Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en valp som biter i beina, sko, skolisser, tærne, armene mine når jeg tar henne vekk mens hun biter andre steder. Og plutselig tøyer hun masse grenser og gjør absolutt alt etterhverandre som ikke er lov. Jeg vet at hun vet hun ikke får lov siden hun bare kan gjøre "rampestreker :P hehe etter hverandre fra noen minutter til en time eller to. Når hun har disse "rampestrekene" (bare kaller det for det bare på gøy) så hopper henne også opp på bordet noe hun ikke får lov til, og hun hopper med forlabbene oppi sofaen noe hun heller ikke får lov til. Og hun prøver og spise maten på bordet når vi spiser.

Det er sånn enten eller: Enten går det helt fint men plutselig så får hun sånne perioder på fem min. til noen timer for så å bli helt vanlig igjen. Når hun biter gir henne seg ikke. Jeg tar å gir henne lekene sine og putter det i munnen bitelekene fordi kanskje hun klør i tenna. Og da bare slipper hun leken med en gang og fortsetter å "bølle" . Jeg gir henne lekene med en gang hun biter men det som er dumt er at hun logrer og synes det er gøy fordi tror hun tror hun "leker" med meg. Jeg har også tatt time out og bare stått helt stille, sett en annen vei og ingen oppmerksomhet i noen minutter men hun biter og gjør rampestreker alikevell. Jeg har også gått ut av rommet og hun var der og venta der, men med en gang jeg kommer inn fortsetter hun med å bite og hun blir nesten helt vill siden hun tror hun skal leke.

Vanskelig å forklare og unnskyld for ett rotete innlegg :P

Skrevet

Når hun begynner med dette, forsøker du å få oppmerksomheten hennes over på noe annet? Feks å trene sitt, bli, dekk, kontakt osv? Min erfaring er at sånne "spinngærne" valper (som egentlig bare er helt normale bebiser), egentlig bare har så mye overskudd at det må ut på en eller annen måte. I stedet for å prøve alt mulig annet, så forsøk å trene med henne.

Skrevet

Har/hadde samme problem med min valp, og la ut samme spørsmål her! Fikk en del gode tips :) Hadde noen metoder fra før, som jeg har skrevet der, og de synes jeg funker til dels. Men har kuttet ut med å "bite" tilbake og legge henne på rygg.

Har forresten funnet ut at drikkeflasker er en gøyal "leke", Xena synes iallefall det er knall å leke med de!

Hun får forresten sånne rampetokter iblant også, men har blitt mindre intens med bitingen.. Så som alle andre skriver; bare vær tålmodig!

Hilsen Alida og Xenavofsen ;)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg har samme problemet, men har funnet at det hjelper å klappe hardt i hendene, da slutter han som regel, selv om dette blir problematisk når det er hendene han biter i. :P Den brå lyden er ikke særlig behagelig for de små ørene deres, og de forbinder den etterhvert med handlingen de gjør.

Skrevet

Chira holdt også på sånn da hun var valp. Men jeg prøvde å "se" det i forkant, eller ihvertfall FØR hun fikk startet pøbelen ordentlig så gikk jeg ut med henne. Gikk en halvtime-times tur, eller lekte henne fornøyd ute. Men hun var veldig rolig inne når hun bare hadde fått det hun trengte av utfoldelse. Sånn er det fortsatt, om hundene leker inne så har de ikke fått brukt seg nok (om ingen leker dem opp da, for "på-knappen" virker veeeldig godt).

Det er ikke akkurat en lat rase du har heller :)

  • Like 1
Skrevet

Dette høres veldig kjent ut for meg.

Min hund var en meget ivrig valpebiter som liten, og jeg kan dele mine erfaringer som fungerte bra på pirajaen min, og se om det kan være noe for dere?

Min hund er en arbeidssom og pågående fyr, og det så du klare tegn til allerede da den var valp. Den hadde sterk vilje, mye energi og meget utholdende også. Jeg tror dette gjenspeilet seg også i små hverdagsting for valper, og dermed fikk en noe ekstra pågående valpebiting. For meg og dengang valpen, ble løsningen å legge til rette for gode vaner sammen med å se til at valpen forsto grensene den da fikk anledning til å lære.

Det ene er at det er viktig for valper som er i tannfelling å få noe som lindrer for kløen, og dermed kan få utløp for dette på måter vi mennesker liker. Derfor var jeg jeg flink til å gi gjenstander som faktisk var GODT for valpen med kløende gap. Jeg ga halvfrossen kong med fyll (utvannet kjøtt- eller kyllingdeig, leverpostei, lever eller bare V&H. Jeg kunne også legge en slik lekefille dynket i kjøttbuljong-vann i frysen, og gi til valpen for å få tygge fra seg. Funket som gull :)

