Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

:icon_cry:

Da jeg leste den første saken ble jeg bare veldig sint, lei meg og ordløs. Men når jeg leser sak nr to.. :sint_01:

Jeg blir så forbanna på slike mennesker! Det er da ekstremt mye mer som kunne blitt gjort før man avlivde! Dessuten er det ikke en human avlivning når man slår dyret ihjel..

Skrevet

Skrullete folk... Men å avlive med en hammer i hodet er vel neppe mishandling... (tvert i mot en ganske momentan død)

I følge Foreskrift om avliving av hund og katt fra 1998-10-11 nr 991 §3 står det at en inntil 8 dager gammel hund eller katt kan avlives med slag mot hjernen, disse er klart eldre og et brudd på loven.

http://www.lovdata.no/for/sf/ld/xd-19981011-0991.html#3

Skrevet

Han avlivet de fordi de tisset inne...? Jeg blir bare kvalm jeg! Er mye annet han kunne gjort. Omplasseringsorganisasjoner eller human avliving hos veterinær. Når hundene var så ille tilredt at avisen ikke kan vise bilde av de så har han slått mange ganger for å ta livet av valpene. Da er det ikke mye humant i mitt hode!

Skrevet

Skrullete folk... Men å avlive med en hammer i hodet er vel neppe mishandling... (tvert i mot en ganske momentan død)

Håper virkelig du tuller nå!!? :sint_01:

Har du noengang vært med på avlivning der denne metoden er tillat (sau, geit, rein), da brukes slagpistol eller baksiden av en øks som bedøvelse, ikke avlivning! Og da skal man ikke bomme altså.. nei huff

Tragisk at ikke menneskesinnet rekker lengere... :no::icon_cry:

Skrevet

Håper virkelig du tuller nå!? :sint_01:

Har du noengang vært med på avlivning der denne metoden er tillat (sau, geit, rein), da brukes slagpistol eller baksiden av en øks som bedøvelse, ikke avlivning! Og da skal man ikke bomme altså.. nei huff

Tragisk at ikke menneskesinnet rekker lengere... :no::icon_cry:

Ehh nei... Ulovlig - ja. Helt på trynet hele greia, ja! Men mishandling kan det vel neppe kalles når dyret dør momentant? Noe det bør gjøre med et slag fra en hammer... Jeg har avlivet kaniner med hammer, og kan garantere at det ikke er mye mishandling over en så rask død...

Skrevet (endret)

Det er ganske stor forskjell på skallen på en myk kanin og en 4mnd'r gammel valp, eller katter for den saks skyld. Jeg har sett dette bli gjort med katt, og tro meg at den personen ble anmeldt på stedet, det var grusomt å se og det var langt fra nok med ett slag. Har vært med på slakting av både sau og geit med denne metoden og de dør såvist ikke med en boltpistol i bakhodet!

Æsj, det er folk med den holdningen og "troa" du har som fremmer slike handlinger mot dyr :x

Og det er tydelig at det ikke er gjort med ett slag mot hodet: sitat "Skadene på hodet til den ene er så massive at fvn.no har valgt å sladde bildet. Skadene på den tredje hunden er så store at vi har valgt å ikke bruke bilde av dyret."

Edit: lagt til noe

Endret av Gullulven
Skrevet

Æsj, det er folk med den holdningen og "troa" du har som fremmer slike handlinger mot dyr :x

Edit: lagt til noe

Hallo? :| Poenget mitt var ganske enkelt at det neppe kan kalles mishandling å drepe et dyr momentant. Som du siterer var vel disse valpehodene rimelig knuste. Tror du de levde lenge med disse skadene, og led i lengre tid? For det er nå i hvertfall def. på mishandling, at man piner og plager, ikke dreper raskt...

Skrevet

Hallo? :| Poenget mitt var ganske enkelt at det neppe kan kalles mishandling å drepe et dyr momentant. Som du siterer var vel disse valpehodene rimelig knuste. Tror du de levde lenge med disse skadene, og led i lengre tid? For det er nå i hvertfall def. på mishandling, at man piner og plager, ikke dreper raskt...

JA, jeg tror de led! De døde ikke ved første slag og ble slått igjen og igjen, da har de kjent minst det første slaget og led. DET er mishandling og mannen bør få kjenne på kroppen hva han har gjort, ikke med vold men med straff i form av fengsel og økonomiske belastninger!

Skrevet

JA, jeg tror de led! De døde ikke ved første slag og ble slått igjen og igjen, da har de kjent minst det første slaget og led. DET er mishandling og mannen bør få kjenne på kroppen hva han har gjort, ikke med vold men med straff i form av fengsel og økonomiske belastninger!

Jeg tror de hadde lidd langt mer om denne tullefyren hadde beholdt dem...

Skrevet

FÅR man avlivd friske valper da?

Her får man ikke avlivd friske kattunger hvertfall...

Jeg bare spør ;)

Får ikke avlive :o hva gjør veterinæren da, tar de hjem selv eller lar eieren gå i skogen å gjøre av en uhuman avlivning? Da fremmer ihvertfall veterinærene uhuman avlivning og mishandling... ikke rart det er føles som det er ny dyremishandligssak i media nesten som daglig *river meg i håret å fatter ikke hva voksne mennesker tenker med* <--- siktes til veterinærene som omtales

Ja det er lov å avlive friske dyr. Selv om dyret er friskt kan det ende opp i en situasjon (eks.uønsket av eier) at den lider og at det dyrevernsmessige er bedre at den blir avlivet.

Skrevet

Ja nei man får rett og slett ikke levere friske kattunger til avliving.

Jeg skjønner tankegangen, men likevel så tenker jeg jo at det er jo bedre om man får avlivd de humant enn at folk tar sakene i egne hender som ja tråden handler om.

Skrevet

Ja nei man får rett og slett ikke levere friske kattunger til avliving.

Jeg skjønner tankegangen, men likevel så tenker jeg jo at det er jo bedre om man får avlivd de humant enn at folk tar sakene i egne hender som ja tråden handler om.

Huff, da kunne de heller satt ultimatum om at kattemor skal kastreres samme dag... man kan jo være uheldig å ikke nå å kastrere da mange veterinærer krever at katta skal være over 6mnd'r elelr minst 2,5kg, og kattunger er jaggu ikke bare bare å få gitt bort mange steder.

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...