Gå til innhold
Hundesonen.no

Kan du finsk?


Argyr

Recommended Posts

Skrevet

Forskrekket leser jeg dette via google translate.

http://www.parliament.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/la_86_2010_p.shtml

Kan noen fortelle meg nøyaktig hva som står her med tanke på vedtak og ikrafttredelse? Det ser jo ut som den ER vedtatt allerede, men ikrafttredelsen er bare "20".

Dette er altså et finsk raseforbud mot

American staffordshire terrier

Amerikansk bulldog

Dogo Argentino

Fila Brasileiro

Boerboel

Tosa

Kangal

Sarplaninac

Tornjak

Sentralasiatisk Ovtcharka

Kaukasisk Ovtcharka

Sydrussisk Ovtcharka

:lol:

:lol:

Skrevet

Jeg kan "musta koira" men det hjelper nok ikke... :P

Trist at flere land skal følge opp med raseforbud, når andre land opphever de. Har de hatt saker med disse hundene innblandet i ting, eller er det bare tatt på generell basis? Noen som har fått med seg mediasaker der?

Skrevet

Har de hatt saker med disse hundene innblandet i ting, eller er det bare tatt på generell basis? Noen som har fått med seg mediasaker der?

Desverre så har de det...

For kort tid siden ble en mudi drept i Finland av en KO.

http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=558616&Title=Koira+raateli+toisen+Ilmajoella+-+yhdell%E4+puraisulla+henki+pois

Jeg vet også at for ca 1.5 år siden ble en ung mudi angrepet av to av samme rase, akkurat nå husker jeg ikke om den døde eller om den slapp med skader.

Veldig synd for eierne av de berørte hundene, synes ikke raseforbud er løsningen.

Skrevet

Jeg har en venninne som er finsk, hun kan sikkert hjelpe hvis du ikke har fått svar på spørsmålet ditt allerede?

Skrevet

Jeg vil gjerne ha litt mer utfyllende informasjon ja. Når trer loven i kraft, hva betyr det for de som allerede finnes og for oppdrettere, ufødte kull osv. I Danmark kan man jo fortsett drive opprett om man eksporterer valpene.

Skrevet

Jeg vil gjerne ha litt mer utfyllende informasjon ja. Når trer loven i kraft, hva betyr det for de som allerede finnes og for oppdrettere, ufødte kull osv. I Danmark kan man jo fortsett drive opprett om man eksporterer valpene.

Som jeg forsto det (leser ikke finsk flytende) så tro loven i kraft 20/1-11, hundene som er der nå kan ikke avles mere på og skal gå i bånd/med munnkurv. Fant ikke noe om ufødte kull, så der kan jeg ikke si noe. Men virket ganske likt de danske reglene. Men var det ikke noe om at man bare kan drive oppdrett 5 år framover i DK?

Skrevet

Jeg husker ikke helt hva de danske reglene sier, men jo, det var noe med 5 år, da skulle loven revurderes (og jeg gjetter den opprettholdes).

:P

Nå leser jeg på FB at dette er et lovforslag, ikke en endring, og at regjeringsmedlemmet som fremmet forslaget har trukket det tilbake (eller skal). Dette skrives av en finsk oppdretter av en av rasene på lista, og skal komme direkte fra politikeren selv.

*venter i forvirring og spenning*

Skrevet

Ting tar litt tid, men nå har jeg fått svar :lol:

Hun skriver følgende:

Det er et lovforslag etter Danmarks eksempel ang. kamphunder. De skal alltid holdes i bånd og bruke munnkurv ute etter dette forslaget. Grunnlaget for dette er de farlige situasjonene som har oppstått etter at disse hundene har gått til angrep mot mennesker.

Hvis en slik hund kommer til å forårsake en farlig situasjon, kan politiet ta hunden og eventuelt "drepe" den (kommer ikke på det riktige ordet her og nå, hehe).

Jeg vet ikke om dette forslaget har gått gjennom, kanskje det tar litt tid til å behandle sånne saker. Håper det var litt info i hvert fall.. alt annet var jo om tall fra Danmark (ang. "hunderelaterte skader") osv.

Det står jo også hvilke raser dette gjelder, men siden venninna mi er ikke noe hundemenneske, så hun var ikke helt sikker på alle rasenavnene. De står nesten helt nederst i artikkelen og er relativt lik de norske navnene (i hvertfall nok til at man kan klare å tenke seg til hvilke raser det er).

Skrevet

Det står jo også hvilke raser dette gjelder, men siden venninna mi er ikke noe hundemenneske, så hun var ikke helt sikker på alle rasenavnene. De står nesten helt nederst i artikkelen og er relativt lik de norske navnene (i hvertfall nok til at man kan klare å tenke seg til hvilke raser det er).

Takk takk. Raselista har jeg oppført i første innlegg, så de er grei, spørsmålet var om det var innført eller ikke, egentlig. Og det er det tydeligvis ikke, det er tilogmed snakk om at det skal trekkes tilbake.

Den som venter, får se?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...