Gå til innhold
Hundesonen.no

Når hund nr 2 kommer i hus


Cloudberry

Recommended Posts

Skrevet

I desember kommer pinscher-valpen vår hjem, og fra før har vi ei tre år gammel mopsetispe. Mopsen er snill og flink på enkelte områder, og har sine diller og nykker på andre. Hvilke råd vil du gi oss for en best mulig overgang fra en til to hunder i heimen? :P Alt fra praktiske råd feks rundt måltidene til trenings- og sosialiseringsråd mottas med takk :)

... og bare så det er sagt, jeg er egentlig sånn at jeg tenker jo mindre oppstyr en lager selv, jo mindre oppstyr blir det. Men samtidig innser jeg at jeg fortsatt har bare bittelitt erfaring med hund, og det kan jo være mange ting jeg ikke har tenkt på som man kanskje burde tatt stilling til før valpen plutselig er der. Så derfor denne tråden ;)

Takk og takk :lol:

Skrevet

Oi, hvem skal du ha fra? Var det du som skulle ha Ares? Tror jeg har sett deg på pinscherforumet.

Vi har nettopp fått valp, og har en voksen fra før.

Det beste rådet jeg kan gi er vel egentlig å være forberedt på at mopsen også kan trenge ligg "oppfriskning" av oppdragelse i valpetiden. Det har vi ihvertfall trengt her i huset.

Ellers, pass på at den voksne har et sted den får være i fred for valpen når den ønsker det. Og la henne selv styre irettesetting av valpen. Vi har hørt historier om, og sett tendenser til selv, at den voksne sier fra for lite etterhvert, fordi den har blitt irettesatt for å kjefte på valpen.

Lykke til!

Skrevet

Vi får fra Lilla Enebys :)

Hmm, ja du peker på noe som jeg tror blir ekstra utfordrende her i huset, med tanke på at Sita kan være ganske så brysk mot valper.. Jeg er spent på om vi finner balansen der.

Og takk :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
    • Det er jeg også redd jeg må gjøre. Omplassere kattene. Men er vanskelig fordi har blitt så glad i dem.
    • Er det sånn at hunder kun kan gå overens med andre hunder? Og ingen andre dyr? Det samme med katt. Kun med andre katter? Hvis det er så vanskelig å få katt og hund sammen? Er det generelt lettere å få voksne hunder til å gå bra sammen med valper enn andre dyr? Synes det er kjekt å lære.
    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...