Gå til innhold
Hundesonen.no

Veterinærer ut mot hundeavl


Anette

Recommended Posts

Skrevet

Bra de har begynt å sette fokus på sunnhet, men hvis man bare "oppfordrer" oppdrettere og eiere til å teste hundene sine for ditten og datten, tror jeg rett og slett det ikke blir mye forandringer i miljøet. Man burde innføre krav på tester før en hund gikk videre i avl, da kunne man kanskje gjort noe.

Skrevet

Bra de har begynt å sette fokus på sunnhet, men hvis man bare "oppfordrer" oppdrettere og eiere til å teste hundene sine for ditten og datten, tror jeg rett og slett det ikke blir mye forandringer i miljøet. Man burde innføre krav på tester før en hund gikk videre i avl, da kunne man kanskje gjort noe.

Hvilke tester synes du skal gjøres, da?

HD/AA røntging på chihuahua - patellasjekk på engelsk setter, sjekke mot Addison, hjertefeil, tyroxin, øyelyse, "you name it" på alle hunder, i alle raser? Lete etter ALT som er mulig å sjekke for, sånn i tilfelle man kan finne noe?

Merk - jeg er absolutt for å avle sunne og friske hunder, og sjekker mine hunder for mer enn minimumskravet til raseklubb (fordi jeg synes raseklubben er feig som ikke tør å ta tak i andre problemer vi har) .

Men å sjekke for alle mulige tenkelige og utenkelige problemer fordi en eller annen hunderase KAN få problemer med en sykdom blir en falsk trygghet, tror jeg.

Dessuten risikerer man å helle ut "ungen med badevannet" ved å ekskludere et bra avlsdyr pga et eller annet skrivebordsproblem, fordi det kan synes å være en god idê å ekskludere ALT man finner..

Utdannelse, vilje til å lære seg og en god dose flaks - vips har du en god oppdretter!

Susanne

Skrevet

Bra de har begynt å sette fokus på sunnhet, men hvis man bare "oppfordrer" oppdrettere og eiere til å teste hundene sine for ditten og datten, tror jeg rett og slett det ikke blir mye forandringer i miljøet. Man burde innføre krav på tester før en hund gikk videre i avl, da kunne man kanskje gjort noe.

Hva er "ditten og datten"? Jeg er imot at folk skal teste mot ditten og datten, som f.eks. HD på chihuahua, som Susanne sier.

Skrevet

Neida, bare å avle på dem. :)

Men om man ikke skal avle på hunder, vil jo arten dø ut, og hundeelskere vil ikke ha noen muligheter til å bli en lykkelig hundeeier?

Skrevet

Sannheten i et nøtteskall, Reject.. :)

Men man kan såklart være i mot raseavl, men uten denne ville man faktisk ikke fått det formidable mangfoldet vi har i hundene våre heller.

Jeg vil gjerne velge selv om min neste hund skal bli i 5-10 kilos klassen, eller 70-80 kilo, liksom.. Jeg vil også forbeholde meg retten til å velge pels (derved også stell), ca mosjonsbehov og ønske/trang til arbeid med hunden.

Altså MÅ jeg prøve å finne ut av hvor man enten kjøper eller avler fram en sunn, trivelig og herlig hund som kommer til å passe mitt ønske om den neste hunden. Siden jeg også synes det er veldig hyggelig å reise på utstillinger, er det definitivt også et "must" at den skal se sånn nogenlunde ut som rasen sin...

Jeg tror ikke at noen særlig stor del av oppdretterne som finnes i Norge verken ønsker eller prøver å avle fram syke hunder. Det er til syvende og sist kunnskaper (kanskje også IQ - hva vet jeg) det står på. Noen gjør idiotiske valg av avlsdyr, "håper" at det går bra, eller bare ikke skjønner problemet med å avle på syke dyr..

Still strengere krav til oppdretterne - det tror jeg er det eneste som hjelper! Oppdretterne kan i sin tur påvirke dommerne - husk, de er alle mennesker og mange kjenner hverandre innenfor div. rasemiljøer.

Susanne

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...