Gå til innhold
Hundesonen.no

Løpetid!


86*modell

Recommended Posts

Ja som overskriften sier, så har min snart 7 mndr gamle tispe fått løpetid! Det var iallefall "blodbad" (dråper hehe) på stuegolvet etter henne, da vi trente litt triks i dag tidlig.. Så regner med det er løpetiden. Men er det ikke tidlig? Hvor lenge varer en løpetid ca? Bruker dere tispetruse for å unngå blodet overalt (har unger i hus, vil helst ikke ha dette overalt da...) eller lærer de fort å vaske opp etter seg? Merker ikke noe på henne, annet enn at hun virker litt sliten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som Siri sier, 7 mndr er helt normalt. Om du vil ha rensligst mulig hund ville jeg unngått truse i det lengste på de to første løpetidene, slik at hun iallefall lærer å vaske seg selv. Ikke alle vil vaske opp flekkene på gulvet.

Løpetiden varer ca 21 dager, og rundt dag 9-14 er den mest fruktbar/står. Alt er individuelt, så en god regel er å holde løpetispe i bånd og unna hannhunder fra første dag med blod og i 28 dager. Etterhvert vil du lære hunden din sin syklus, og kan se når hun står. Noen hunder blir matvrak og spiser alt de kommer over, andre blir anorektikere og går ned i vekt.

Rundt 2 mnd etter ferdig løpetid kan tispa vise symptomer på drektighet/fødsel, dette kalles innbildt (drektighet) og er normalt. Noen får melk og samler leker som er babyene dens, mens andre bare får litt hovne jur.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som Siri E sier, så er det veldig individuelt og helt normalt :lol: Jeg personlig bruker aldri tispetruser, spesielt ikke på førstegangstisper så de lærer seg å vaske seg selv, MEN jeg har kunn hatt tisper som er veldig flinke til det fra dag en- Så om du ser at det ikke fungerer i din hverdag å la vær, så bruk det. Gjør rett og slett det som er enklest for deg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Henger meg på pinewood! Jeg har hatt herre/unisex vest og den passet meg godt i bredde. Ble dessverre litt for lang eneste så var uheldig å ødela glidelåsen og sømmen på en lomme i ett fall. Foreløpig eneste minuset med den er at den blir litt tung om man er ute i heftig regn.  Fikk sommerversjonen til pinewood i erstatning fra widforss og den bruker jeg hele tiden. Store gode lommer som rommer masse! ikke opplevd å miste noe utav, og i konkurranse setting så skal det ganske mye til for at leker ligger synlig for dommer også. Så sånn teknisk disk som det skal det godt gjøres at skjer også.    Har også en IQ Dogsport multifunctional jakke jeg bruker på vinteren og jeg elsker den!! Liker spesielt godt at det er linere til lommene så man kan vaske dem ofte om man bruker litt grisete godbiter. Ikke fult så dyp lomme bak som pinewood, men ok nok. 😊    Har også en eldre CRW vest fra hooks og den er jeg ikke så fan av. For små lommer og for lett å miste ting utav. Fordelen er stofftypen som ikke tar til seg så mye vann i regnvær. 
    • Kan være. Føler allikevel for å høre musikken sammen mens vi går. Han blir glad av musikk han liker, og den trafikkstøyen er ganske ubehagelig når en legger merke til den. Den er ujevn, uforutsigbar, og det er ikke behagelige lyder. Veldig til susing pga hastigheten. Kjent for å ha ugunstige effekter på helse. Å fokusere hørselssansen på Bob Marley istedenfor er antakelig sunnere for såkalt mental helse. Alternativt, så kan vi selvsagt busse de tre holdeplassene for å bare ha fuglekvitter og klukkende elv på øret siste delen av veien. Også en mulighet. Det er bare så mye mer lettvint å gå enn å styre på med buss som går 1-2 ganger i timen for de tre holdeplassene. 
    • Trenger han faktisk lyden? Jeg vil tippe han får pulsen godt nok fra et headset på deg.
    • Har tenkt på det, spille synkront i to headphones, og prøvde på hunden et rundt halsen, men det blir for dårlig lyd til ham. For mye av høyfrekvente lyder og ingen bass. Må ha fyldigere lyd for å kunne nyte den.  Ingen fare for å forstyrre omgivelsene, en møter svært sjelden andre mennesker langs den veien der, og de har i 100% av tilfellene så langt vært på sykkel, som farer fort forbi.  Med mindre det finnes headphones lagt spesielt for hunder (tror ikke han vil like det mens vi er i bevegelse i dynamiske omgivelser) er jeg derfor ute etter en så nett og praktisk og rimelig ghettoblaster som mulig, til å bære på kroppen med stropp. Det er 20 min langs et sånt grusomt kjedelig strekke hver vei, til hver eneste trening hele sommerhalvåret. Trenger sprite opp den turen littegrann
    • Hvorfor ikke bare bruke et headset? Det blir fort irriterende for omgivelsene hvis du skal prøve å overdøve trafikken med musikk...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...