Gå til innhold
Hundesonen.no

Løpetid!


86*modell

Recommended Posts

Skrevet

Ja som overskriften sier, så har min snart 7 mndr gamle tispe fått løpetid! Det var iallefall "blodbad" (dråper hehe) på stuegolvet etter henne, da vi trente litt triks i dag tidlig.. Så regner med det er løpetiden. Men er det ikke tidlig? Hvor lenge varer en løpetid ca? Bruker dere tispetruse for å unngå blodet overalt (har unger i hus, vil helst ikke ha dette overalt da...) eller lærer de fort å vaske opp etter seg? Merker ikke noe på henne, annet enn at hun virker litt sliten.

Skrevet

Hunden min fikk løpetid ved 7mnd og jeg har forstått at det er helt normalt at mindre raser ofte får løpetid tidligere. Dessuten er det individuelle forskjeller, akkurat som på oss mennesker.

Skrevet

Som Siri sier, 7 mndr er helt normalt. Om du vil ha rensligst mulig hund ville jeg unngått truse i det lengste på de to første løpetidene, slik at hun iallefall lærer å vaske seg selv. Ikke alle vil vaske opp flekkene på gulvet.

Løpetiden varer ca 21 dager, og rundt dag 9-14 er den mest fruktbar/står. Alt er individuelt, så en god regel er å holde løpetispe i bånd og unna hannhunder fra første dag med blod og i 28 dager. Etterhvert vil du lære hunden din sin syklus, og kan se når hun står. Noen hunder blir matvrak og spiser alt de kommer over, andre blir anorektikere og går ned i vekt.

Rundt 2 mnd etter ferdig løpetid kan tispa vise symptomer på drektighet/fødsel, dette kalles innbildt (drektighet) og er normalt. Noen får melk og samler leker som er babyene dens, mens andre bare får litt hovne jur.

Skrevet

Som Siri E sier, så er det veldig individuelt og helt normalt :lol: Jeg personlig bruker aldri tispetruser, spesielt ikke på førstegangstisper så de lærer seg å vaske seg selv, MEN jeg har kunn hatt tisper som er veldig flinke til det fra dag en- Så om du ser at det ikke fungerer i din hverdag å la vær, så bruk det. Gjør rett og slett det som er enklest for deg :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Zelda røyter å vi trenger en børste. Jeg kommer ikke på hva vi har brukt før. Det er kun for å få av litt hår nå under røyting, ellers får pelsen greie seg selv her i gården. For øyeblikket virker det som det er mest dekkhår type pels hun har.
    • Enig, "gamle erfaringer" er vanskelig å bli kvitt. Skal ikke mye til hos oss heller før gammelt grums flyter opp. Bra hun får oppfølging av fagfolk, som sikkert hjelper med å holde fokus på hunden som ER og ikke hunder som VAR🌸
    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...