Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Da har det blitt hund i hus!

Kaizer er en 3 år gammel omplasseringsboxer. Han er en lykkelig, hyperaktiv og nysgjerrig sjel, som helst skal hilse på ALLE (både mennesker å dyr) med myyye hopping og slikking i ansiktet! Han ble omplassert pga nettopp dette, da de forrige eierne ikke hadde tid nok til å gi han det han trengte. Men i mitt liv, passer han perfekt inn:)

Han trenger en del trening, da han drar i båndet på tur, hopper når han hilser, drar som en traktor når han oppdager noe spennede, stjeler mat som står fremme, jakter på mindre dyr, og SKAL hilse på alt og alle han møter på tur!

Nå har han vært her i en uke, og hilser ikke lenger på de som kommer på besøk med hopping og slikking! (han er nemlig ikke dum, det er bare ingen som har lært han at man ikke skal hilse slik). Han har også sluttet å dra så mye i båndet(ble visst kjedlig å måtte stoppe hver gang han ville dra). Vi har også trent mye på at han ikke kan hilse på alt å alle, å nå kan vi passere i det minste mennesker uten at han går helt av skaftet:)

Denne gutten selger nemlig sjela si for en illeluktende godbit!

Inne er han en drøm av en hund, han sover, sover og sover! eneste gangene man merker at han er der er når han reiser seg for å spise eller drikke, eller når han snorker eller promper :wub: (eventuelt også når han kommer krabbende opp i sofan for å ligge i fanget)

Kaizers store oppgave her i hus er å være min turkamerat, både på dagsturer og lengre fjellturer:) ellers vil han bli brukt som treningspartner, lekekompis, underholdning, kosebamse, hodepute, varmepute, tålmodighetsprøve!

(bilde får komme senere, jeg har nemlig ikke kamera!)

Skrevet

Da har jeg klart å få fikset litt bilder! aner ikke hvilken funksjon kameraet stod på, men regner med det er noe side bildene ble litt rar i fargen:p

Kaizer passer fortsatt perfekt inn, og vi koser oss! Han har blitt dratt med på alt av aktiviteter, og han reagerer fortsatt med stor nysgjerrighet og kraftig logring på alt han blir utsatt for:) Han har blitt kjempe god kompis med min lillebror, og har fått seg to venninner(hunder altså) som har leker kjempe bra med! Ene venninna er en 4 mnd gammel valp, å hun er overlegent sjefen når de leker:)! Suuuper fornøyd med denne godgutten altså:):)

Men ja, bilder!

post-5424-0-76683200-1309644971_thumb.jp

post-5424-0-00071900-1309645104_thumb.jp

post-5424-0-93797600-1309645162_thumb.jp

post-5424-0-81726300-1309645353_thumb.jp

  • 3 months later...
Skrevet

Liten oppdatering på Kaizersen!

Han har nå vært her i nesten 4 mnd, og vi har hatt våre opp og ned turer! Han har hatt litt problemer med raptus på tur, men dette er når under kontroll og har bare forekommet 1gang den siste mnd:D

Nå går han perfekt i bånd sammen med meg, og somregel også mens vi går sammen med andre hunder og mennesker:) Triks reportoaret han har også blitt kraftig utvidet, og i tillegg til sitt kan han nå; ligg, bli, tilbake, ikke rør, t-rex(bamse), danse, gi labb, andre labben, high 5, andre high 5, rull rundt, gå pent(ikke at han alltid hører etter da), øye(se på meg), slipp, søk, kom igjen, ned og plassen sin:D!

Hverdagen med mye turing, drakamping, jogging og kløving har resultert i at jeg har måttet kjøpe ny sele, og utvide reima på kløven fordi han har fått mer figur!:) Dette merkes også når om han drar i båndet, han er definitivt sterkere! Skulle gjerne visst hva han veide nå, for jeg klarer ikke løfte han lenger;)

Han var også veldig stresset da han kom hit, men etter mye trening og gode rutiner, har dette roet seg:) Eneste som får frem stresset hans nå er hundeparker, løpske tisper og når det ulmer opp til skikkelig uvær!

Tror vi har godt av hverandre begge to! Jeg har fått den aktive hverdagen jeg ønsker, han får nok aktivisering og den tryggheten et lettstresset hode trenger:)

  • Like 1
Skrevet

bilde oppdatering! Gutten har gått betraktelig opp i vekt siden han kom i hit, og har nå en mer muskuløs rumpe og frontparti:) Begynner å se skikkelig flott ut! (syns jeg da;))

bildene er tatt med mobil, så er litt dårlig kvalitet:p

post-5424-0-30836200-1319197240.jpg

post-5424-0-31500500-1319197395.jpg

post-5424-0-80368900-1319197415.jpg

post-5424-0-43192700-1319197439.jpg

post-5424-0-92350300-1319197459.jpg

Skrevet

Teserere: han er heeeelt fantastisk:D

Trulte70: fargen er kjempe fin! Har en venninne som gjerne vil låne han med seg når hun skal handle maling! for hun vil ha AKKURAT den fargen som han har på pelsen:D hahaha:D VI har funnet ut av hverandre på det meste, men jeg får opplever stadig situasjoner hvor jeg legger hodet på skakke, ser ut som et spørsmålstegn og sier høyt til meg selv "ka f*** du holder på me no?", men så er det jo alle finurlighetene hans som gjør han så underholdende å ha i hus:D boxer <3

Skrevet

Teserere: han er heeeelt fantastisk:D

Trulte70: fargen er kjempe fin! Har en venninne som gjerne vil låne han med seg når hun skal handle maling! for hun vil ha AKKURAT den fargen som han har på pelsen:D hahaha:D VI har funnet ut av hverandre på det meste, men jeg får opplever stadig situasjoner hvor jeg legger hodet på skakke, ser ut som et spørsmålstegn og sier høyt til meg selv "ka f*** du holder på me no?", men så er det jo alle finurlighetene hans som gjør han så underholdende å ha i hus:D boxer <3

Jeg har to...dobbelt så underholdende...og dobbelt så mange frustrasjoner :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...