Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvis man skulle valgt ut hunder man ikke ville ha


pippin

Recommended Posts

Litt inspirert av den andre utseende tråden: hvilken rase ville du hatt basert kun på utseende, lager jeg en tråd om det motsatte.

Ja er det noen raser du ALDRI kunne tenkt deg å ha? Og da tenker jeg KUN basert på utseende og ikke helse eller gemytt. Det overser vi nå :P Man trenger heller ikke absolutt å begrunne hvorfor man ikke liker spesielle raser, mtp utseende, men litt morro er det vel?

Spennende å se synspunkt til folk her på sonen. Og vær så snill og ikke ta dere nær av det hvis noen skulle nevne rasen du har. Alle liker forskjellige ting :banana: Det er ikke personlig ment..

Jeg selv kunne aldri tenkt meg å ha en bulldog(nei det er ikke på grunn av tråden i debattkjellern) eller en setter. Kanskje heller ikke noen andre bulldogtyper. Jeg liker ikke små, kraftige hunder(som i kraftig bygd).. Settere fordi de bare ikke appellerer til meg når det gjelder utseende. Herlige hunder ellers altså! :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 69
  • Created
  • Siste svar

huff, er redd for å fornærme noen nå, men de rasene jeg aldri kunne hatt pga utseende er:

chinese crested (selv om jeg har virkelig prøvd å like de)

Versaceprophoto2_small.jpg

bullterier:

Bull-terrier_adulte_AT_pf.jpg

mops:

mops.jpg

engelsk mastiff (og lignende raser):

orion-mimmi-089.jpg

dachs (bare pga kroppsfasong egentlig, ansiktsmessig er de pen):

dachs-lhstd-300x225-tig-128.gif

Pekingeser:

brits_nemo.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror den eneste rasen jeg aldri kunne ha hatt (basert på både utseende og det som eventuelt måtte bo inni hunden også) er pekingeser. Det bare ... nei. Eksteriøret er jo så lite funksjonelt som det går an å få blitt! (Med mindre man regner sofapute som en funksjon, selvfølgelig.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Små hunder, hunder med krøller, hunder med trykt tryne, hunder med hudfolder, hunder med sikkelproblemer, hunder som ser usymmetrisk ut, sånn som dachs.

edit: ser jeg kan skrive under på hapzen sin tråd hvertfall!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oi det er mange gitt.

De fleste stooore hunderasene, spesielt de med masse hår er uaktuelle.

Alle raser som virkelig lukter hund, samt alle raser som sikler.

Utsikla hunder er virkelig udelikate uansett utseende.

Hunder som må oftere til frisøren enn meg, er ikke glad i "pelshunder" type strihåra napperaser..

Alt av fuglehunder.

Pyntehunder ( de fleste i gr 9 ).

Bulldog, staffer, boxer, dalmantinere og mange flere.

Dette er hunder med utseende som ikke appelerer til meg i grunnen.

Og så er det mange som har egenskaper som ikke passer meg, men det er jo en helt annen sak.

Jeg sitter jo med tre vidt forskjellige hunderaser, så jeg liker i grunnen mye forskjellig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville aldri hatt Pekingeser, papillon, phalene, A husky, Sib Husky, Setter-rasene, mastiff store eneste rasen som går under mastiff jeg kunne hatt var Boxer (correct me, men er ikke boxer under mastiff rasene?)

Italiensk Mynde, labrador, Golden Retriever, Leonberger, Rottweiler, Cairn Terrier, Terrierrasene..

*tygge videre* er for mange å nevne. :banana:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Uff, dette kan bli et langt innlegg, får *kremt* holde meg i tøylene :wub:

Tar ikke å nevner alle de forskjellige rasene da DET kan ta tid, men slenger ut kriterier som ikke står øverst på min liste iallefall...

- Alle små hunder, bikkjer skal være knehøyde - minst, hvis ikke skaff deg en katt, haha! :banana:

- Spinkle/tynne hunder :P

- Hunder med inntrøkt tryne, boxer, mops, tibbe o.s.v. :P

- Veldig korthårete/nakne raser (pels, men ikke krøller :P)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nakenhunder

De fleste av myndene (unntaket er Afhgansk mynde og Irsk ulvehund)

Papillon/phalene

Pomeranian

Affenpincher

Boston terrier

Griffons

Bedlington terrier

Bull terrier

Schæferhund

Shetland sheepdog

Komondor

Bichon-rasene

Chihuahua

Pekingeser

Cavalier king charles spaniel/King charles spaniel

Mops

Dette er rett og slett raser som ikke tiltaler meg utseendemessig og som jeg dermed aldri kommer til å ha i hus...

