Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan få en liten hunderase til å lære ligg/dekk?


Timian

Recommended Posts

Hittil har jeg lært Emrick triks etter "boken".

F.eks når han skulle lære sitt, så førte jeg en godbit over hodet hans slik at han automatisk satt seg. Etter en del gjentagelser, tilførte jeg ordet "sitt".

Dette har fungert veldig fint og han er veldig lærevillig og har god respons på klikker'n :)

Men når jeg skal følge oppskriften på ligg/dekk, da altså i sittende stilling trekke en godbit nedover mot gulvet og fra ham slik at han skal legge seg eller evt bare ha "albuene" i gulvet, fungerer det ikke. Han bare spretter opp og går mot godbiten :rolleyes2:

Jeg har også prøvd å bare ta godbiten ned mot gulvet og ikke fra ham, men han reiser seg bare opp og rygger.

Jeg har i tillegg prøvd å legge hånden min lett over bakparten slik at han ikke skal reise seg, men da ble han mer opptatt (irritert) av hånden som lå over bakparten enn godbiten :getlost:

Er dette et problem med små hunder (at det er mer naturlig å reise seg opp enn å legge seg) eller er det jeg som gjør det galt?

Noen som har noen tips til alternativ treningsmetode?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kan være lurt å sitte på gulvet, så du selv er så lav som mulig. Ha ham i et kort bånd, så han ikke har mulighet til å stikke bort til mer fristende ting som lukter o.l.

Hvis du er heldig så har du en hund som legger seg ned når det blir kjedelig nok. Isåfall kan du bare sitte og vente.

En metode vi prøvde på Odin (uten hell vel og merke, men det kan jo funke for andre) var å sitte på gulvet og løfte opp det ene benet litt og lokke ham under der, så han måtte krype under/legge seg ned for å få tak i godbiten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Han er en blanding av JRT og dvergshcnauzer.

Et lite stabeis med andre ord :D

Nope, har aldri tilbudt dekk..Han bare står eller setter seg og forstår ikke hva jeg er ute etter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg sitter alltid når vi trener på slikt. Har ikke tenkt på å bruke bånd, for å han er superfokusert på godbiten, men kan gjøre et forsøk :)

Det med å krype under var ikke så dumt :D

Om vi har miljøtrening og evt har bare satt oss ned et sted for å se på livet, har han til slutt lagt seg ned, så det vet jeg at han kan gjøre. Og da kan jo båndet være en lur ting å bruke, ja :yes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hei

jeg har en ganske lav hund og vi slet med dekk i 3 mnd, vi trente også i L formasjonen, ned og fra hunden. Vi gikk på kurs etter kurs men dekk gikk aldri inn, før plutselig en dag sa det pling.

Ikke bli utolmodig, ikke bli irritert, bare fortsett og prøve og en vakker dag sier det pling. Jeg lærte Amiga masse annet, men dekk fungerte liksom ikke, enten stod rompa til værs, eller så lå hun på albuene, krøp, hoppet etter meg ol.

7 september falt poletten hos Amiga :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så søt video :wub:

neida, foreløpig har jeg ikke tatt det så tungt at han ikke får til dette. Han er jo fortsatt så liten, så har ikke stresset.

Men det er en kjekk ting å kunne ;)

Men da skal jeg bare ta meg god tid og fortsette med små økter av prøving, ha tålmodighet og bare vente til han skjønner hva som ønskes av ham :yes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men da skal jeg bare ta meg god tid og fortsette med små økter av prøving, ha tålmodighet og bare vente til han skjønner hva som ønskes av ham :yes:

Ja, altså det var sykt frustrerende å holde på så lenge :P men som du ser på filmen så ser du hun tenker, bøyer hodet og bare skal jeg prøve å legge meg og det funket. Det var dte som ble løsningen, for etterhvert så lærte hun jo å tilby adferd og en dag bare oi, skal vi prøve dette ? :P

Til fordel så har jeg nå en hund som dekker med en gang jeg tar henda på ryggen :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tenkte jeg skulle hjelpe Emrick til å forstå hva jeg ønsket av ham i stad (ikke utålmodig i det hele tatt :whistle: ), for å se om det funket før jeg evt bare tok tiden til hjelp.

Så jeg ba ham om å sette seg og så tok jeg forsiktig tak i forlabbene hans og la ham ned. Et klikk og en superstolt hund og eier :D

Jeg måtte vise med labbene to ganger til, neste to gangene bøyde jeg mitt hode helt ned til bakken og da tok han "hintet".

