Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan vaske en katt?


Akita

Recommended Posts

Skrevet

Saken er den at vi har en her i huset som stinker møkk! Er en halveis løs katt som eg har store vanskligheter for å tro fikser en dusj liksom.

Så hva skal vi gjøre?

Skrevet

Saken er den at vi har en her i huset som stinker møkk! Er en halveis løs katt som eg har store vanskligheter for å tro fikser en dusj liksom.

Så hva skal vi gjøre?

Hvor halveis løs er katten? Bor den inne?

Skrevet

Jeg bruker enten dusjkabinett eller badekar.

Badekar er lettest, fyller det opp 6-7 cm før jeg henter katta slik at jeg kan sette henne nedi og bruke hånda til å skylle over henne med vaskevann. Bruker ikke dusjhodet da det virker som det er mer skummelt for katta. Du kommer til å bli våt, så det må du være klar over, kanskje lurt å klippe klørne først.

Bruker én hånd til å holde henne på plass, men husk at vann og katt blir ofte panikk, så du må holde godt. (holder ofte rundt halsen og nakkeskinnet da jeg har mer konroll på henne på den måten).

I dusjkabinettet må jeg gå inn i og lukke igjen med katta, også bruker jeg en balje som jeg setter henne opp i. Men her er det større risk for at katta prøver å klatre oppover benet ditt (blod!).

I begynnelsen prøvde jeg å venne henne til bading med å vaske henne bare med en klut, men merket ingen effekt av dette.

Skrevet

Vi fikk vår katt for 4-5 år siden, han hadde vært gategutt i 6 år før han kom til FOD og var der et par mnd før vi henta han. Kan trygt si at han STINKA.. Ush!

Inn i dusjen bar det! Satte han i dusjkabinettet, holdt han med ei hand og strøk han rolig med den andre, mens sambo gnukka inn såpe (blanda med vann, lettere å ha på). Katta hylte og bar seg men ble ren og pen, og vi var tilgitt ei kort stund etterpå. Ville brukt hansker om katta har lett for å bruke klør :lol:

Har vaska han siden også og da holder det å holde han med ei bestemt hånd. Han klager sin nød, men en pus dør ikke av å bli ren selv om det høres sånn ut.

Han har altså ikke bodd innomhus før han var 6 år, og ble dusja etter et par dager hos oss, gikk så fint så! Hadde forventa mer klør og blod egentlig :wub::)

Skrevet

Når jeg jobbet på kattepensjonat så satt vi en skittentøyskorg opp ned over de verste kattene.. (de som prøvde å flerre oss) spylte forsiktig, så sprayet med såpe.. skylte og sprayet igjen. Ikke det optimale...men eneste vi fikk til..

*føle seg ond*

Skrevet

Hvor halveis løs er katten? Bor den inne?

Katten får mat av svigers men bor ikke inne. Nå har vi tatt han inn på badet fordi han sleit litt med pusten sin. Han er ikke særlig vant til å bli kost med men merker at det blir bedre for hver dag som går nå.

Skrevet

Hansker! Gode tykke hansker og en tykk langermet genser (gjerne rustning om det er å oppdrive). Ansiktsvern kan vel også være lurt siden katten ikke er videre tam og trolig kommer til å sette opp kamp :lol:

:lol:

Skrevet

Bare husk å bruke hansker da - og ikke slipp den ut før den er helt tørr i pelsen og sinnets sår er leget (hvis du slipper ut en sur katt så muligheten der for at du aldri ser den igjen) :lol:

Skrevet

Katten får mat av svigers men bor ikke inne. Nå har vi tatt han inn på badet fordi han sleit litt med pusten sin. Han er ikke særlig vant til å bli kost med men merker at det blir bedre for hver dag som går nå.

Syns du har fått mange gode forslag :)

Men ikke klipp klørne hvis det er meningen at han skal ut igjen.

Bading av katt kan ofte utvikle seg til å bli en interesant affære :lol:

Hvis dere er to så kan jo en holde og den andre vaske. Man må liksom bare ta det som det kommer, men likevel prøve å ha en plan B, plan C, ja gjerne planlegge opp til plan H ;)

Og hvis første forsøk ender opp med hysterisk katt som løper i takplatene... Pust med magen, tenk på koselige ting, og prøv på nytt :P

Langermet tykk genser er stort sett aldri feil :lol:

Skrevet

Synes det høres både skummelt, vanskelig og traumatisk ut for både folk og dyr.. Ingen mulighet for å få en likegladsprøyte fra vet'en og få gitt den dette først?

Alternativt: reise til vet'en og få satt sprøyte, så den er "borte" når dere kommer hjem?

Tror ikke jeg hadde begitt meg på å "overmanne" en halvtam katt, altså - uansett lukt... Tenk om den kommer seg løs full av shampo.. Den kan skade deg alvorlig med klør og tenner (en tam, "vanlig" huskatt vil troligvis avreagere laaaangt kjappere, liksom)....

Eller kanskje overlate det til noen proffe?

Uansett - lykke til!

Susanne

Skrevet

Har vasket begge kattene en gang vær her hjemme. gamlefar malte og skrapa på dusjkabinettet på en gang :lol: det man kaller blanda følelser ;) Lillepus bare satt stille og rolig i dusjen mens jeg spylte henne med forsikitg trykk på vannet :lol: Gikk så fint atte :P

Lykke til :)

Skrevet

Har vasket begge kattene en gang vær her hjemme. gamlefar malte og skrapa på dusjkabinettet på en gang :lol: det man kaller blanda følelser ;) Lillepus bare satt stille og rolig i dusjen mens jeg spylte henne med forsikitg trykk på vannet :) Gikk så fint atte :P

Lykke til :P

Jojo, våre katter er like håndterbare når det kommer til dusjing som hundene... Men jeg vil neppe tro at en halvveis villkatt, reagerer på samme måte som mine eller dine puser :lol: Tvert i mot, katter kan være nådeløse, og langt mer problematiske i et dusjkabinett enn den mest rebelske hund, selv om de er små.

Skrevet

Du kan prøve med en vaskeklut også. Ha den halvvåt og tørk/gni over katten. Han vil antakelig ikke like dette heller, men det er muligvis mer godtagbart enn dusjing.

Sørg for at han står støtt, gjerne på gulvet da han nok vil føle seg tryggere der enn oppe i vasken, på en benk etc.

Skrevet

Katten får mat av svigers men bor ikke inne. Nå har vi tatt han inn på badet fordi han sleit litt med pusten sin. Han er ikke særlig vant til å bli kost med men merker at det blir bedre for hver dag som går nå.

Jeg hadde definitvt IKKE utfordret tilitten til pus på den måten med å tvinge han gjennom et bad...Har dere først fått bygget opp dette i små små steg, så ikke ødelegg den på et bad.

Om dere MÅ bade pus enda, så ta han til veterinæren og få en bedøvelsessprøyte og vask han mens han er helt vekke. Om dere ikke tror det vil bli for traumatisk (hardt mot tilliten) å frakte han til veterinær og gi han sprøyte...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...