Så håper jeg at jeg ikke har tråkket på noens tær her... :banana: Men som sagt i startinnlegget, alle kan ikke like det samme:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe.. Nei det er mye forskjellig ute å går ja :wub:

Kunne heller aldri hatt blant annet pekingneser, nakenhund, sangt Bernhard eller de andre store tunge rasene, terriere, mastiffer.. Jeg er nok mer denn urhund-typen og liker spisshunder best så alt annet enn det nesten.. :banana:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dachs er vel ikke noe mindre symmetrisk enn andre raser :wub:

nei, jeg bare kan ikke navnet på alle, derfor nevnte jeg dachsen, akkurat som jeg liker ikke "den type hund" slik som engelsk mastff mente jeg det samme med kroppsfasongen til dachs :banana:

Pysekatt, ja, ser vi har ganske lik mening faktisk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er vel en del jeg ikke kunne tenke meg å ha, men små jypling hunder er jeg vel ikke så veldig glad.. Det er liksom ikke ... ehm.. hund! Ikke for meg i hvertfall..

Så de minste hundrasene er vel da ganske utelukka.. Men også nakenhunder, ekstremt langhåra hunder eller puddeltyper.

Kan ikke så mange rasenavn, så ble det som det ble.. :banana:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Michellus

Wow.. Sånn bare basert på utseende, så er det ganske mange...

Chinese crested

For liten og bare rar :banana:

Bedlington terrier

Når jeg ser bilder av dem, synes jeg de er himla stygge/rare, aldri sett en i virkeligheten.

Dachshund

For lav, for vanlig :wub:

Hunder med "vanlig utseende"

A la schäfer, malinois, eller rett og slett schäferlignende hunder

Terriere

Mange av dem er for lave (liker store hunder!), og for.. stygge :P

Mange flere også egentlig, men.. ja. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oh det er en god del det selv om jeg syns de fleste raser kan se søte ut i visse øyeblikk. Her er i det minste de jeg kommer på i farten.

Labrador - utsende messig kjeder den meg bare.

Mexicans nakenhund ol. - den kinesiske har i det minste søte ører.

Komondor - den ser ut som en mopp.

De fleste mastiff, doggo og bulle typene - vet ikke helt hva det er med dem, men jeg finner dem ikke appelerende.

Puddel - har fremdeles ingen sans for puddelpelsen

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva er egentlig meningen med denne tråden?

Bryr meg egentlig ikke, men er det ikke litt sånn "14'is" å bare slenge utav seg at man liker IKKE det og det - helt uten en tanke på at noen kanskje blir lei seg for at folk rakker ned og kaller hele hunderasen de har valgt "STYGG". fæl, ekkel ...?

"bare utseende" "sikkert kul, æssa" "mener ikke noe personlig, altså", etc hjelper liksom ikke når hele intensjonen er kun å fortelle hvor stygg man synes en hel hunderase er..

Men for all del, dere må gjerne uffe' og akke' dere så mye dere gidder, men tenk dere litt om før dere poster edder og galle om enkeltraser, selv om det ikke er "personlig" ment... Er overbevist om at det sitter noender ute og synes det er veldig trist å lese at folk man kanskje liker her på Sonen synes bikkja deres er kjempestygg, kunne like gjerne kjøpt deg en katt eller strengt tatt burde vært utryddet...

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror synet på hva man synes er en vakker hunderase kan endre seg veldig ut fra hvilken hund man har :wub:

Da jeg som ung flyttet fra barndomshjemmet og tok fatt på studier, ble min golden igjen hos foreldre og søsken. Jeg skulle ha egen hund og studerte hundebøker flittig. Ut fra egenskapene som ble beskrevet i bøkene kom jeg fram til at briard var den perfekte hund. Ja, man kan jo spørre hvilke bøker jeg leste i :banana: Uansett, valp ble bestilt uten at jeg hadde sett en briard "i levende livet". Noen uker før min lille valp skulle komme med fly til Tromsø var jeg på utstilling og fikk sett rasen. Blant annet en av "stjernene" i rasen på den tiden (1988). Jeg synes sant og si de var mindre pene :P

Men - etter dette har jeg vært eier av fem briarder! Og dette er den vakreste hunden som finnes for meg :P Når jeg nå skal ha ny hund og har innsett at briard ikke er det ideelle for min livssituasjon ble det en som lignet - bearded collie.

