før og etter løpet. Det må jo selvsagt formaliseres, og veterinær må utføre/være med på det, men det vil jo gi en god indikasjon på kondisjon og evne til å puste. Noe ala BH - utholdenhetsprøven.

Skrevet

Men alle disse helsetestene til tross, hva er målet med dem? Hvordan vil de som vil bulldog'en godt, at den helt ideelt skal se ut?

(Hvordan avler Engelsk Bulldog-oppdrettere som vil bulldogen en fin framtid, i forhold til ytre verdier?)

Skrevet

Jeg tenker at hvis rasen skal bli bedre helsemessig, må det jo endres endel på hele bygningen på hunden. Vil tro at de fleste bulldoggentusiaster mener at en bulldog skal se ut som den gjør nå (sånn ca), bare friskere? Men spørs om det lar seg gjøre?

Skrevet

Jeg er ikke automatisk enig i at utseendet må endres drastisk for å bedre helsen. Mange av bulldogens problemer er ikke direkte knyttet opp mot utseendet etter hva jeg har forstått. Bortsett fra deler av dette med pusten, men det er visst ikke mange milimeterene som avgjør. Mulig jeg tar feil, dette er bare ting jeg har hørt..

Skrevet

Den engelske kennelklubben har jo endret bulldoggens rasestandard, er det noe FCI har eller skal følge opp?

Klippet fra altvitende wikipedia

"In January 2009, after the BBC documentary Pedigree Dogs Exposed, The Kennel Club introduced revised breed standards for the British Bulldog, along with 209 other breeds, to address health concerns. Opposed by the British Bulldog Breed Council, it was speculated by the press that the changes would lead to a smaller head, fewer skin folds, a longer muzzle, and a taller thinner posture, in order to combat perceived problems with respiration and with breeding due to head size and width of shoulders."

Her kan man, så vidt jeg forstår, se endringene

http://www.bulldogbr...og_Standard.htm

eksempelvis (endringer i bold)

Face relatively short, muzzle broad, blunt and inclined upwards although not excessively so.

Skrevet

Excessively er vel ordet når man ser "gliset" på hunder som denne. Hvordan kan en sånn "snute" (åpning på hodet i dette tilfelle) kombineres med en sunn hund? Jeg er helt helt helt åpen for logiske svar altså, jeg har jo tydelig problemer med å se det selv og vil vite.

post-5668-0-96227200-1322158503.png

  • 1 month later...
Guest Yellow
Skrevet

Excessively er vel ordet når man ser "gliset" på hunder som denne. Hvordan kan en sånn "snute" (åpning på hodet i dette tilfelle) kombineres med en sunn hund? Jeg er helt helt helt åpen for logiske svar altså, jeg har jo tydelig problemer med å se det selv og vil vite.

post-5668-0-96227200-1322158503.png

Så sant, og veldig trist, for rasen i seg selv er jo herlig, er vi mennesker som har ødelagt den totalt.. Bulldogen i dag er overhodet ikke en frisk rase.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
    • Hovawart er vel en vokterhund mer enn en gjeterhund, altså type hunder som går sammen med flokken og passer på dem. Det vil si at de er noe mindre førerorienterte og mer selvstendige, blant annet. Det er ikke fryktelig mange av dem i Norge, og de få jeg har møtt har hatt varierende gemytt, men det er lenge siden nå.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...