Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

For det første er det jo individuellt hva man tåler og ikke, hvis man først er allergisk. Min yngste reagerte krftig på en puddel, men tålte tolleren bra. Vel, innen de man kaller allergivennlig er vel toypuddelen av de minste.

Skrevet

Er bestevenninna mi som er allergisk og hun ønsker seg en minst mulig allergivennlig hund. Jeg har en schapendoes og den tåler henne veldig godt men den er allergivennlig. Er bare det at venninna mi ikke reagerer på hundene med en gang og hun må vente lenge før hun kan bli allergisk mot akkurat den hunden. Hun hadde marsvin i to år før hun merka hun var allergisk mot de. I tillegg hadde hun marsvin i barndommen men først nå som voksen reagerer hun på de stakkars.

Skrevet

Det er mange allergivennlige hunder, men det er slett ikke sikkert at hun tåler dem. De som regnes for allergivennlige av små størrelse er bichon-rasene, bedlington terrier, dverg- og toypudde, som jeg kommer på sånn i utgangspunktet.

Jeg tror ikke malteser i utgangspunktet er allergivennlig?

Skrevet

Jeg tror ikke malteser i utgangspunktet er allergivennlig?

Malteser er en bichon og er allergivennlig på linje med de andre bichonrasene :)

Er yorksire terrieren allergivennlig? Har lest det på nettet flere steder. :D

Yorkshire terrier er også allergivennlig :)

Skrevet (endret)

Er bestevenninna mi som er allergisk og hun ønsker seg en minst mulig allergivennlig hund. Jeg har en schapendoes og den tåler henne veldig godt men den er allergivennlig. Er bare det at venninna mi ikke reagerer på hundene med en gang og hun må vente lenge før hun kan bli allergisk mot akkurat den hunden. Hun hadde marsvin i to år før hun merka hun var allergisk mot de. I tillegg hadde hun marsvin i barndommen men først nå som voksen reagerer hun på de stakkars.

OT: men... Hvis hun har en så stor tåleransegrense så bør hun spørre legen sin om ikke de skal desensibilisere/vaksinere mot allergi i stede for å plutselig sitte i en situasjon der hun må selge hunden igjen etter 2år fordi hun plutselig blir allergisk..? Og da kan hun velge å vrake i hunderaser :thumbsup:

Jeg har både venninne og kollega som har vært igjennom desensibilisering mot hund og hest (hun ene har prøvd mot katt også men det var mislykket), og har ikke reagert på noen av delene siden og er lykkelige dyreeiere :D

Endret av Gullulven
Skrevet

Det er 3 ting man kan være allergisk mot (hund):

- Sikkel

- Fettet (?) i pels og hud

- Avføring

Om man er allergisk mot pels/hud, kan røytefrie hunderaser være noe mindre allergi-fremkallende. Om det er sikkel eller avføring har det ingen betydning hva slags rase det er.

Skrevet

Det er 3 ting man kan være allergisk mot (hund):

- Sikkel

- Fettet (?) i pels og hud

- Avføring

Om man er allergisk mot pels/hud, kan røytefrie hunderaser være noe mindre allergi-fremkallende. Om det er sikkel eller avføring har det ingen betydning hva slags rase det er.

Også kan man være allergisk mot alt på en gang, slik min far er. Dog allergisk i ulik grad i forhold til de ulike faktorene. Min far er allergisk mot alle hunder, men det tar mye lenge tid før han merker at Chessea har vært i samme rom som ham enn med en "røyterase". Han reagerer med en gang ved direkte kontakt og på sikkel.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...