Bortsett fra at han ikke så poenget med å sette seg mellom hver gang :P

Deretter tok jeg en pause for jeg så at dette var veldig slitsomt for ham.

Neste økt, måtte jeg vise med labbene én gang og etter det brukte jeg bare tegn med hånden!

Senket bare hånden sakte ned mot gulvet og så la han seg.

Skal teste det ut seinere i dag også og se om han fortsatt får det til :wub:

Kaja-T&C;

Takk for tips! Vi kan jo prøve der etterpå :yes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser du bruker klikker OG lokking. Dette er to forskjellige treningsmetoder. Klikkertrening går ut på at hunden skal tilby atferd selv, mens ved lokking hjelper du hunden med eks. godbit slik du gjør :) Derfor blir det feil at du klikker når du lokker han med godbit eller å dra han ned i ligg. Da har han ikke gjort dette selv, noe hunden skal gjøre i klikkertrening ;) Så kan hende han blir litt forvirret av at du benytter to metoder i ett.

:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var jeg ikke klar over... :hmm:

Men blir ikke det fryktelig forvirrende for hunden dersom han ikke får noen som helts pekepinn om hva han skal gjøre?

du kan godt ha en kombinasjon ja.

f.ex jeg VISTE amiga, ga godbit

viste ga godbit

viste en gang til

ventet henne ut, hun tilbydde *klikk*

Man kan ikke forvente hunden tilbyr hele elite programmet i lydighet :P

vi viste de et par ganger, eller hjalp de på vei og klikket. men man må være kjapp til å fjerne hjelperne. F.ex på spinn rundt så mindre mindre bevegelse, på dekk mindre og mindre hjelp etc. det brukte vi på våre kurs som baserte seg på klikkertrening og positiv trening :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er det som er så facinerende med hunder! De lærer seg utrolig fort at de selv må tilby atferd. De må rett og slett bruke hode, de tilbyr alle kunstens atferder, og tilslutt hører de "klikk" JIPPI!

Begynn helt enkelt, bare med sitt. Vent til hunden setter seg uten å gjøre noe. Med engang den klasker rompa i bakken, klikk=godbit. Gi godbiten slik at han må reise seg igjen. Så venter du igjen på at han setter seg. Klikk=godbit. Etterhvert forstår hunden at det den må gjøre for å få godbit, er å sitte. Etterhvert setter den seg umiddelbart etter den har fått godbit. Den har forstått hva vi vil :) Det er nå man kan legge på kommando.

Neste man kan gjøre er å lære inn ligg. Akkurat samme fremgangsmåten. Det kan ta litt tid i starten, men etterhvert går det lett som en lek :)

Når Bali var 10 uker gammel, kunne hun 10 ulike triks, innlært med klikker.

Det som kan være med å hjelpe hvis hunden sitter helt fast, er å bruke en targetstick den må dytte nesen på. Da kan du bruke denne i triks som "snurr rundt", "krype", "sitte bamse" osv. Vil man at hunden skal lukke dører eller skru av lyset, lær inn target med en post-it lapp eller lignende. Lær hunden at den skal berøre lappen med nesen (klikk hver gang den dytter nesen borti lappen). Så kan du etter hvert sette lappen på døra du vil den skal lukke, eller bryteren den skal slå av. Man må her begynne i små små steg. Klikk bare hunden snur seg mot lappen, klikk når den går mot lappen, lenger og lenger helt til den dytter borti lappen.

Dette er jo mer avanserte triks, men man blir virkelig bitt av basillen når hunden og eieren har lært seg klikkertrening ;)

Tror boken "100 % hverdagslydighet" tar for seg alt dette fra skratsj, veldig bra bok, anbefales! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her fikk jeg litt å tenke på, ja :)

Lurer på om ikke det blir en kombinasjon ut i fra hvor vanskelig triks vi skal lære oss etterhvert. Targeting har jeg ikke begynt med enda, men har tenkt endel på det.

Takk for tips ang bok, rottmaneier, den tror jeg at jeg skal kjøpe meg :yes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Veldig enig med rottmaneier her.. man kan godt blande metoder - men hver for all del bevisst når du gjør det! Selv synes jeg klikker/klikkerfilosofi har vært den greieste måten å lære inn akkurat dekk/ligg på (kjenner den der med rompa som sikker opp etc med andre metoder :lol: ) Selv vil jeg aldri gjøre noe fysisk (ta hunden i forbeina, trykke ned rompe etc) for å lære inn en øvelse. Man gjorde slikt i gamle dager (den gangen jeg var ung..) og jeg må si at frivillighet er alfa og omega for å få en hund som liker å adlyde kommandoer (hvilket igjen gjør enormt mye for lydigheten!)

