Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Tusen takk for bildet Yodel - supert! En veldig pen fawnfarget beardsdame som ble champion, BIR og BIG.2 på søndagens utstillng. Jeg har ingen "tilknytning" til henne, annet enn at jeg kjenner eieren og har stilt henne et par ganger...

Men ganske morsomt at det har blitt nok en fawn champion i rasen (DE er sjeldne!). Det er en fargevariant man ikke så ofte ser, oppdrettere/utstillere sjelden har og dommere ofte ikke setter så høyt... (veldig lyse øyne/pigment, da de er en bleket versjon av brunt, og skal ha matchende øye/pigmentfarge med lys-lys brun/sandfarget pels)

Susanne

Skrevet

Min elskede kamikaze-bebis tok certet i går, henne! :banana: Så ikke helt den komme, altså, vi som bare håper på ck og fin oppførsel i ringen på utstilling. Ikke minst ser hun mest ut som en rød kålorm om dagen, nedrøyta og tenåringsslampete, hehe. Åpen klasse-tispa (datter av den NYDELIGE japanske importen som blei BIR) fikk nemlig velfortjen sitt siste cert dagen før, og blei brått champion.

Dette visste jo ikke jeg, så etter at dommer hadde sjekka tenner ("Ikkeno problem!" sa Imouto, "men jeg er litt flau over den nedrøyta kroppen min, så det er litt ekkelt når du tar på meg, assa!") og vi hadde løpt og løpt (hun liker å løpe!), og vi fikk det rosa ck-båndet, tok vi helt av så lykkelige blei vi, både Marianne, knertis og jeg. Da kom det tørt fra siden hvor oppdretteren av de to andre hundene satt at vi var garantert certet, iogm at Ylva blei champion dagen før. Jej, assa! Og DE fine sløyfene! (De var nemlig utsolgt for den vanlige cert-rosetten, men de syntes så synd på meg at jeg fikk det som så ut som en storcertsløyfe, veeeldig fin!)

Så 11 mnd gammel har Imouto nå to cert fra to land, og vi fortsetter å jobbe med bordatferd. :rolleyes2: Hun er gudsjelov aldri sinna, men kan godt få tilbake sjøltilliten fra valpeshowene snart, hehe. Men som Emma, vår eminente ringsekretær sa, så har hun jo knapt vært vist i en hall før, så det er jammen bra vi skal frekventere Leto ivrig i oktober.

Skrevet

Damer da, må sjekke rasestandarden. Står ingenting i rasestandarden til whippet om at haleknekk er en feil ;)

Men da lurer jeg på hvorfor Carro92 var så usikker på om hun noen gang skulle stille A. fordi hun hadde haleknekk? :huh: Derfor jeg gikk ut ifra at det var diskvalifiserende feil. :wave:

Skrevet

Takker for gratulasjoner :)

Anebergen: jeg var mest usikker pga jeg ikke kjenner så godt til utstillingmiljøet, og pga jeg trodde haleknekken var en diskvalifiserende feil, men så var det noen som sa til meg at det ikke var det likevel fordi det ikke står i rasestandarden(jeg sjekka jo ikke den først :P)

Skrevet

Anebergen: jeg var mest usikker pga jeg ikke kjenner så godt til utstillingmiljøet, og pga jeg trodde haleknekken var en diskvalifiserende feil, men så var det noen som sa til meg at det ikke var det likevel fordi det ikke står i rasestandarden(jeg sjekka jo ikke den først :P)

Ok! Men hvorfor er det ikke det innen den rasen, spør jeg om da! Noen som vet grunnen? Altså, hvorfor disk. på noen, og ikke andre?

Skrevet

Ok! Men hvorfor er det ikke det innen den rasen, spør jeg om da! Noen som vet grunnen? Altså, hvorfor disk. på noen, og ikke andre?

Reknar med det har litt med dommarane og gjere. Nokre ser ikkje på det som ein feil, mens andre gjerne gjer det.

  • 1 month later...
Skrevet

*drar opp denne* Noen som har katalogen fra 18.september? som kunne sjekka navnet på de hannhund valpene i whippet som starta?

vennina mi som har katalogen har mista den c.. "/

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...