Gå til innhold
Hundesonen.no

Stor operasjon i morgen!


Recommended Posts

Heisann!

Skrevet ett par innlegg her før, men tenkte å oppdatere.

Idag skulle hunden min luftes, og slapp han ut som vanlig. Han sprang litt rundt, og plutselig benner han å løper og hopper mot døra. Jeg prøvde å stoppe han, men det hjalp ikke.

Etter dette så jeg han dette ned mot bakken, der han hylte å skrek. Jeg fikk jo selvfølgelig panikk og tok han med inn, og det var der jeg så det. Helt knekt av bein..

Satt i 1-2 timer å prøvde å finne dyrlege. Tilslutt fant vi en i elverum og reiste bort med en gang. Der ble han lagt til narkose, og ble tatt røntgen av. Det var ett kraftig brudd, så han må opereres. Dette skjer i morgen.

Der tabbet jeg meg ut. Jeg har ikke fått forsikret han, og fikk en skikkelig lærepenge. 5000,- hos vet i dag, og blir en rundt 20 tusen i morgen.

Fikk tilbud om å avlive han, men stakkaren er ikke mer enn 5 mnd!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det at han knakk beinet har jeg ikke aning på hvordan han klarte selv. Men som dyrlegen sa. Han kan hoppe fra sofaen og sånne ting, men plutselig en dag så skjer d bare. Det var ganske vanlig hos mynder sa han, ettersom beina var så tynne.

Hvordan tiden etter operasjonen blir, vet jeg ikke enda, men som sakt. Jeg tok på meg ansvaret med han, og selv så skal jeg klare å ta vare på han etter dette, uansett hvor tungt det vil bli.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dro 7 i dag, og kom hjem nå. Det var 20 tusen rett av lomma, men det var verdt d. Nå ligger stakkersen i buret. Han sikler og han gjør på seg.

De har satt på rør utenfor, og stålpinner inni. Den ene knakk, men det hadde ingen betydning sa han. Nå får vi bare håpe på at alt gror som normalt. Det var ihvertfall en fordel at han var så ung ennå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Huff, kjenner at gamle minner blir vekt opp nå, stakkars valp :hmm: Sheltien min knakk også beinet når han var rundt fem måneder. Det var et lite h******, men foten ble heldigvis helt bra igjen. Du kan lese den gamle tråden min her; http://hundesonen.no/forum/topic/53323-valpen-min-brakk-bakbeinet/. Tror du finner mye tips der.

Kan bare ønske dere lykke til, håper benet gror fint. Var det forresten et for- eller bakbein? Uansett, jeg råder deg til å kjøpe masse tyggebein og snacks, det var til stoor hjelp her i allefall! Selv om han ble litt lubben, hihi. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var venstre forbein. Det var en søndags morgen, og jeg ringte til en, så sier det . uten våre åpningstider: ring: bla bla bla.. så ringte vi det, så kom vi til mobilsvar. så etter å ha prøvd å ringt 40 nr så var det ett treff som var vellykket.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var elverum dyrehospital som tok han i mot og stabiliserte det, men de tok ikke sånne operasjoner på italienske mynder, og han sa han anbefalte en av de to store vetrinærene i oslo. oslo dyreklinikk eller oslo vetrinærhøyskole.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da var vi hos vetrinæren og byttet bandasje i går. Han har drivi å biti på bandasjen, noe jeg ikke forsto hvorfor før jeg så såret! Det hadde ikke blitt vasket etter operasjonen. Isåfall om de har gjort det, så var det ikke bra nok. Var fullt av tørka blod.

Men, de var veldig fornøyde i hvordan beinet så ut. Det hadde begynt å grodd , og beinet så veldig rett ut! :)

Tok et bilde i går, som jeg kommer til å legge ut senere :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et operasjonssår vil ofte blø og væske litt.

Det har ikke med at de ikke har vasket såret å gjøre.

Selv om man syr osv, vil det ikke lukke seg helt med en gang.

Det er ikke som å lime igjen en konvolutt akkurat!

Sår som gror, vil også klø en del og en bandasje er veldig fristende å gnage på når man kjeder seg og ikke får lov til å gjøre alt man har lyst til... og så er den ny, lukter rart osv...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...