Gå til innhold
Hundesonen.no

Chinese crested, hvordan finne oppdretter?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har hatt lyst på en naken hund i flere år, men det er først nå det begynner å passe.

Syntes det er veldig vanskelig å finne en oppdretter og hvordan velge?

Jeg har lyst på en naken hunne, helst brun/sort med hvite tegninger. Går det ann å sette krav til farge når man bestiller? (Mannen min syntes de er ganske stygge, men "tåler" de som er mørke og som har ganske mye hår).

Jeg har lest mye om den og jeg syntes det virker som en fin rase til meg, men tar gjerne i mot råd fra andre som har rasen/oppdretter.

Om meg:

Jeg er en dame på 34 år, har 2 barn (2 og 4 år). Vi bor i et rekkehus med en passe stor hage og masse skog,mark og sjø som nærmeste nabo.

Jeg har en sykdom (ms) som gjør at jeg enkelte dager ikke orker mye, men som regel skal det ikke være noe problem med turer og oppmerksomhet. Jeg har også en mor som kan ta over i vansklige perioder. Jeg jobber ikke så har mye tid til hunden. Jeg er vokst opp på et småbruk og vi har alltid hatt katt eller hund og jeg har drevet med hest.

Det jeg ønsker:

Jeg vil ha en hund som skal være med der vi er og som kan ta en 2 timers tur i skogen, men som også ikke blir gal av å være inne en dag eller bare ut i hagen. Fordi sykdommen min er litt varierende må jeg ha en hund som går sammen andre hunder, feks moren min sin Ridge Back (han er en kosebamse). Jeg må ha en hund som ikke jakter og kan gå fri uten å stikke av (vi er mye på småbruket til foreldrene mine). Også har vi katt. Vi må også ha en rase som går godt sammen med barn. Jeg er ikke interessert i utstilling og jeg ser noen setter krav til det. Jeg kunne godt ha prøvd det en gang eller to, men ikke noe fast.

Det jeg kan tilby:

Mye kos og glede. En hund som får være med der det skjer og som skjelden må være alene. Om den ikke alltid får de lengste turene så får den være mye ute sammen oss og barna.

Jeg har også sett at noen søker forvert og vurderer også det.

Er det noen som kan komme med anbefalinger til oppdretter som kan passe eller hvordan jeg kan finne en?

Skrevet

Først og fremst så trur jeg du får mange positive tilbakemeldinger fra oppdrettere om du forteller dem det samme som du gjør her! :)

Det er alltid kjekt å starte med raseklubben. Her er vanligvis oppdrettere som avler i henhold til retningslinjene ført opp, og så kan du bare begynne detektivarbeidet.

Lykke til!

Skrevet

Jeg har ikke lyst til å anbefale eller ikke anbefale noen, men kan komme med noen råd. CC er en rase som sliter med gemyttet. VÆR kresen. Dra på besøk hos oppdretter. Ikke avfei oppdretterens unnskyldning om "Nei, hun er sånn når hun har valper" om hunden biter og glefser deg eller andre unnskyldninger om adferd. Ikke ta første og beste. Sett farge ønske sist på listen din og sett adferd høyest. Se om hundene til oppdretteren er sosiale, hvordan de oppfører seg når det kommer en fremmed inn i huset. Besøk gjerne flere oppdrettere så du får se variasjon igjennom rasen.

Be om å få se dokumentasjon på helseundersøkelser. Sjekk opp om helsestatus på øye og knær (patellaluksasjon) Spør om hvordan det er med tenner på linjene og se gjerne i foreldredyrenes munn om hvordan det står til, da den nakne varianten kan slite med tenner.

Igjen- jeg kan ikke presisere hvor viktig gemyttet er på en CC.

  • Like 4
Skrevet

Her er linken til raseklubben: http://www.norskccklubb.no/

Det er lurt å ta en telefon til raseformidler, hun er veldig hyggelig og hjelpsom! Det er viktig at begge foreldrene er sjekket og fri for PL (patella luxasjon) og har en øyelysningsattest uten anmerkninger som er mindre enn ett år gammel. De bør også være gentestet for PLL. Vi har ett eget raseforum også, bare skriv pm hvis du vil ha ha adressen. :)

CC er et godt valg! Det er flere kronisk syke som har CC og de trives kjempegodt. En kines er glad bare den får være med eieren og tåler mindre aktivitet i perioder. Det er verdt å tenke litt på at de kan være dårlige til å være alene hjemme og må ha på klær vinterstid. Min har gått med klær i mange uker nå :P Flott rase hvis man får et trygt individ! Så lenge man er nøye med oppdretter og forhører seg litt rundt i miljøet er ikke det noe problem.

