Gå til innhold
Hundesonen.no

Er de SÅ bra?


Epson

Recommended Posts

Skrevet

Treneren på hundekurset skryter noe veldig av disse produktene, og at hundene blir dødsslitne etter å ha fått maten sin i dem.

Er de virkelig så bra? Og blir hundene så slitne at de ligger rett ut etter å ha fått ut maten av en slik en?

image_3107.jpg

image_3108.jpg

Skrevet

Det er vel god mentalttrening, men hva med det fysiske?

Også tenker jeg mitt om at det er individuelt for enhver hund.

Tenke på at han kunne få maten sin i de, eller få en når vi dro på jobb o.l.

Fysisk aktivitet blir det mye av her uansett.

Jeg ser egentlig ikke for meg at vår hund er utslitt etter å ha dytta ut mat av en sånn en.. men man vet jo aldri.

Skrevet

Tenke på at han kunne få maten sin i de, eller få en når vi dro på jobb o.l.

Fysisk aktivitet blir det mye av her uansett.

Jeg ser egentlig ikke for meg at vår hund er utslitt etter å ha dytta ut mat av en sånn en.. men man vet jo aldri.

Det er jo ikke dumt, selv pleier jeg å slenge ut Tinka sin mat utover gulvet om jeg f.eks. som idag er syk, og ikke orker så mye aktivisering, eller ellers om det har blitt litt lite.

Ellers er jo en liten klikkerøkt grei :rolleyes2:

Kan jo nevne at jeg dog opplevde at Tinka gikk lei, når jeg hadde fylt en kong med v&h, men da var hun ikke akkurat et matvrak akkurat.

Skrevet

Kan jo nevne at jeg dog opplevde at Tinka gikk lei, når jeg hadde fylt en kong med v&h, men da var hun ikke akkurat et matvrak akkurat.

Har litt samme problem her. Mat er liksom ikke noe spennende. Tenkte kanskje det hjalp litt hvis ham måtte jobbe for det :rolleyes2:

Skrevet

Jo, de kan bli slitne av å streve med å få ut mat. Men det er en forutsetning at de jobber veldig med det da. Hos oss ser vi mye av det samme når Tulla får rå bein; hun blir helt gal og tygger og gnager så mye at hun faktisk blir andpusten! :rolleyes2: Når hun har tygd i et par timer er hun helt utslått, legger seg ned og peser.. De andre hundene blir ikke sånn, men så er ikke de så hinsides glad i mat som hun er heller da.

Det funker forresten ikke i lengden; jo oftere Tulla får bein, desto mindre betydning har det for henne, og ergo jobber hun mindre med det. I begynnelsen kunne jeg sikkert gått fra henne og hun ville tygd som en tulling, men nå er hun blitt så vant til å få bein at jeg tror ikke hun ville slitt seg så ut. Og jeg er sikker på at det er temmelig sammenlignbart med hvordan hun ville gnagd på de derre fireballene eller hva det nå er. :lol:

Skrevet

Jeg har den minste, nederste varianten. Aiko elska den tidligere, men blei aldri sliten. Imouto kan holde på litt, før hun må ut på nye eventyr. Ikke veldig store mentale utfordringer, med andre ord... Nå må det sies at jeg bruker den med den kjeksen som følger med, men de gangene jeg har putta godis og mat inni under, har de heller ikke blitt nevneverdig slitne. Trur heller grunnen til at de gir seg etterhvert og slapper av, er at de kjeder seg... :rolleyes2:

Skrevet

Kanskje det egentlig er litt slagstriks.. at de er sponset av de som tar inn de eller noe slik.

det har vært litt sånn dere MÅ prøve :lol: Og når noen har prøvd å si at deres hunder egentlig ikke er så interessert i dem, så blir det litt sånn nei men da har dere ikke bra nok mat...

Har prøvd å hive mat utover golvet og det ender bare i at jeg går å tråkker i hundemat hele dagen :rolleyes2:

Skrevet

Det er nok individuellt. Noen er veldig gira av dette og jobber lenge, andre blir fort lei. Jeg har slike til mine, men ser ikke noen tretthetstegn av det egentlig. Men absolutt en fin måte å aktivisere hunden på! :rolleyes2:

Skrevet

Om hunden ikke er vant til dem, så bruker de ofte litt tid, men snusern min er vokst opp med lignende og bruker ikke lange tiden på slikt lenger. :rolleyes2:

Skrevet

blir jo litt som med kong, enda jeg lager fryst kong med leverpostei og sånt i ekspederer amiga den ganske kjapt fordi hun vet teknikken.

Skrevet

Jeg har en sånn leke til hundene mine, og hundene blir ikke spesielt slitne. Det som er så positivt med disse lekene er at det skal veldig mye til før de blir ødelagt. Leken til mine hunder har overlevd både en gal cocker og en enda galere rottweilervalp. Så de tåler i hvert fall mye :wub:

Skrevet

Jeg er glad jeg slipper å få maten min servert i en slik jeg.

Hadde ikke det vært kult da? sitte trykke ut en liten middagsbit av gangen :D

:huh:

Skrevet

Eg har denne i 3 forskjellige størrelser til Maar. Eg kan sette inn 1 nytt kjeks i den og han har fått det ut av leken innen 15 sekunder. Dersom eg legger dem i midten (mellom lamellene i kammeret) kan han holde på litt lenger men kan da fort bli lei og bare gi ****.

Eg synst ikkje desse er verdt pengene. Mye større fan av Kong :ahappy:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...