Gå til innhold
Hundesonen.no

Valg av lekekamerater


Kitano

Recommended Posts

Ettersom jeg er nyinnflyttet i byen og ikke er medlem av hverken klubb eller tilsvarende "hundemiljø", har jeg ingen lekekamerater til hunden. Og for meg er det å la hunden møte andre, veljusterte individer det nest viktigste i mitt hundehold. Nå er jeg heldig om han får løpe løs med en ukjent hund, for stort sett blir det bare hilsing i bånd (som suger) og stirring på hunder i horisonten. Jeg pleier å diskriminere en del (for hundens del) og velger for eksempel bort alle hundeeiere som bruker flexibånd (erfaringsmessig har de litt mer uoppdragne hunder, men det er en bevisst grov generalisering) og hundeeiere som rykker og roper "tsssht". Tidligere har jeg lest at mange av dere ikke lar hunden hilse på ukjente hunder og/eller hilse i bånd. Jeg regner med at de aller fleste av dere har en krets med veloppdragne hunder som deres hund kan kose seg med. Det har ikke jeg. Så hva bør jeg gjøre (bortsett fra det åpenbare som å melde meg inn i den lokale retrieverklubben)?

I kveld møtte vi noen eiere av en voksen hund av samme rase som min. De lekte sammen, men den voksne ble litt voldsom med min lille på 5 mnd. Jeg synes min taklet det fint, men:



  • Bør jeg utsette hunden min for en mer dominant voksen hund?
  • Hvor fort hunden min andre hunders unoter som jokking, bjeffing osv?
  • Skal jeg godta at eierne av den andre hunden blander seg opp i leken (mye korrigering av egen hund f.eks.)?

Noe av det vanskeligste med å ha hund er å vite hvordan man skal oppføre seg i situasjoner man ikke kan kontrollere. Og jeg vet heller ikke hvor mye "skade" en uoppdragen hund gjør på min valp, som strengt tatt oppfører seg eksemplarisk når han føler han må (for eksempel når en dobbelt så tung hund jokker). Når jeg ser på andre hunder er det nesten som om jeg venter på den dagen der alt går til skjærsilden og hunden min begynner å hoppe, jokke, bjeffe, bite og markere. Jeg regner med at mye av det er genetisk betinget så sånn sett bekymrer det meg lite, men man kan vel unngå en del unoter også.

Og til slutt; hvis noen i Stavanger-området har veloppdragne hunder så dør jeg etter å møte dere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg fant en god del lekekamerater til hunden når jeg meldte meg inn i hundeforum, hundesonen.no, canis.no osv.. Det ble det en god del "møljetreff" og etter noen slike treff ser er hvilke hunder hunden min leker fint med og da ble det flere treff og treninger med en eller noen få som jeg hadde møt igjennom disse stedene :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå sier du ingen ting om hvor du har flyttet og i hvilket nærmiljø du vil finne hunde venner:-)

Jeg har nok ikke så veldig velloppdragne hunder, siden jeg lar dem hilse på alle hunder som har eiere som tillater hilsing. Mine hilser pent og er fornøyd når de får lov og missfornøyd om de ikke får lov. De fleste hunder finner lett tonen om de har gode sosiale antenner. Merlin har gode sosiale antenner, Lillan er helt ukritisk og følger seg helt trygg om kompisen er med. Vi bor svert nærme et grønt område hvor mange slipper hundene for at de kan leke. Men man må jo følge godt med på hvordan dette går og passe på og det hjelper jo å ha en viss form for inkalling på hundene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat som du ikke skal la din jokke på andre, skal ikke andre jokke på din. Det er ikke dominans, det er stress. Dvs at den voksne (alder?) ble stresset av å leke med din, kanskje den ikke er lekevant? Ang korrigering, så spørs det hva du mener med det. Jeg er feks flink til å minne Valpis på labbene sine når hun leker med småhunder, både for å virkelig minne henne på det, samt for å forsikre eier av liten hund om at vi har kontroll.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 12/28/2010 at 1:08 AM, Kitano skrev:

[*]Bør jeg utsette hunden min for en mer dominant voksen hund?

Det spørs om hunden faktisk ER dominant, eller om den er "dominant" - altså at den får oppføre seg uggent under dekke av at den liksom er dominant. Det første er ja, det andre er nei.

  På 12/28/2010 at 1:08 AM, Kitano skrev:

[*]Hvor fort hunden min andre hunders unoter som jokking, bjeffing osv?

Det mangler noen ord i setningen din, men uansett - unoter som jokking burde ikke tolereres uansett. Bjeffing - det kommer an på hvorfor. Osv - kommer an på hva :aww:

  På 12/28/2010 at 1:08 AM, Kitano skrev:

[*]Skal jeg godta at eierne av den andre hunden blander seg opp i leken (mye korrigering av egen hund f.eks.)?

Det spørs på to ting - er det nødvendig korrigering, og hvordan reagerer hundene på det. For mye kjefting, enten det er en grunn til det eller ikke, gjør ikke nødvendigvis "lekestund" til en hyggelig affære.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...