Du får ha lykke til videre med Emrick (må være en av verdens kuleste hundenavn) Timian! Vil bare tilføye at jeg synes det er kjempehyggelig at du har funnet sonen!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du får ha lykke til videre med Emrick (må være en av verdens kuleste hundenavn) Timian! Vil bare tilføye at jeg synes det er kjempehyggelig at du har funnet sonen!

Åh, tusen takk :wub:

Er ikke så veldig for å presse de fysisk til å gjøre noe jeg heller.. :icon_redface:

Han reagerte negativt ved at jeg holdt over rompa for å hindre ham i å reise seg, så det lot jeg være. Men det virket ut som om at det var helt greit for ham å bli tatt i forlabbene og lagt ned (han er vandt med å bli håndert mye på labbene), så derfor brukte jeg denne metoden nå.

Men vil ikke stresse dette ved å lære ligg ved å ta forlabbene hans noe mer om det går på bekostning av lydigheten!

Jeg vil ha en hund som elsker å "tjene" for meg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med din hund ville jeg nok prøvd å holdt meg til klikkertrening, han har driv og hode nok til det. Men det kommer veldig an på individ, og jeg ville ikke nølt med å blande metoder hvis klikkertrening ikke funker. Med Odin kan jeg shape inn en ny adferd på 5 minutter. Kovu er en ekte ridgeback, egenrådig og gir ingenting gratis, med han er det lokking og klikking i vill blanding. Ren klikkertrening ville han ikke lært noe av.

Men ville jobbet med ren klikkertrening først, det er nok mest effektivt om hunden faktisk skjønner det og ønsker å jobbe for belønningen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe, kan forstå den ;)

Hvilke triks kunne Bali ved en alder av 10 uker da?

Emrick er 12 uker i dag, men kan ikke mye triks enda..

Hmm, skal vi se: sitt, ligg, stå, bli, give me five, snurre rundt, danse, bukke, ta labben sin på hånda mi hvor enn jeg setter den, det samme med foten. Det var visst ni det :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser du bruker klikker OG lokking. Dette er to forskjellige treningsmetoder. Klikkertrening går ut på at hunden skal tilby atferd selv, mens ved lokking hjelper du hunden med eks. godbit slik du gjør :) Derfor blir det feil at du klikker når du lokker han med godbit eller å dra han ned i ligg. Da har han ikke gjort dette selv, noe hunden skal gjøre i klikkertrening ;) Så kan hende han blir litt forvirret av at du benytter to metoder i ett.

:)

Men jiizez da, det går fint ann og blande to forskjellige metoder. Hunder vet jo heller ikke at det er to forskjellige metoder, det er bare vi mennesker som vet, eller? Om du synes det funker for deg og hunden, så kan du godt bruke to forskjellige metoder. :)

Noen hunder har mye lettere for og tilby alt mulig enn andre, så det er ganske induvidielt hvordan man skal lære akkurat sin hund ting. (f.eks på min hund funka det overhode ikke og lære utgangsstiling med kassemetoden (som funker på "alle") og det er klikker. men jeg fikk inn øvelsen med klikker OG lokking)

Ang. hvor mye de kan. Det er ingen hast! Men greit og lære grunnting slik som gå i bånd, sitt og dekk. Noen hunder kan ingenting når de er 3 måneder, noen kan allerde gå fvf da. Det er litt etter hva du ønsker og intresse. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men jiizez da, det går fint ann og blande to forskjellige metoder. Hunder vet jo heller ikke at det er to forskjellige metoder, det er bare vi mennesker som vet, eller? Om du synes det funker for deg og hunden, så kan du godt bruke to forskjellige metoder. :)

Det hørtes veldig fornuftig ut :yes:

Emrick kan sitt, pote (har valgt å ikke bruke "gi labb"), high five, navnet sitt, han kan sitte å vente på beskjed fra meg om å ta godbit fra gulvet og kom :)

I tillegg bruker han poten som er direkte ovenfor min hånd både på "pote" og "high five". Så om jeg sier high five med venstre, bruker han høyre pote osv.

Nå trener vi på ligg, men det synes han er fryktelig kjedelig :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...