Gå til innhold
Hundesonen.no

Drar i båndet på tur...


Guest tuski
 Share

Recommended Posts

Har fått et problem jeg ikke har hatt tidligere; hunden har begynt å dra i båndet på tur. Han har hatt tendendsen til å dra siden han var valp, men jeg har klart å holde det på et ok nivå. Tidligere sluttet han å dra på beskjed fra meg. Nå skal han framover-framover-framover i en viss fart... Hvis jeg går raskere, drar han på bare enda mere. Han får springe i langline, og han får springe med ungdommen i huset, så han får utløp for løping,- men jeg vil at han skal gå ok på turer. Hvilket han ikke gjør nå, så her har jeg feilet på et eller annet... Hunden er snart 16 mnd., han er veldig opptatt av andre hunder, katter, mennesker,- alt levende. Han er bare veldig glad og vil hilse, og han tar helt av dersom vi møter på løpertisper. Han har egen sele og bånd for turgåing, annen for lek og løping. Er vant med at hunder kan trenes etter hva de har på seg, f.eks "vimse og snusetur" i sele og langline, og gå-pent-i-ring med utstillingsbånd. Hunden min har ikke tatt dette poenget. Ute er ute, uansett hva man har på seg.

Har vurdert "gå-pent-sele", men vet ikke om det er riktig metode. Eller om det er bra for hunden? Har festet en ring foran på sela hans til å feste kobbelt i, slik at han mister noe av trekkraften når vi går. En midlertidig løsning, og jeg er usikker om han egentlig lærer noe av dette. Vi har fin kontakt på tur, han ser meg når jeg sier noe til han, MEN: venter kun i ett sekund, og ser seg fornøyd med det før han haster videre.

Noen tips? Eller er vi klare for et kurs?;-) Har noen erfaring med gå-pent-sele, er det ok å bruke for hunden, eller ikke? Eventuelt hvilken type sele (har sett to varianter).

post-10239-0-97768100-1317466983.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å lære en hund å gå pent i bånd, krever en god del konsekventhet. Den skal alltid gå pent i bånd, aldri lov til å dra noen ganger men ikke andre ganger. Da må du evt bytte utstyr på hunden slik at det blir OK å trekke i sele, men skal gå pent i bånd med halsebånd.

Gå pent seler og andre remedier er ikke til for hunden. Noen av disse selene har gitt store sår under forbeina på enkelte hunder. Og det regner jeg med at du ikke ønsker. :) Det beste er å lære hunden dette.

Husk at hunden ikke kan trene på å gå pent i bånd på en hel timestur. La den eksempel ha sele på når det er fritt fram for å dra, og bytt over til halsebånd når dere skal trene. Og så utvider du lengden med å gå med halsebånd lengre og lengre.

Det er vel flere metoder på dette, og man må finne det som passer seg og sin hund. Noen stopper hver gang hunden trekker, andre snur og går andre veien og noen belønner sikkert bare når den går fint. Sikkert fler som kan komme med mer konkrete tips på metoder. Men dersom du er usikker, er ikke kurs det dummeste. Dersom du velger hverdagslydighetskurs, så får du sikker mange andre gode tips som du kanskje har bruk for.

Nå har jeg ikke hatt så mange hunder som går pent selv, siden jeg ikke har trent så voldsomt mye på det. Men jeg har lovt meg selv at neste hund skal kunne det. :lol: Vida kunne gå pent da jeg fikk henne, og det er veldig deilig å slippe å henge som et slips. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er veldig enkelt, men tar tid.

Stopp HVER gang han trekker, begynn å gå når han selv slakker lina, om det så tar en halvtime i starten.

Jeg gjorde samme med min border collie, god porsjon tolmodighet, dro hun stoppet jeg, slakket hun lina gikk vi, etterhvert roset jeg lavt og til slutt sluttet hun å gå som en gris og dra meg overende.

Samme måten kan gjøres med at du snur retning, dvs hunden slacker og du snur og går tilbake. Men guri da kommer man ikke alltid langt :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg gjorde samme med min border collie, god porsjon tolmodighet, dro hun stoppet jeg, slakket hun lina gikk vi, etterhvert roset jeg lavt og til slutt sluttet hun å gå som en gris og dra meg overende.

Samme måten kan gjøres med at du snur retning, dvs hunden slacker og du snur og går tilbake. Men guri da kommer man ikke alltid langt :P

Det tar TID, men det funker ;P

Tesh har jeg gjort det med sidne hun var valp, hender at hun glemmer seg med ett stopp så husker hun!

Acqua kan IKKE gå i bånd, å for å være ærlig vet jeg ikke om jeg gidder å lære henne det heller, hun er ikke sterk :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

men skal gå pent i bånd med halsebånd.

Og så utvider du lengden med å gå med halsebånd lengre og lengre.

Er ikke halsebånd sånn man bruker når man skal lære hunden å halse på kommando? :whistle:

Stopp-metoden har fungert fint med oss, men vi har også jobbet litt med bytte av retning. For noen fungerer det også med klikk og belønning hver gang hunden slakker på båndet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Stoppe og skifte retning er metoden vi også bruker enda. Hundene våres var helt forferdelige i å gå pent i bånd, og noe måtte gjøres. Vi bruker også klikker og godbit hver gang de går perfekt, og dette har helt skremmende gode resultater.

Hvis hunden er altfor ivrig, så stopper jeg bare helt opp, og venter til energien har dempet seg litt. Det vil kanskje hjelpe litt om hunden syns det er hysterisk morsomt å gå i motsatt retning? Det å stå stille pleier jo som regelt å være kjedelig for enhver hund med mye energi. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å endre retning syns han nesten er morsomt, og han ser på meg og logrer og står i når jeg endrer retning på turen. Bare han nå ikke lærer at man skal skifte retning i tide og utide...! Jeg syns det er ganske ok å kunne gå rett frem også;-)

Jeg ville ikke ha gitt han forsterkning slik - altså å gi han oppmerksomhet ved å se på han. Bare stopp og vent til bånd er slakt, gå videre. Ikke la det bli mer enn hva det er - absolutt 0 oppmerksomhet, bare stopp ved draing, ev rygg litt hvis den ikke slakker, og gå videre når det er slakt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
    • Jeg kaster lange blikk på Arrak sine jakker. Har brukt en 100-kroners Didriksons jakke fra Finn denne våren, og bra er det, for den har fått juling. Nå som hopping og biting og riving i klær ser ut til å være en ting i fortiden i nær fremtid.. Noen erfaringer med de?   Edit: advarer også mot Hööks sin jakke. Baklomma har rette kanter og er for smal. Lite plass og ting faller ut. Helt ok budsjettjakke, men har en råd til bedre, kjøp bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...