Gå til innhold
Hundesonen.no

Tips og Triks?


Shlush

Recommended Posts

Skrevet

Jeg lurer på om dere har noen gode tips og triks i forhold til utstilling og handling av hund? :) Både angående springing, oppstilling, hvordan vise hunden best osv osv :D

Takker for alle tips :D

Skrevet

Jeg er nybegynner selv, så aner ikke om dette blir bare selvfølgeligheter for deg, men men :)

Se på bilder av oppstilte dalmatinere slik at du ser hvordan de skal stå. Hundens bein skal stå i hvert sitt hjørne av et rektangel, på en måte. Lola Pagola la ut noen flotte bilder av Casper i tråden hans nettopp :)

Så - øv i speilet. Still opp hunden, og finn det som funker best for dere. Jeg fikk beskjed på handlerkurs forrige helg at jeg må for all del ikke sette meg ned når jeg stiller opp valpen, da ødelegger jeg visst alt for henne. Det er kanskje ikke så aktuelt å sette seg med en dalmis som en pinscher da.

Løping - man kan nesten ikke springe for fort. Når dommeren ser hunden fra siden ser han også på steglengden, og den vises best i fart :)

Øv på oppstilling og løping sammen med andre, kanskje det fins noe ringtrening i Molde? Og når dere øver, gjør det gøy for hunden! Ros ham masse, godbiter og the works. En hund som har det moro viser seg mye bedre enn en hund som helst ville vært et helt annet sted.

Skrevet

Jeg er nybegynner selv, så aner ikke om dette blir bare selvfølgeligheter for deg, men men :)

Se på bilder av oppstilte dalmatinere slik at du ser hvordan de skal stå. Hundens bein skal stå i hvert sitt hjørne av et rektangel, på en måte. Lola Pagola la ut noen flotte bilder av Casper i tråden hans nettopp :)

Så - øv i speilet. Still opp hunden, og finn det som funker best for dere. Jeg fikk beskjed på handlerkurs forrige helg at jeg må for all del ikke sette meg ned når jeg stiller opp valpen, da ødelegger jeg visst alt for henne. Det er kanskje ikke så aktuelt å sette seg med en dalmis som en pinscher da.

Løping - man kan nesten ikke springe for fort. Når dommeren ser hunden fra siden ser han også på steglengden, og den vises best i fart :)

Øv på oppstilling og løping sammen med andre, kanskje det fins noe ringtrening i Molde? Og når dere øver, gjør det gøy for hunden! Ros ham masse, godbiter og the works. En hund som har det moro viser seg mye bedre enn en hund som helst ville vært et helt annet sted.

Oppstiling har vi kommet godt igang med :) Startet tidlig, så jeg fristiller han. Han er nå 1 år gammel, så noen utstillinger har vi vært på. Bare ikke så alt for mange. Men jeg vil gjerne vise hunden min best mulig :D Og noen handlere har jo tips som kan hjelpe osv!

Jeg brukte ikke å sette meg ned når jeg stilte opp han som valp heller :) Så nei, det er ikke så aktuellt for dalmatiner, selv om mange med boxer sitter på kne/huk når de stiller opp hunden sin.

Godbiter bruker vi en del av :) Ringtrening er det lite av i Molde desverre, de gangene jeg har vært på ringtreningen i hundeklubben har vi vært 2 stk, max 3 stk. Og den som egentlig skulle lede treningen var ikke til stede :/ Så det var lite tips og triks å få der, vi fikk øvd på å stille opp, springe, tannvisning og håndtering :) Men ingen klarer da å si "Ja, nå står hunden din bra" eller "Kan du prøve slik og slik i stede?" :hmm:

Jeg prøver å springe fort fort fort! :P

Skrevet

Hvorfor skal du springe fort, fort, fort? Veldig mange løper så fort at bevegelsene "forsvinner" for dommeren. Det viktigste er at du løper i et tempo som fremhever bevegelsene til DIN hund, og som gjør at DIN hund får spenst og fraspark. Da må du ha noen med peiling som kan se på dere under trening, så du finner akkurat det rette tempoet for deg og DIN hund.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...