Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Trenger litt råd til kjøp av bilbur. Tidligere har jeg fått med meg at bilbur ikke bør være for store, men nå ser jeg at de godt kan ha litt ekstra plass slik at hunden får strukket seg ved lange turer. Det finnes ganske mange alternativer og siden jeg aldri har hatt bilbur før, spør jeg de som har :)

Bilen er en RAV4 (03-modell hvis det betyr noe). Har sett på Herkules, Variocage, ArtFex, Kela osv. Har ikke peiling på hva jeg bør gå for, men jeg liker Herkules. Og Variocage. Heller litt mer mot ferdiglagde bur av aluminium kontra spesialtilpassede bur.

Jeg får nok plass til et Herkules nr. 10 i bilen. Finnes det bedre alternativer? Noen andre som har RAV4 og anbefalinger som passer denne bilen?

Noen tips?

Skrevet

Jeg synes det er greit at buret har dybde slik at hunden kan strekke seg litt, eller bredde av samme årsak. Men ikke begge deler, og det skal heller ikke være for høyt! Hunden skal liksom ikke kunne stå med hevet hode i buret!

Skrevet

Jeg har lest ganske mange tråder om bilbur på forumet (søkte først), men synes det er greit å opprette ny tråd da jeg ikke vil bumpe de gamle med spørsmål :)

Jeg synes nå det er et poeng å samle informasjon om slikt i minst mulig ulike tråder jeg da. Og de fleste spørsmålene dine er svart på der.

Jeg mener at buret ikke skal være så stort at hunden kan strekke seg ut. Da vil hunden bli kastet ganske kraftig rundt ved kollisjon.

Skrevet

Det hadde vært veldig fint om dere som har bilbur skriver hvilket type det er og hvilken rase dere har. Da får jeg et perspektiv på hvilke størrelser folk bruker i forhold til rase. Det er det jeg sliter mest med. Det er ganske enkelt å måle bil og kjøpe et bur med godt rykte, men størrelsen skal passe hunden også.

Skrevet

Jeg har også Kela. Oppgir du rase og bilmerke kommer de med forslag til størrelse og design. Jeg er knallfornøyd med mitt dobbeltbur.

Skrevet

Jag har hatt mange typer bilbur, men må nok si at jeg er mest fornøyd med de som er spesiallaget til hund og bil. De ferdiglagde finner jag alltid noe å være misfornøyd med (stjeler unødig plass, skrår for mye/lite o.l). Det jeg synes er viktig, som tulip skriver, at den er dyp nede så hunden får mulighet til å strekke seg på langturer (vi kjører gjerne 10 - 23 timer i strekk), men at den da ikke er breiere enn at hunden akkurat kan snu seg og ikke så høy at hunden kan velge å stå over lengere tid.Synes Herkules og Variocage ser veldig solide ut, men begge synes jeg har sine feil i henhold til hundens størrelse, ene str. er for stor og den andre for liten... + at prismessig så ble det billigere for med spesialbur (både 'kompt-buret' og trønderburet). PS: Nå har jeg 'kompt' bur fra Sverige med uttagbar skillevegg og rømningsluker mot baksetene i tilfelle man smadrer bakenden på bilen.

Skrevet

Har sendt en forespørsel til forhandler av disse burene med spesifikasjoner på bilen. Så får vi se :)

Men det er ikke billig da, bare så det er sagt :) Men jeg har fyllt opp bilen min av slike og er kjempe fornøyd :)

Skrevet

Jeg har variocage dobbel XXL til mine to boxere. Di hadde nok klart seg med mindre plass, men mine er mye i bilen når vi er på treninger, samlinger og utstilling. Skal forresten selge det... ;)

Skrevet

Da har jeg tenkt og målt og lander sannsynligvis på Herkules med mindre jeg får noen gode pristilbud på epost i morgen.

Spørsmålet er da hvilket. Jeg har store problemer med å tolke størrelsene på Herkules, fordi importør og forhandler bruker noe forskjellige betegnelser på målene.

I følge Morene er målene i denne rekkefølgen: Lengde x Bredde x Høyde

Sommerbutikken oppgir følgende målerekkefølge: Dybde x Bredde x Høyde

Spørsmålet mitt er da følgende:

Når man står foran burdøren, måles da lengde/dybde fra bak til foran eller fra venstre til høyre?

For å omformulere: Hvis mitt bagasjerom er 100 cm fra venstre til høyre og 75 cm fra bak til foran, skal jeg da ha NR 8 (93.5 x 68 x 68,6) eller NR 9 (73,5 x 81,5 x 68,6)?

Personlig tror jeg NR 9 blir det riktige da dette, stående foran døren, er 81,5 cm fra venstre til høyre og 73,5 cm bak til foran. Slik jeg tolker det.

Hva tror dere?

Skrevet

NR 9 kom i posten i går og passet omtrent på millimeteren. Er veeeldig fornøyd. Kostet også vesentlig mindre enn for eksempel Schmidt.

Du kan godt legge ut bilde :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...