Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvis valpen tisser og bæsjer inne og at jeg ser det så skal jo valpen ut med en gang. Men hvor lenge skal vi da stå ute? Fordi da har hun jo vært på do allerede og skal nok ikke på nytt da.

Skrevet

Tja. Nå er det jo forskjell på hva som fungerer for den enkelte, men her i huset gadd vi ikke løpe ut med henne når "uhellet" først hadde skjedd. Vi tørka opp, lot som ingenting og satsa alt på å være frampå og komme henne i forkjøpet - og gjøre det til julaften og storfest hver gang hun gjorde noe ute.

Det funka fint for oss ;)

Skrevet

Man må ta valpen ut FØR den må tisse, altså når man ser den tenker på å gjøre fra seg. Er den ferdig er det for sent.

Ignorere om man er for sent ute, rose når dem tisser ute og smøre seg med tolmodighet.

Skrevet

Det blir veldig lett å se at de må på do hvis dere følger litt med. De vimser litt søkende rundt og slenger litt rart på bakbena. Vanskelig å forklare. Men hvis dere studerer valpens bevegelser når den flakser rundt, så lærer dere fort å se signalene. Da gjelder det å løfte opp valpisen så fort som mulig og storme ut. Jo oftere dere får den ut før uhellet er ute, jo fortere renslig.

Skrevet

Liten vits i å stå lenge ute når uhellet først har skjedd, men jeg tror faktisk det hjelper på treningen at de blir tatt ut med en gang de har gjort fra seg innendørs, sånn at det etterhvert går opp for dem at det er ute det skal skje. Men nøkkelen til denne forståelsen er jo som de andre nevner, å være i forkant hele tiden og ta den ut før den rekker å gjøre fra seg inne i det hele tatt :)

Skrevet

Greit å gi en liten godbit med en gang hun har tisset/bæsjet ute fant jeg ut! :-) har snart hatt min hund i en mnd, og hun er begynt å gå til døren hvis hun må tisse, selv om uhell fortsatt skjer! :P Som de andre sier her, følg med på hunden, går den fra å være rolig til å gå intenst rundt og sniffe, eller fra lek til å bare lukte rundt omkring uten å bry seg stort om lekene, så er det nok på tide med en tur ut.

Haha, akkurat dette minner meg om små unger som leker og helt plutselig setter seg ned på huk for å tisse! :huh:

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg fikk valpen på tirsdag og på den tiden har den bare tissa inne én gang og bæsja to. Det skal dog nevnes at jeg sikkert løper ut med ham 40 ganger om dagen og roser ham opp i skyene hver gang han gjør noe ute, men han har allerede skjønt hvor han skal gjøre fra seg. I dag begynte han å lage en liten lyd hver gang han måtte på do, så det er litt enklere å følge med. Folk advarte meg om at italienere skulle være vanskelig å få stueren, og siden de ikke hadde blitt trent på dette hos oppdretteren trodde jeg at det kom til å bli et rent *******, men jeg har visst fått en superhund. :P Det skal dog nevnes at det har vært helt ok temperatur og vær de siste dagene, kan bli interessant å se hvordan det blir mot senhøsten.

Mitt tips er det samme som flere her inne. Ignorer det når det skjer inne, ros når det skjer ute, og løp ut med den når du ser at den kanskje tenker på at den må på do :)

Skrevet

Hvis valpen tisser og bæsjer inne og at jeg ser det så skal jo valpen ut med en gang. Men hvor lenge skal vi da stå ute? Fordi da har hun jo vært på do allerede og skal nok ikke på nytt da.

Vi tok henne aldri ut om hun allerede hadde tisset. I stede var vi nøye med å få henne ut så ofte som mulig (men uhell skjer naturligvis) og passer på å skryte masse når hun tisser ute. Da belønner vi, og dermed forsterker, at hun tisser ut og gjør det mye mer attraktivt enn å tisse inne - for da skjer det ingenting. Men litt tålmodighet må du ha - de må jo få litt tid på seg til å forstå :-)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...