Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hunden min har nå de siste to, tre dagene hatt bæsj i rumpa og i pelsen sin og noen dager forgje uke og sånn. Jeg har tatt do papir både vått og tørt og prøvd å tatt de bort men vanskelig å få bort alt. Hunden tar rumpa si og gnir seg framover noen ganger også. Jeg var nettopp hos dyrlegen for en uke siden og bare noen dager siden og hun kjente på analkjertlene og de var helt greie og fine. Hun var der pga. noe annet og den siste gangen pga. vaksine tre måneder alder. Og hun ser veldig fin ut og ingenting var galt med henne. Men jeg glemte å spørre de hvordan få de vekk når det ikke går med papir? Jeg tok henne også i badekaret en gang og i balja hennes en annen gang og prøvde å vaske det bort med vann men hun likte ikke det så fikk ikke vaska helt da. Kan jeg klippe pelsen hennes vekk der? Og hunden min kommer til å få lang pels og masse pels etterhvert men hvordan få det bort da? Stakkars det ser så vondt og ubehagelig ut for henne.

Endret av AnetteH
Endret til mer beskrivende tittel.
Skrevet

Kan du ikke høre med oppdretter?

Jeg ville forsåvidt vasker hunden enten den likte det eller ikke, så vidt jeg vet krever rasen din endel pelsstell og det blir ikke enklere jo eldre den blir. Det er nå du må ta tak i det og lære hunden at verden er slik at man må bade noen ganger.

De fleste hunder med så mye pels blir klippet litt 'der bak ' så vid jeg vet, slik at slike ting kan unngåes. Men som sagt: dette er ting jeg ville snakket med oppdretter om.

Skrevet

Jeg ville ikke engang hørt med oppdretter jeg :P Klipp rundt analåpning, og vask dyret. Hun MÅ finne seg i vask, siden det er en del pelsstell med rasen. Så dette må hun bare lære seg.

Lykke til!

Skrevet

Jeg ville ikke engang hørt med oppdretter jeg :P Klipp rundt analåpning, og vask dyret. Hun MÅ finne seg i vask, siden det er en del pelsstell med rasen. Så dette må hun bare lære seg.

Lykke til!

Tenkte kanskje det var greit å snakke litt med oppdretter snart jeg, sånn generelt :whistle:

Også er faktisk oppdretter første jeg ville henvendt meg til ang pelsstell på en pelsstell - rase. Jeg tipper det blir mye pelsstell på TS fremover og da er det greit å få råd om shampo, børster og klipping - i tillegg til hva man gjør når ikke bikkja vil bade...

Skrevet

Tenkte kanskje det var greit å snakke litt med oppdretter snart jeg, sånn generelt :whistle:

Også er faktisk oppdretter første jeg ville henvendt meg til ang pelsstell på en pelsstell - rase. Jeg tipper det blir mye pelsstell på TS fremover og da er det greit å få råd om shampo, børster og klipping - i tillegg til hva man gjør når ikke bikkja vil bade...

ok da... Det kan jo kanskje være en ide ja. Var litt kjapp der :icon_redface:

Skrevet

Har pelsrase sjølv, og det kan til tider feste seg drit i pelsen, det er derfor viktig å halde pelsen heilt kort rundt analen. Så rundt der må du passe på å klippe. Men ellers må du bade hunden for og få vekk alt dritet, og den som ikkje vil, den SKAL! Frøkna mi er heldigvis så lita at eg kan halde baken under springen i vasken på badet og gni det vekk ved hjelp av ein klut.

Skrevet

La det tørke, børst det ut, dusj. Om ikke hele hunden trenger å dusjes, så la den stå med stumpen inne i dusjen mens du holder fast hunden mellom knærne dine. Dette må man gjøre minst et par ganger i måneden med langhårsraser. Jo oftere du dusjer hunden, jo raskere blir den så vandt til det at den slutter å protestere.

Skrevet
... og den som ikkje vil, den SKAL!

Man kan godt lede de, men selv foretrekker jeg å gjøre kloklipp, vask osv til noe hyggelig istedet for SKAL!, slik at man slipper kampen man til tider har med enkelte hunder når de absolutt ikke vil. Lønner det seg for de, så er det sjeldent det blir problemer er min erfaring.

Skrevet

Man kan godt lede de, men selv foretrekker jeg å gjøre kloklipp, vask osv til noe hyggelig istedet for SKAL!, slik at man slipper kampen man til tider har med enkelte hunder når de absolutt ikke vil. Lønner det seg for de, så er det sjeldent det blir problemer er min erfaring.

Men SKAL meinte eg ikkje at ein skal tvinge hunden til det. Ein skal jo prøve og gjere alt så positivt for hunden som overhode mogleg. Men om du har ein hund som går rundt med dritt i ræva, og hunden ikkje vil vaskast, så må den jo det med mindre du velger å klippe vekk all pelsen dritten har festa seg i.

Skrevet

Kjøp en eske engangs-plasthansker på apoteket, og utstyr deg med det og en saks; klipp en fin "passasje" ned fra anus i pelsen bak. Så vil ikke avføringen grise til pelsen igjen hvis hunden er løs i magen.

Skrevet

Jeg har badet henne noen dager nå og hun får helt panikk. Før badinga så var vi mye ute på stranda og da gikk hun frivillig ut i vannet opp til brystet/øverst på beina og stod der. I dag, etter all badinga så vill hun ikke ut i vannet i det hele tatt. Redd hun har fått vannskrekk etter at jeg putter henne ned i vannet og vasker henne der bak. Veldig kjipt i grunn om hun får skrekk av vann. Og hun nekter nesten å gå inn på badet selv fordi hun skjønner det når hun er der og vannet tappes i badebalja. Men hun må jo venne seg til å bade mens hun er valp og spesielt siden hun kommer til å få veldig lang pels som voksen :D Ja kan kjøpe potetmel har jeg lest ett sted, det må jeg prøve. Jeg prøvde å klippe henne der bak men hun fikk panikk og sprelte og løp bortover selv om jeg holdt henne fast. Fikk til å klippe litt da men ikke alt. :P

Skrevet

Du må få noen til å hjelpe deg og holde hunden når du skal klippe. Jeg gjorde det selv her for et par dager siden; friserte baken litt så ikke bæsj skal få festet seg i pelsen.

Om du bor alene, så få en venninne eller noe til å hjelpe deg og holde. Mannen min hjalp meg; han tok en hånd under magen på hunden og løftet baken litt opp, og med den andre hånden løftet han opp halen hennes så jeg fikk "fritt frem" bak der.

Når du er ferdig, gi noen saftige godbiter som f.eks. kylling ;-)

Det samme kan du gjøre med badingen. Gi en godbit nå og da, av den litt ekstra gode typen! :- ) Skal du gjøre jobben alene; pass på at hunden er bundet, og i relativt stramt bånd så den ikke stikker av. Snakk beroligende og oppmuntrende til hunden, og pass opp for "trøsteprat". Ikke gi medlidenhet og "stakkars deg" snakk, så pass på tonefallet ditt. Det skal være "Oj så flink vi er i dag! Se her, ta litt kylling!"

Jeg binder hunden til stangen over blandingsbatteriet i dusjen når hun skal spyles ren for gjørme eller evt i baken hvis magen er dårlig. Båndet er akkurat så stramt og kort nok til at hun ikke kan flytte seg hit og dit i dusjen, men må stå rolig, UTEN at det er snakk om noe "heng i halsen"! Det skal ikke være så stramt at det blir ubehagelig for hunden å stå der, det gir den ennå verre opplevelse av å dusje.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...