Gå til innhold
Hundesonen.no

Overnatting ute med hund


Marthe

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har lyst å gå et par lengre fjellturer i vår/sommer, og da blir det et par overnattinger ute. Hva trenger jeg av utstyr til hunden og meg? Kom gjerne med linker og anbefalinger :)

Skrevet

Jeg har lyst å gå et par lengre fjellturer i vår/sommer, og da blir det et par overnattinger ute. Hva trenger jeg av utstyr til hunden og meg? Kom gjerne med linker og anbefalinger :)

Kløv, potesokker, førstehjelp / ormetabletter og ellers minst mulig.

Med litt skift, telt, sovepose, mat, og liggeunderlag blir sekken sykt tung - så alt for å unngå at den blir enda tyngre.

Prioriter nyttige ting som du kan bruke på turen / det nødvendigste. :)

Eget teppe til hunden + mat og vannskål er ting jeg ser på som litt unødvendig. Heller et lite lett håndkle til å tørke av våt hund så den kan få komme inn i teltet.

Guest lijenta
Skrevet

Skal du sove i telt så ville jeg tatt med et ekstra liggeunderlag. Inn i teltet med meg og hunden og hunden legger seg tett inntil meg og dermed blir jeg dyttet bort. Derfor to liggeunderlag. Ellers hvis det skal bli hveldig kaldt så får sikkert hunden din låne en genser til å ha over seg.

Hund så blir det jo kløv, for å bære maten sin og kanskje litt til. en lang reim til å koble mellom kløv og belte på sekken din(brukes blandt annet til å holde igjen kløven når dere går nedover). Ikke alle steder det er like lurt å la hunden gå løs.Ellers et lite førstehjelps skrin og potefett og noen potesokker hvis hunden får sår. Mine hunder har spist tørrfor med vann i på sanne turer og da har dem i grunnen fått det i reine skitposer(Liten plass og liten vekt er riktig) Du trenger to liggeunderlag et telt en sovepose, fjellstøvler stormkjøkken på gass(enkelt å bruke og varmer mer en spriten) og en hel haug med andre mer eller mindre nyttige ting. Klær som ull stilongs og trøye, klær som tørker lett, regntøy kan også være nyttige. http://turistforeningen.no/article.php?ar_id=6746 kan du jo se på angåenda utstyr også har du det med hva en vil ha og hva en egentlig får brukt for og hva lommeboka vil at en skal ha, det kan godt være tre forskjellige ting.

Skrevet

Nei ett eller to skift? Man trenger ikke prioritere å være sååååå hygienisk hvis turen er litt lengre enn noen dager. Telt, sovepose og kanskje liggeunderlag? Klarer du å sove rett på bakken sparer du vekt og plass i sekken.

Så for deg: Skift, mat, ekstra sokker osv du kan bytte til, bandasje eller noe, i tilfelle skade, hodepinetabletter, mat og drikke hvis du ikke får tilgang til elver/bekker. Primus eller noe?

Hunden: Huggormtabletter, bandasje, potseokker, dekken, sele/halsbånd/magebelte hvis du trenger det, mat, kløv hvis den er vandt med det. Liggeunderlag er vel ikke nødvendig når det er sommer? Noe du kan tjore fast hunden i som er sikkert, med mindre dutelter ved trær.

Minst mulig så sekken blir lett.

Guest lijenta
Skrevet

Det som er gøy med tur i fjellet er at du like godt kan få minusgrader eller ned mot null tåke og regn som sol og sommer på samme turen.Så derfor ull og lue og votter har ejg satt utrolig pris på selv i starten av august. Har i hvertfall erfart etter flere hunder hvor alle har vært med i teltet at ejg tar med to liggeunderlag Og hunden inn i teltet men noe vi alle har glemt foruten kart og kompass/gps er lommelykt det blir mørkt om kvelden selv på sommeren

Guest vivere
Skrevet

Jeg har lyst å gå et par lengre fjellturer i vår/sommer, og da blir det et par overnattinger ute. Hva trenger jeg av utstyr til hunden og meg? Kom gjerne med linker og anbefalinger :)

Kari Isingruds På streif

Skrevet

Da vi lå i telt med Rocky, hadde vi bare med mat til han. Han ligger inni soveposen med meg, og vann hadde jo vi med.

Nå gikk vi riktignok ikke langt, og vi hadde bil i nærheten. Koselig var det uansett!

534012-10-1281445441111.jpg

Skrevet

Her har vi med forskjellige ting om det er vår/høst, sommer eller vinterturer vi er på.

