Gå til innhold
Hundesonen.no

Skal ut å fly


BareLinn

Recommended Posts

Hei :)

Som overskriften så skal jeg og min hund ut å fly.

Men jeg mangler vannabsorberende matte i bunnen av buret.

Noen som vet hvor man får kjøpt dette ?

Eller om jeg kan bruke et vanlig teppe?

Hadde jo vært greit det også, siden han har sitt eget.

I tillegg står det at buret må være flygodkjent.

Jeg skjønner hva dette betyr, men lurer på hvordan man FÅR godkjent det, eller hvordan man vet at det er godkjent?

Jeg har et bur til min hund,som han kan stå i, snu seg helt rundt,og ligge rett ut.

Og det står en liten hvit lapp på buret med teksten: Live Animals.

Er dette da godkjent ?`:)

Er det noe spesielt jeg trenger ¨å ha med meg?

Skal bare fly fra Florø-Oslo :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er bilder av buret :)

Bare se vekk ifra rotet rundt :P

Noen plasser står det at det ikke anbefales å ha vann&mat i buret under reisen,mens hos andre er det påbudt.

Hva bør jeg gjøre?

Er som sagt en flytur som tar 1t :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det letteste er å ringe flyselskapet du reiser med for å høre om buret er godkjent for flytransport.

Ellers er det ikke nødvendig med noe vannabsorberende teppe i bunnen - du lufter hunden godt før dere drar, og gjør den uhell, så gjør den det - men neppe i veldige mengder.

Det er ikke nødvendig for en normal hund å ha tilgang på mat i løpet av den timen flyturen tar - tvert imot har jeg sett flere frarådninger fordi hunden kan bli "bilsyk". Det samme med tyggesaker, det er også frarådet, fordi en ikke har kontroll om hunden setter noe fast i halsen, etc. Jeg har faktisk sett bakkepersonell fjerne slike ting fra et flybur, før de sendte det avgårde.

Min hund har fløyet betydelig lenger enn en time, og klarte seg uten vann på den tiden. Hun får ikke vann i bilen når vi kjører turer heller.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da jeg flydde med hund fra Los Angeles, via Amsterdam, til Norge, brukte jeg bare tepper i bunnen av buret. Fikk ingen kommentar på det. La inn flere tepper, slik at hun skulle kunne grave bort eventuelle tilsølede tepper. Men hun holdt seg hele veien (hun ble luftet av kennelpassere i Amsterdam).

Da hun kom til USA fra Finland som valp(også med mellomlanding i Amsterdam) hadde oppdretter lagt inn aviser og et teppe i bunnen av buret.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da jeg hentet Aradia i Wales måtte hun ved innsjekk på Heathrow ha vannskål tilgjengelig, helt greit og det fulgte med to med buret..

Mannskapet på flyplassen la aviser i buret og fylte vann i skåla, de sa også at de skulle tømme vannskåla før avreise.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for mange gode svar.

Jeg skal bestille flybilletter og sånn på tirsdag.

Skal fly på søndag.

Så håper jeg bestiller tidsnok da :)

Det anbefales visstnok å bestille 48t før avreise, men jeg vil heller bestille i god tid, siden skolen

er slutt og det sikkert er mange som skal hjem :) :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for mange gode svar.

Jeg skal bestille flybilletter og sånn på tirsdag.

Skal fly på søndag.

Så håper jeg bestiller tidsnok da :)

Det anbefales visstnok å bestille 48t før avreise, men jeg vil heller bestille i god tid, siden skolen

er slutt og det sikkert er mange som skal hjem :) :)

Jeg har aldri vært borti at en trenger vannskål på døra på innenriksreiser, selv ikke på flyturer med mellomlandinger, eller på flyturer opp til 2,5 timer. Jeg har som oftest bare grisematta fra FK i bunnen, evt et teppe over den på vinteren.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er bilder av buret :)

Bare se vekk ifra rotet rundt :P

Noen plasser står det at det ikke anbefales å ha vann&mat i buret under reisen,mens hos andre er det påbudt.

Hva bør jeg gjøre?

Er som sagt en flytur som tar 1t :)

Jeg har samme type bur, og har flydd med det flere ganger -både med SAS og norwegian, så det er flygodkjent. Pleier å legge et fleeceteppe eller et håndkle inni. Har vanligvis ikke vann eller mat i, mest fordi det blir så mye vannsøl, og jeg tror de klarer seg en times tid uten tilgang på vann, heller det enn å ligge i gjennomvåte tepper..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...