Gå til innhold
Hundesonen.no

Hei og god dag!


Bård

Recommended Posts

Hei! Jeg heter Bård og er 25 år gammel. Jeg har bodd i Horten i vell to og et halvt år, men hjertet mitt banker for det fantastiske Sunnmøre. Selv om jeg setter pris på det "varme" klimaet her nede i "syden" så savner jeg å være omgitt av fjord og fjell til enhver tid. Men man kan vell ikke få i pose og sekk?

Jeg har vært passiv leser av dette forumet i en lengre tid, og min samboer, Kine, har vært her inne noen år. Det er litt sånn når man sitter å leser enkelte emner her inne så begynner det å klø litt i fingrene, og nå klarte jeg endelig å samle opp nok energi (les frustrasjon) til å fikle sammen en bruker/profil.

For snart fem år siden fikk vi vår første hund, Boris, og siden har ikke livet mitt vært det samme. Jeg kunne absolutt ingenting om hunder før, og det var en bratt lærekurve i starten, og jeg lærer nye ting for hver dag som går. Før var jeg den første til å latterliggjøre folk som brukte x antall tusen på sine hunder både på veterinærutgifter, leker og kurver. Nå sitter jeg utenfor et knust glasshus med skjegget stappet langt ned i postkassa og skulle ønske at lommeboka var litt tykkere slik at jeg kunne kjøpt en lekker liten hundeskinnsofa til det lille allergibeistet vårt (som til tross for en relativ lav innkjøpspris har kostet noen tusenlapper i dyrlegebesøk og ødelegte kalkulator-krølltang-sofaer-dingserier).

Vårt (eller iallefall mitt) hundehold er ganske avslappet. Hund nr.1 blir brukt som kosekrok, stand-up komiker og som varmepute om vinteren, mens min samboer har store planer for å iallefall prøve ut en del aktiviteter med den lille revejenta vår.

Her inne kommer jeg til å prøve å holde meg saklig så langt det går, og ikke kommentere ting jeg ikke har så altfor stor peiling på. Jeg er dog et påståelig stabeist (ref Kine), så ta det heller med et smil dersom jeg er ute og sykler med bind for øynene og med henda godt bundet på ryggen.

Med vennelig hilsen

Bård

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei og velkommen hit!

Måtte le litt for meg selv da jeg leste om glasshuset. :lol: Ellers så holder jeg med deg i dette med fjord og fjell. Man savner dem når man flytter vekk!

Men tenk så deilig det er å komme tilbake til sine røtter en gang i blant :-)

Flere Hortensfolk :) Det liker vi :)

Velkommen ut av skapet :D

lurer på om det var deg og bisken vi traff på hundehytta for litt siden, mins han het Bård, men jeg er ikke heeelt sikker

Nei, det var nok ikke det du. Jeg går vell så og si aldri alene ved Borrevannet. Meg finner du enten i skogen bak Bakkenteigen, på Borrehaugene, eller på bar asfalt som en annen lasaron i områdene rundt.

Næmen, en mann! Lykke til, siden du har samboer så klarer du deg nok fint her :lol:

Jeg ikke forstå! Kan du utdype? :-)

Hei og velkommen! Vi liker deg, vi. Heller hoppe i det og prate litt tull, enn å sutre og ikke ville være med og leke fordi vi er skumle :lol:

Tullpreik er jeg god på. Enkelte vil si for god :P

Takk til alle for fine velkomsthilsninger! :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vel, vi er i overkant av kvinner her inne, hvorav mange av oss er Single, og noen bikker desperat etterhvert :PJeg er en av de verste :whistle:

Jamen det er jo et bra sjekketriks det. Menn bare eeeelsker desperate (og hundegærne) kvinner ;) (eller var det omvendt??).
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jamen det er jo et bra sjekketriks det. Menn bare eeeelsker desperate (og hundegærne) kvinner ;) (eller var det omvendt??).

*flir* er heldigvis ikke så desperat ovenfor mannfolkene (tror jeg :lol: ) men hundesonen damene får høre det :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Velkommen skal du være! :D Som Siri sier med den introduksjonen passer du veldig godt her inne! Vi er flere her som sykler med bind foran øynene, det går galt hver gang, men du verden så mye vi lærer av det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...