EDIT: Som Lill sier er det noe dårlig gemytt ute og går. Jeg har en selv, men det gode ved henne overskygger det dårlige til de grader. MYE dritt på finn, men også noen få bra. Kom deg på utstilling og dra hjem til oppdrettere, det er mange kinesere med fantastisk gemytt også :)

Skrevet

Jeg har en chinese crested powder puff med godt gemytt.

Personlig så kjenner jeg to oppdrettere, og kan anbefale dem utfra det: www.shandor.cc og www.articflyer.com.

Utover disse så finnes det mange veldig seriøse oppdrettere der ute, er mange som er verdt å nevne, men jeg har ikke alle i hodet akkurat nå. Noen av disse er Kennel Trønderpia, Kennel Nordlysbyen, Kennel Reject, Kennel Absolute Soul, Kennel Casa del Caboom, Kennel Eugenios, Rimbara's Chinese Crested (nå må jeg stoppe gitt :) )

Finnes også et chinesecrested-forum der du finner mange av disse oppdretterne: www.ccsnakk.com

Meld deg inn der, så vil du få mange tips og råd om hva du bør lete etter :)

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk for svar. Det er det jeg syntes er vanskelig ved å finne en oppdretter. Hvordan vite at de er de beste? Alle sier vel at de ikke har problemer med gemytt! Det var forresten en ting jeg ikke viste om, så det skal jeg ta med meg. Og hvis det virker som jeg kun går etter utseende så gjør jeg selvfølgelig ikke det. Jeg vil ha en god familievenn som kan være med oss på alt. Litt skummelt å høre at de har problemer med gemytt for det var en av grunnene til at jeg valgte rasen, jeg trudde de var livlige, glade hunder med godt gemytt.

Hva slags problemer er det og vil man merke det hos oppdretter? Hvordan?

Skrevet

Finn ut hva det er vanlig å helsesjekke på rasen. spørr aktuelle oppdrettere om disse testene. kommer det dårlige unnskyldninger til hvorfor dem ikke har tatt de så skygg banen :P Spørr hva den aktuelle oppdretter hva de legger vekt på i sitt oppdrett. Da bør de jo si helse og temperament først (spør du meg).

Jeg har ikke rasen selv, men kjenner noen som driver med oppdrett. Og dette er jo en rase med masse persnolighet som helst skal sitte oppå deg og kose og tulle. Så om det er hunder som er usikre eller redde vil du veldig fort merke det iallefall..

  • Like 1
  • 4 months later...
Skrevet

Jeg har en chinese crested powder puff med godt gemytt.

Personlig så kjenner jeg to oppdrettere, og kan anbefale dem utfra det: www.shandor.cc og www.articflyer.com.

Utover disse så finnes det mange veldig seriøse oppdrettere der ute, er mange som er verdt å nevne, men jeg har ikke alle i hodet akkurat nå. Noen av disse er Kennel Trønderpia, Kennel Nordlysbyen, Kennel Reject, Kennel Absolute Soul, Kennel Casa del Caboom, Kennel Eugenios, Rimbara's Chinese Crested (nå må jeg stoppe gitt :) )

Finnes også et chinesecrested-forum der du finner mange av disse oppdretterne: www.ccsnakk.com

Meld deg inn der, så vil du få mange tips og råd om hva du bør lete etter :)

Vil korrigere meg selv litt her, og vil ikke lengre anbefale ccsnakk

Skrevet

Vil korrigere meg selv litt her, og vil ikke lengre anbefale ccsnakk

Hva har skjedd nå? Ser du har gått berserk på sletting av innlegg der inne.

Skrevet

Jeg anbefaler K9 Madness :) De er en av de få oppdretterne som ser ut til å ta hensyn til gemytt. Møt hundene før innkjøp av valp, jeg syns rasen sliter litt for mye med gemyttet. Desverre! Det er jo så herlige hunder om man treffer på de gode individene :)

RED: Ser at dette er en gammel tråd, så TS har sikkert kjøpt seg hund allerede? :P Og ccsnakk er ikke min anbefaling heller...

Skrevet

Hva har skjedd nå? Ser du har gått berserk på sletting av innlegg der inne.

Jeg har slettet innlegg jeg hadde i min tråd om min hund, samt noen bilder og videoer etc i andre tråder, også disse av min hund.

Utover det så har jeg ikke slettet innlegg (selv om enkelte der inne blåser dette opp til en storm i et vannglass - som vanlig)

Jeg ønsket ikke lengre å være medlem der etter å ha sett hvordan folk sjikaneres der inne, og vil ikke anbefale dette forumet til nye valpekjøpere what so ever.

Og ccsnakk er ikke min anbefaling heller...

Synd det skal være slik...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...