Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger pass 04-09 mai


Sanne

Recommended Posts

Skrevet

Nå har det seg sånn at jeg og samboer skal i konfirmasjon i Bergen og har kun pass til bichonen vår. Så lundefrøkna trenger pass.

Litt om henne:

Først det negative. Hun er ikke hundre prosent husren enda. Her hjemme har hun kun uhell hvis hun er alene og om natten. Hjemme hos mamma og pappa har hun kun uhell om natten. Så er nok veldig mye en vane også for henne, men jeg garanterer ikke at hun ikke vil ha uhell inne. Hun bjeffer også en del, men det går fint an å få henne til å være stille. Enten ved å si "nei", "øhy" osv. Hvis ikke det funker, må man rett og slett avlede. For å overse har så langt fungert dårlig. Men vi bor i leilighet i blokk og har ikke fått noen klager, så det er ikke sånn kjempeille. Hun kan også være bjeffete mot andre hunder ute, men dette har vi jobbet såpass mye med at vi nå kan passere de aller fleste hunder uten problemer. Dog har hun hatt noen kjipe opplevelser, så hun er litt usikker på hunder ute, og får derfor ikke hilse på hunder man møter på tur. Kan også tygge på ting hvis hun er alene hjemme, så er en fordel at ting ikke ligger å slenger. men skulle hun mot formodning ødelegge noe, så vil det bli erstattet selvfølgelig.

positivt! Hun er en enkel sjel, virkelig! Inne sover hun stort sett hele tiden, men er veldig lett å få igang hvis det er snakk om tur selvfølgelig. Sover natta igjenom også, utenom hvis hun har uhell ofc. Elsker å være ute og går fint i bånd. kan trekke litt i starten å sånt, men roer seg når hun har vært på do og da bare svirrer hun rundt eller går ved foten. Kosete og kryper veeeldig gjerne opp i fanget! Men der må man være litt obs, for det at hun kommer i fanget kan også være tegn på at hun må på do. (ja ikke spør, hun er litt rar :lol: ) Men man kan stort sett gjøre som man vil med henne, hun roer seg fort på nye plasser og liker alt av folk! Spesielt barn er favoritt hos henne. Kan smånappe litt hvis hun blir overivrig, men da må man bare avbryte å få henne til å legge seg. Er ellers vandt til å ligge i sofa, på mennesker, i senga. Å nekte henne adgang til sofa vil nok ikke by på sånn superstore problemer, men senga kan være verre. Da må hun i såfall ligge en annen plass, eller bruke kompostgrinder. Ikke vant med bur, så kompostgrinder hvis det skulle være nødvendig. Det har vi og det kan sendes med! Helt fin i bil (ikke prøvd henne i bur i bil, da vi ikke har bil selv, men kan ikke tenke meg det er noe problem) helt fin på buss, takler fint nye plasser osv!

Hun er litt over året, så har litt unghundfakter, men det er ikke mye. veldig myk og lystrer lett på kommando!

i82163_Bilder198277.JPG

Håper noen kan tenke seg å passe ei skjønn lita frøken som ikke tar mye plass og som tar det meste på strak labb :D

Skrevet

Åhh, så skjønn frøken! :wub: Skulle gjerne hjulpet, men bor nok på "feil" kant av landet og har selv en liten jypling på året selv:)

Men håper du finner pass til henne da... :wub:

Skrevet

Åhh, så skjønn frøken! :wub: Skulle gjerne hjulpet, men bor nok på "feil" kant av landet og har selv en liten jypling på året selv:)

Men håper du finner pass til henne da... :wub:

Takk! Hun er virkelig superskjønn og herlig!

Japp får bare håpe :D

Skrevet

Å nei Sanne dere bor jo i helt feil retning Shensi skulle gjerne fått vært hos oss hun :wub:

Jeg tenkte faktisk på det, at dumt du ikke bodde i trondheim, for da hadde jeg garantert hatt pass :lol:

Men ja, hun er fantastisk, og jeg tror ikke hun vil by på mye problemer så lenge man har kompostgrinder hvis man må bort liksom :) hun er verdens snilleste lille frøken og bare happy go lucky hele veien! :wub:

Skrevet

Om bare mamma hadde tillat det! Er vell midt i russetiden for meg også, så sikkert ikke den mest optimale tiden :P Dessuten så bor jeg jo i Bergen, hvor dere skal til :lol: Lykke til!

Skrevet

Om bare mamma hadde tillat det! Er vell midt i russetiden for meg også, så sikkert ikke den mest optimale tiden :P Dessuten så bor jeg jo i Bergen, hvor dere skal til :lol: Lykke til!

Ja kan nok bli rimelig krasj med russetid vil jeg tro :lol:

Men dere er herlige da, som gjerne hadde passet henne! Synd dere er på feil plass i landet :lol:

Skrevet

Å skulle gjerne tatt henne, men passer ekstremt dårlig mtp at jeg bor hjemme og her er det allergi i huset... OG jeg skal til Dublin på akkurat samme tidspunkt.. Hadde det ikke vært for det hadde jeg gledelig tatt henne! :D Men håper dere finner pass da :)

Skrevet

Å skulle gjerne tatt henne, men passer ekstremt dårlig mtp at jeg bor hjemme og her er det allergi i huset... OG jeg skal til Dublin på akkurat samme tidspunkt.. Hadde det ikke vært for det hadde jeg gledelig tatt henne! :D Men håper dere finner pass da :)

Går det ikke, så går det ikke :) Sånn er det! :ahappy:

Om du tar henne med til Bergen kan jeg passe =)

Aaaw! Snille du, men blir nok vanskelig å få henne med siden vi skal fly...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...