Ut fra egenskaper tror jeg også whippet hadde vært et godt valg. Utseende tiltalte meg ikke, men leste masse om rasen, så de på utstillinger og tro det eller ei - da jeg traff en valp av rasen for litt siden var jeg helt solgt. Faktisk synes jeg nå de er riktig elegante og dersom min stakkars mann etterhvert går med på flere hunder i familien - ja - kanskje det blir en whippet :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva er egentlig meningen med denne tråden?

Bryr meg egentlig ikke, men er det ikke litt sånn "14'is" å bare slenge utav seg at man liker IKKE det og det - helt uten en tanke på at noen kanskje blir lei seg for at folk rakker ned og kaller hele hunderasen de har valgt "STYGG". fæl, ekkel ...?

"bare utseende" "sikkert kul, æssa" "mener ikke noe personlig, altså", etc hjelper liksom ikke når hele intensjonen er kun å fortelle hvor stygg man synes en hel hunderase er..

Men for all del, dere må gjerne uffe' og akke' dere så mye dere gidder, men tenk dere litt om før dere poster edder og galle om enkeltraser, selv om det ikke er "personlig" ment... Er overbevist om at det sitter noender ute og synes det er veldig trist å lese at folk man kanskje liker her på Sonen synes bikkja deres er kjempestygg, kunne like gjerne kjøpt deg en katt eller strengt tatt burde vært utryddet...

Susanne

Du satt ord på mine tanker.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har lært i jobben min at selv raser jeg ikke har vært noe særlig begeistret for før har krypet under huden på meg pga PERSONLIGHETEN til hunden, det er egentlig det jeg setter før utseende til en hund.

Det eneste jeg helst vil unngå i mitt eget hundehold er sikkel, man kan sikkert bli vant med det, men jeg ser for meg at det hadde blitt mye vasking og mye "jækk" fra min side.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes ikke det er særlig ille å si hvilken rase man ikke kunne tenkt seg på grunn av utseende. Ser ikke no galt i det i det hele tatt jeg. Man kan godt like en rase på andre ting en utseende. Kan man ikke snakke om ditten og datten bare fordi det kanskje sitter en person der ute som blir deprimert av å høre at noen andre synes at den rasen er stygg/ekkel/ikke så veldig søt osv? Hvis de er redde for å lese det så trenger de jo ikke å åpne tråden.. :banana:

Dette er da bare for morro skyld :P Så meningen med denne tråden er vel bare for å se hva andre synes, akkurat som i mange andre tråder her på sonen. :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes ikke det er særlig ille å si hvilken rase man ikke kunne tenkt seg på grunn av utseende. Ser ikke no galt i det i det hele tatt jeg. Man kan godt like en rase på andre ting en utseende. Kan man ikke snakke om ditten og datten bare fordi det kanskje sitter en person der ute som blir deprimert av å høre at noen andre synes at den rasen er stygg/ekkel/ikke så veldig søt osv? Hvis de er redde for å lese det så trenger de jo ikke å åpne tråden.. :banana:

Dette er da bare for morro skyld :P Så meningen med denne tråden er vel bare for å se hva andre synes, akkurat som i mange andre tråder her på sonen. :wub:

Helt ok å bare ramse opp raser som man ikke vil ha pga utseende. Det var vel ikke akkurat det Susanne skrev og mente, det var det med å "trampe i vei" og gni det inn. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helt ok å bare ramse opp raser som man ikke vil ha pga utseende. Det var vel ikke akkurat det Susanne skrev og mente, det var det med å "trampe i vei" og gni det inn. :wub:

Ja man trenger kanskje ikke å dra det så langt som å si at "den er heeelt forferdelig stygg og kvalm og jeg skjønner ikke hvorfor NOEN kunne tenke seg det ekle dyret.. "

Det er jeg jo enig i :banana:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pekingneseren synes jeg ser veldig skummel ut med det svarte ansiktet inni alt håret,og de jeg har sett har fått meg til å få creeps pga bevegelsene man ser iforhold til hvordan alt håret er på dem...Jeg ville aldri hatt en pekingneser nei,de er skremmende! :-P

Jeg får en følelse av at en hybelkanin har blitt en levende mutasjon med et sort ansikt inni der som lager gremlingslyder...og stirrer!Wæh!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skjønner heller ikke hensikten med tråden - spør mange nok, så vil alle raser komme på lista til slutt. Det er ikke én rase i verden som ALLE synes er vakker. Det er vel ikke noe mål å lage en Topp Ti Schtøggest-liste?

Flere av de styggeste hundene jeg vet om er av samme rase som jeg selv har, enn det?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...