Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Oppdatering!

Jeg var vært syk en stund nå, så vi har ikke fått gått så mange turer og truffet hunder/folk som jeg kunne ha ønsket, etter Marthe var her. Men idag gikk vi en veldig fin tur på 1 1/2 time, og OM vi møtte hunder å trene på :D

Først møtte vi "nabo" hunden, blanding mellom rottweiler og dobberman. Passerte den på veldig lang avstand, så det var ikke så mye stress.

Deretter møtte vi på en hund som vi ofte møter, som alltid lager bråk! Den bjeffer som en gal, hopper rundt i båndet, og eieren står å skriker "NEI NEI, TI STILL, SITT, SITT, LIGG, NEI, SITT, LIGG". Men utrolig nydelig, det skal den ha(BCxGolden blanding vil jeg tro?). Vi er på hver sin side av veien, og jeg får Nora i sitt. Nora ser bort på hunden, men sitter fint, med slakt bånd. Den andre hunden driver non stopp bjeffing. Nora tilbyr kontakt noen ganger, og jeg belønner. Etter å ha hatt henne i sitt en stund, går jeg videre for den andre personen skyld. Egentlig hadde jeg veldig lyst å snakke med henne, og gitt henne videre noen av tipsene jeg hadde fått, men jeg var redd for å virke som en "bedreviter". Etter jeg gikk tenkte jeg over det, og mulig jeg snakker med henne neste gang jeg møter henne, og forteller at jeg jobber med det samme.

Deretter møtte vi to rolige hunder, som Nora satt helt i ro når dem passerte med rundt 15m avstand. Hun tilbyr kontakt etter dem har passert, men bryter ikke sitt i det hele tatt. Fornøyd!

Så møter vi en bjeffende lagottosak. Jeg får Nora i sitt før hunden bjeffer. Når hunden begynner, reiser Nora seg, men jeg korrigerer(sier sitt, og dytter rumpa), og hun sitter fint i slakt bånd til den har passert :) Tilbyr kontakt etter den er passert.

Vi var også innom en tur i Idrettsparken hvor vi så på en fotballkamp/trening. Her fikk jeg henne i sitt ved fot, og hun tilbydde mye kontakt. Utrolig overrasket med så mange folk løpende over alt, og ikke minst mange baller i fart! Veldig veldig flink her :)

Alt i alt er jeg veldig veldig fornøyd! Det er ikke lenger "dra henne med meg forbi alle hunder, og bare Stress/kav". Nå sitter hun ved passeringer og tilbyr kontakt når de er på litt avstand. Dette er noe jeg tror hun vil tilby bedre og bedre. Får jeg håpe :) Flink hund. Etterhvert håper jeg vi kan passere uten å stoppe, men det forventer jeg tar en stund. Vi kryper sakte fremover :)

  • Like 8
  • Svar 306
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Skrevet

Heidi: Takk :D

Stine: Takk :)

Powers: Haltingen er borte så vidt jeg ser, men jeg vet ikke om jeg forsatt skal røntge. Kan de slutte å halte selvom de har OCD? :S

Skrevet

Så bra å høre at det går bedre! :)

Jeg ville nok tatt røntgen uansett, jeg, for å være på den sikre siden. Hundene er utrolig hardføre, og trenger ikke vise noen smerter eller symptomer på sykdom, selv om det egentlig er noe i veien med de. Min forrige hund hadde en stor blodfylt svulst i buken sin, han, og viste aldri tegn på at det var vondt, inntil den sprakk, og blodet rant ut i buken. Bedre med en sjekk for mye, enn en sjekk for lite, altså. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...