Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger tips til kattefor!


Kristiin

Recommended Posts

Jeg har tre katter, og vi har skiftet litt gjevnt mellom forskjellige typer royal canin, og noen andre merker. Men nå gjør det "utfall" på ene katten.

Hun røykter helt grusomt. Du kan børste i all evighet, men hun røyter fortsatt noe grusomt. Bare du "tar" i henne får du med deg hår.

Hun har litt matt pels med noe flass.

- Hun røyter mye.

- Flasser.

- Hun er korthåret med myk pels.

- Hun har også en veldig god appetitt og spiser veldig gjerne opp maten til de andre om de går.

- Hun er 1 år 6 april.

- Sterilisert (hunn katt da)

- Ute/innkatt. (men elsker varme da, kan ikke komme langt nok inni varmeoven i følge henne selv)

Tips til for? Dett må være foret ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

nå får kattefrøkna mi royal canin for, et litt sånn speisal for for hun er så flink til å ikke tygge men bare sluke maten rett ned. hun har hvert velfig fin i pelsen egentlig, men røytet ekstremt, det har hun gjort siden vi fikk henne. spurte veterinæren her om dagen om hun anbefalte meg noe mot det. hun foreslo lakseolje/ omega3. har nå brukt det i noen dager og merker veldig forandring i pelsen, hun røyter nesten ikke mere :aww: pluss at pelsen hennes er enda mere bløt og blank nå. brukte det hver dag for to uker siden, men det tror jeg ble for mye av det gode, så forrige uke fikk hun det 3 ganger og det var det beste :)

ville kanskje prøvd det på din også, da våres hørtes ganske like ut. men viktig at det er for katt/hund sa veterinæren min, enten kjøpt hos veterinær eller dyrebutikk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er veldig fornøyd med Hills på min katt.. (Har brukt det på alle kattene mine :) )

Men jeg vil råde deg til å snakke med de i dyrebutikken evt, de har nok mange tips og råd ;) Og kalrer å finne det rette for deg og din katt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor ofte og hvor mye skal jeg bruke? :-)

det står bruksanvisning på min, på den vekta min er på så skal hun ha 2,5 mg, men står ikke noe om hvor ofte, dyrlegen sa at det måtte jeg prøve meg litt frem på avhengi av hvor mye hun trengte :) så for vår del holder det med 3 ganger i uka, en gang om dagen. heller det bare over maten hennes jeg. hun sa at hvis hun ikke ville spise maten da kunne jeg bruke sprøyte å sprøyte det inn i munnen hennes, men det smaker visst laks så de fleste liker det :D

min var også sånn at "halve katten" fulgte med bare du koste på henne, litt slitsomt igrunn, er mye bedre nå som sagt :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Har du prøvd RC hair and skin? Jeg har jobbet i dyrebutikk og har hatt mange kunder med slike problemer og som har vært fornøyd etter å ha prøvd det.

Jeg bruker det (bla) på min langhårede huskatt. Jeg er kjempefornøyd!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hørt med kattefolket også, fikk hairn and skin anbefalt der også. PLuss FISKEOLJE som tydeligvis skal være helt supert :ahappy:

JEg ville faktisk prøvd uten i første omgang ettersom hair and skin allerede er tilsatt ekstra fiskeolje.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig med Baby! Jeg ville også ha forsøkt hari & skin. Det er tilsatt ekstra omega 3 og 6 og skal ha et høyere innhold av det enn de andre fôrene til RC. :) Som Baby sier, jeg jobber også i dyrebutikk, er det mange kunder som har kommentert tilbake at den fungerer fint på katter med problemene du beskriver :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har en semilanghåret kastrert mons og han får Hills sammen med Vom og Hundemat + annet kjøtt og fisk når vi har det. Han er som oftes veldig fin i pelsen. I tillegg prøver vi å få gitt ham oljer (både vegetabilsk og fiskeolje) og egg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...