Gå til innhold
Hundesonen.no

Drypper fra stellet


Recommended Posts

Har sett at det drypper litt fra stellet til Nitro. (så det først idag) Ser noen våte flekker her og der på gulvet og der han har lagt.Da regner jeg med det er noe slags irritasjon i forhuden. Jeg har aldri hatt hannhund før så da er man jo ikke kjent med disse hann problemene.

Hvis det drypper, må han til dyrlege? For at dryppingen skal gå over, må han behandles eller kan dette gå over av seg selv? Er det andre ting enn medisiner som kan brukes? Feks rense/vaske med vann ol?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg lar tispa ordne det :lol: Vi har prøvd forhudsrens uten effekt, så da ga vi egentlig ****. Så lenge det ikke kommer veldig mye og lukter veldig vondt så er det helt normalt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alle hannhunder med respekt for seg selv har en lettere forhudskatar :cool: spesielt i puperteten. Men du bør dra tilbake forhuden å sjekke at penis er normal rød/rosa uten sår og at det ikke sitter eks. et gressstrå å irriterer. Om det drypper mye kan du kjøpe saltvannsoppløsning på apoteket og en 10ml sprøyte, skyll med saltvann 1x om dagen og vips er det borte :)

Skulle det ikke forsvinne etter 5-6 dagers skylling med saltvann så kan det være indikasjon på infeksjon annet sted i kroppen og da bør du ta en tur til veterinæren.

Hvordan skylle:

Om det er mye pels i penisåpningen bør dette klippes bort.

Hold i penis med foruden trekt helt fram så det danner seg en liten trutmunn i enden.

Fyll saltvann inn trutmunnen, hold forhuden såpass at ikke vannet renner rett ut igjen.

Bruk den ene hånda til å lukke forhuden om penis og den andre til å lage bevegelse i vannet inni (det er viktig å få spylt forhuden på innsiden) i 20-30 sekunder (til du tror alle områder har vært i kontakt med saltvannet).

La vannet få renne ut, dra gjerne forhuden tilbake så alt kommer ut.

Tvi tvi.

Selv om forhudskataren forsvinner nå, så kan den komme tilbake innen kort tid om han er i pupertet. Synes du dette er veldig plagsomt så vil jeg anbefale deg å forebygge med å skylle med saltvann 1x i uken. IKKE bruk forhudsrens fra dyrebutikken, disse er ofte for sterke og gjør det bare verre.

Du kan også tilføre ca. 1 spiseskje epplesidereddik 5% i maten, slik at du holder urinen sur. Da vil det bli vanskelig for bakterier å trives.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Og saltvann lager du enkelt selv ved å koke opp en liter vann og 9 gram/1 spiseskje salt. Oppbevares i ren og lukket beholder. Og så bruker jeg en vanlig sprøyte til 5-10 kr fra apoteket når jeg renser. Jeg pleier også sørge for at væsken holder ca kroppstemp når jeg bruker den, og gjennomfører "operasjonen" i dusjen. Men du får kanskje ikke plass til hunden i et dusjkabinett ;-)

Jeg synes forhudsrens er grusomt overpriset!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe, må bare være 'litt' OT, for så forside og statusen for nye emner og der står det Drypper fra stellet av

Djervekvinnen"

Forøvrig er det helt vanlig ja - anbefaler også saltvann og sjekk om det er noe som irriterer. Se på deg som en omsorgsperson/helsevesenet - der er det helt vanlig med stellvask :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for tips på saltvann! :)

Hehe, må bare være 'litt' OT, for så forside og statusen for nye emner og der står det Drypper fra stellet av

Djervekvinnen"

Forøvrig er det helt vanlig ja - anbefaler også saltvann og sjekk om det er noe som irriterer. Se på deg som en omsorgsperson/helsevesenet - der er det helt vanlig med stellvask :D

:lol::lol:

En grunn til at jeg ikke jobber i helsevesenet :whistle::P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min veterinær anbefalte vanlig lunket vann, 2-3 ggr pr uke i en liten periode.

Forhudskatarr er hormonbetinget. Vår forrige hund var plaget med dette. Kastrerte hunder er sjelden plaget med forhudskatarr.

Noen hannhunder er plaget fra tid til annen, uten at det er noen annen årsak enn hormonelt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...