Det andre er at valpen må få lov å lære seg valpebiting. Dette får den med lek med andre valper og hunder, men også vi tobeinte må vise valpen klart at biting er VONDT. Jeg viste klart med å si au på menneskemåte (hvorfor prøve å etterligne valpehyl, når hunder er kløppere på å lære å lese oss mennesker?) og vise klart at dette er VONDT for meg. Jeg trakk til meg hånden, sutret og så bebreidende på det bitende monsteret. Første gangen så jeg valpen ble veldig studerende, og det utnyttet jeg straks. Med EN gang valpen sluttet å bite, da pratet jeg rolig og rosende til den mens jeg gravde fram noe vi kunne leke oss med (som da den kunne overføre bitingen sin til). Ble den ivrig og ville bite på hånden eller genseren, da ble det AU igjen. Jeg kunne også snu ryggen til, og vise klart til den at "er du så kjip at du biter meg, da gidder jeg ikke å være med deg!" Det gjelder også å være snar i å ta tak i den atferden du da ØNSKER, med å straks gi positiv feedback når valpen slutter. Det er ikke lett å ignorere en valp som har bitt tak i hælen din, men det er da ikke verre enn å holde fast det lille trollet som har biteraptuss. Hold tak i halsbåndet og prat rolig til den - helt til den har roet seg helt ned. Hvis man begynner å skrike, kjefte eller puffe, da vil mange driftige valper bare gire seg opp enda mer og du må til med sterke og ødeleggende (for tillit) metoder for å jekke ned valpen. Det hadde aldri falt meg inn å straffe en valp for at den gjør noe så naturlig som valpebite. Jeg bruker belønning på rett adferd, ignorering og negativ straff (ta fra den muligheten til å gjøre det jeg ikke vil = den oppnår INGENTING)

En annen ting som er viktig, det er å være i forkant. Energiske valper som nesten strømmer over av energi er å be om vansker på så mange plan, og i hvert fall det å valpebite. Derfor er det viktig å legge til rette for at valpen er godt balansert med ro og aktivitet. Jeg prøvde å være i forkant, og bruke valpens energi til nyttige ting eller at den skulle få utløp for all energien sin. Da dro vi ut, og gikk tur, trente, miljøtrente eller lekte. Vel hjemme brukte jeg så anledningen å legge til rette for at valpen skulle få et godt utgangspunkt for å lære RO. Dette synes jeg også er viktig

  • 3 weeks later...
Skrevet

Vi fikk et tips fra en hundetrener som vi tenker å prøve når valpen kommer i hus. Det dreier seg rett og slett om å klikkertrene inn potensielle biteting som targeter i stede. Når valpen er borti med nesa: klikk (evt si "bra!") og belønn. Igjen og igjen. Ignorer om den biter på det. Samme gjelder hender, føtter, etc. Da får du en hund som heller er borti med nesa enn å bite på det, i følge hundetreneren.

Skrevet

Vi fikk et tips fra en hundetrener som vi tenker å prøve når valpen kommer i hus. Det dreier seg rett og slett om å klikkertrene inn potensielle biteting som targeter i stede. Når valpen er borti med nesa: klikk (evt si "bra!") og belønn. Igjen og igjen. Ignorer om den biter på det. Samme gjelder hender, føtter, etc. Da får du en hund som heller er borti med nesa enn å bite på det, i følge hundetreneren.

For å være helt ærlig, jeg er skeptisk. Target er en morsom og nyttig øvelse som kan brukes til mye, men en valp har behov for å bite på ting i perioder. Når/hvis du shaper inn target på alt mulig, og så ignorerer biting eller ikke har anledning til å trene inn target der og da, så er det like sannsynlig at valpen vil prøve å bite og slenge rundt på det du ignorerer, heller enn å bare "ikke targete".

Nå er det nok litt individuelt, men det som har fungert best på våre er å bytte det med noe hunden har lov til å bite på, og aldri, aldri jage hunden rundt for å få tak i den. Da har vi heller lokket med en godbit eller noe, som har fått hunden til å slippe sko, puter, genser eller hva det skulle være.

Skrevet (endret)

For å være helt ærlig, jeg er skeptisk. Target er en morsom og nyttig øvelse som kan brukes til mye, men en valp har behov for å bite på ting i perioder. Når/hvis du shaper inn target på alt mulig, og så ignorerer biting eller ikke har anledning til å trene inn target der og da, så er det like sannsynlig at valpen vil prøve å bite og slenge rundt på det du ignorerer, heller enn å bare "ikke targete".

Nå er det nok litt individuelt, men det som har fungert best på våre er å bytte det med noe hunden har lov til å bite på, og aldri, aldri jage hunden rundt for å få tak i den. Da har vi heller lokket med en godbit eller noe, som har fått hunden til å slippe sko, puter, genser eller hva det skulle være.

Nå mente jeg ikke at det skal erstatte biting, å bite på sine egne leker må de få lov til og har helt klart behov for. Det var nok aller mest med tanke på biting på hender og føtter. Bytting har aldri fungert her i huset, i alle fall. Det er nok veldig individuelt, vi har forsøkt i det siste på hun vi har i hus som plutselig lager seg prosjekter med å bite på ting. Og det har fungert fint. Så lenge vi er våkne og kan belønne ønska adferd, riktignok. Her lokker vi aldri med godbiter. Hadde vi gjort det når hun bet på ting hun ikke fikk lov til hadde hun oppfattet det som et "triks" og fortsatt bitingen for å få godbiten som følger etter. Så det veldig tydelig med "slipp"-kommandoen. Plutselig sprang hun rundt og henta ting hun ikke fikk lov til, stilte seg midt i stua og kikka på oss før hun demonstrativt slapp det hun hadde i munnen og ventet på godbit.. Derfor forsøker vi heller å trene inn det vi vil hunden skal gjøre med feks ting den ikke får bite på for så å belønne det.

Grøss, det der blei rotete.

Endret av soelvd

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...