Til hundene;

På sommerturer tar jeg kanskje med et liggeunderlag til hundene. Har kjøpt billige liggeunderlag (svarte eller grønn/hvit) på en eller annen butikk, og delt de i passelige biter til hundene. Har omtrendt bare liggeunderlag med om det kan bli kaldt på natta. Sambo kan ha med et tynt fleecedekken til ridgebacken om vi skal steder hvor det kan bli kaldt. Ellers har vi med mat til hundene, en skål til hver til mat/vann litt førstehjelpsutstyr og potesokker i tilfelle. Så går hundene med kløv og bærer sitt eget pluss endel mitt. Er det en tung tur tar vi med ekstra energifor til hundene, pemmikan, energipølser/snackpølser, frysetørket vom e.l. Har også med bånd/wire/kjetting til å sette hundene fast ute med. Er det fint vær ute og lite mygg så kan de liksågodt sove ute, det blir fort varmt i teltet i løpet av natta.

På høst/vårturer hvor det kan bli kaldt på kvelden/natta, har vi med liggeunderlag til hundene, samme billige som på sommerturer. I tillegg kan vi ha med tynne dekken og/eller hvilepose til hundene som vi tar på om det blir kaldt. RR'n har mer "klær" med enn huskyen og aussien. Ellers har vi med som på sommeren.

Til oss/meg selv;

Lett telt, primus, turkopp, ett/to sett bestikk, kasserolle, stekepanne og noe å røre med, turkniv, fyrstikker, samt kart og kompass er hovedting som blir pakket. Så klær; har med meg ett sett ekstra med, evt to sett, alt etter hvor langt en skal gå og hvor lenge vi er borte. Ett sett å gå i, samt ett å skifte til på leirplassen for å holde meg tørr og varm. Har BESTANDIG med en god genser, en god lue, votter og skjerf, longs og langarmet ullundertøy. Jeg fryser fort. Ellers blir det jo klær som man føler for. På sommerturer blir det oftest sommer-turklær, låringser og regnjakke. T-skjorte, skjorts m.m. etter forholdene.

På vår/høsten må jeg ha med meg fjellduken min, men den er foret. hadde jeg hatt en helt tynn fjellduk hadde jeg nok tatt den med på sommeren sikkert også.

Om en vil kan en sløyfe telt og heller ta med seg en lett pressenning og tau feks, slik at du kan spenne opp en gapahuk. Beskytter mot regn og vind, lettere å bære og utrolig trivelig synes jeg :-) Det krever at du går i terreng med trær/busker som du kan spenne den opp i mot da, samt at det er lite behagelig i skikkelig myggland. En kan også være uten innerteltet, det sparer en del vekt.

Mat; ta med lette ting om du skal gå langt. Real turmat smaker ikke godt hjemme, men er veldig godt etter en god dagsmarsj.

God sekk til deg er et stort must, samt en god kløv til bikkja om den skal kløve! (Jeg brukte vel 3 uker på å aktivt prøve sekker for å finne den som passet best)

Det gjelder ikke å pakke med seg mest mulig. Jeg pakker alt jeg tror jeg vil ha med ut på senga, og deretter pakker jeg ned det jeg MÅ ha med i sekken. Resten blir liggende igjen på senga.

redigert: På høstturer (og vinterturer) tar jeg med lommelykt, på våren (nå) og utover sommeren blir det ikke mørkt her oppe, så da er ikke lommelykt noe jeg trenger. En liten lett hodelykt er kjekt å ha i sekken om det blir mørkt på kveldene.

Skrevet

Til hundene pleier ikke vi ta med annet enn mat (tørket kjøtt og tørrfor), potesokker og to sammenleggbare tekstilskåler.

Vi har alltid med førstehjelpsutstyr, det samme til hunder og mennesker. Ellers er vi alltid to, så hundene deler soveposer/liggeunderlag med oss og ligger inne i teltet.

Når vi har gått sent på høsten, har hundene bare fått låne våre tykke gensere om natten, vi har ikke hatt med dekken el. til dem.

Tar med minst mulig, både til to-og firbeinte. Det blir fort tungt å bære sekken.

Skrevet

Jeg skal på overnattingstur med vofsen nå til helgen, og har med så lite som mulig egentlig..

Til vovva her jeg med: Klær (Hun er en frysepinne) potesokker, flytevest (skal på kanotur) flåttjager, førstehjelpsutstyr, langline og mat. Skal også kjøpe ormtabletter. :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...