Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei

Valpen min på 3 mnd har knekt tuppen på den ene hjørnetanna oppe. Er det nødvendig å dra til dyrlegen, ta røntgen og ev trekke tanna? Det er jo en melketann og hun kommer jo til å miste den snart uansett. Er det uansvarlig av meg å heller se den an, og ta det om jeg ser hun begynner å få vondt? :)

Koster jo sikkert litt også, så jeg syns det blir litt bortkastede penger på en tann hun ikke kommer til å ha om 3 mnd. Spes hvis det ikke plager henne.. Hva syns dere?

Skrevet

Amira har i løpet av noen knekt alle hjøretennene og alle fortennene (fange fluer på hellene om sommeren er en fin hobby...), og har fått de kontrollert av flere veterinærer. Alle har sagt at så lenge hun ikke har vondt skal det ikke gjøres noe. Jeg ser en nerven (som nå er død og sort) på samtlige tenner, men hun har aldri vært plaget. Selv om jeg stiller en nål inn i "nerven" reagerer hun ikke :)

Skrevet

Og jeg fikk beskjed av dyrlegen om at en sånn tann må trekkes selv om valpen ikke plages av det akkurat i øyeblikket. Jeg husker ikke helt hva begrunnelsen var, men tror det kunne ha vært at det kan sette seg betennelse i den, eller noe slik? I hvert fall kunne ting bli veldig ille for valpen om tanna ikke ble trukket, i følge veterinæren.

Skrevet

Valpen jeg har knakk sin rundt den alderen han også, hønemor som jeg er, sprang jeg til veterinæren. Men veterinæren sa at nervene allerede var døde (de pleier å miste tennene rundt 4 måneder), så det er ikke noe man kan gjøre med det, og det er ikke spesielt lurt å legge en så ung valp i narkose.

Hjørnetanna har han mista nå, vi titter jevnt og trutt på alt, så det ikke vokser noe feil eller noe, men vi har blitt godt beroliget. :)

Skrevet

Ville tatt ein telefon til veterinæren sånn just in case for og høyre hans/hennar meining. Gratis er det også, om ein ser vekk i frå telefonrekninga då :lol:

Skrevet

Jeg har spurt en vetrinær. Sist jeg var der og tok røntgen kostet det meg 3000 kr. Hun ville at jeg skulle ta røntgen så fort som mulig. (men jeg er litt skeptisk av natur, så tenkte kanskje de bare ville ha pengene mine før tanna datt ut :P)

Dessuten har katten min hatt samme problem. Dvs han knakk hjørnetanna for et par år siden, og det er ikke en melketann. Vet sa at det ikke var noe særlig å gjøre med, men at det kunne gå betennelse og at den da måtte trekkes (og at dette var en litt stor operasjon). Han er fortsatt frisk og fin nå, 2 år senere, så da mener jeg at et par mnd ikke kan gjøre så mye? Spes siden hun skal få en ny frisk og fin tann. Hvis det ikke hadde vært melketann hadde det jo vært en annen sak.

Det er ikke mye av tanna som er knekt, men jeg kan se en liten svart prikk i midten der.

Takk for svar :)

Skrevet

Synes ikke du skal stresse, jeg. Melketenner skal falle ut, de. Og om du synes at du kan se en liten svart prikk, ville jeg i hvert fall ikke bekymret meg. Min hadde en stripe, han. Og veterinærene bekymret seg overhode ikke.

  • Like 1
Skrevet

Jeg dro til dyrlegen med Lazy da hun var valp og tanna var knekt, jeg viste jo ikke at det var det da, men det viste seg at hun hadde fått kraftig betennelse pga ei knekt hjørnetann.. så ville anbefalt deg og trekt den..

Skrevet

min hund knakk hjørnetanna som sjuåring. Også der kunne man se nerva. Han reagerte ikke om man (veterinær) pirka borti tanna. Levde til han ble 14, uten problem med tanna. Hør med veterinæren din. Forhåpentligvis er det ikke en som er ute etter å fylle på lommeboka mest mulig.

Skrevet

I dag så jeg at tannkjøttet over tanna som er knekt hadde blitt litt rødt. Så da tenkte jeg at nå må det røntges og narkoses og trekkes :P

Så jeg ringte dyrlegen (ikke samme som sist), og spurte hva jeg skulle gjøre. H*n sa at jeg skulle se det an litt lenger, gi henne harde biteleker (fryste gulrøtter) og vrikke, gnikke på den knekte tanna flere ganger om dagen (altså prøve å løsne den selv). Måtte følge med om hun hovnet opp eller begynte å få vondt, for hvis det skjedde måtte de nok trekke den.

Så jeg har glemt på tannkjøttet der det er rødt... ingen reaksjon.. og hun har spist all maten sin uten problem. virker ikke som hun har vondt :)

Følte at denne dyrlegen var mye mer oppriktig og ærlig (og ikke bare ville ha penger). Likte han/henne kjempegodt, da h*n ikke bare sa "kom hit så får vi trekt den", men faktisk sa flere ting og ga gode alternativer, sa hva man burde bli bekymret hvis man så osv. Var jo sikkert litt fordi de ikke hadde tid til oss før helga uansett, men syns allikevel det viser hvor forskjellige dyrleger kan være, og hvor viktig det er å finne en man stoler på :)

  • Like 3
Skrevet

Jeg har spurt en vetrinær. Sist jeg var der og tok røntgen kostet det meg 3000 kr.

*klipp

Tror noen vetter er glad i penger, jeg :icon_redface:

Tenker det samme som ida! Jeg betalte 845kr for røntgen av tenna til GG når han 6mnd'r, dog måtte han trekke 2 tenner som var kjempe betente uten å være knekt, de falt liksom bare ikke ut og tenna under lå å presset.

Gjør som veterinær nr.2 sa, se det ann, kjenn på den og bare forsikr deg om at hunden ikke har smerter :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...