Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan flette sammen lærkobbel?


Recommended Posts

Skrevet

Slike lærbånd som på bildet er jo svært vanlig. Men hvordan fletter man det egentlig sammen?

Man lager jo minst et snitt i enden, og et snitt der man ønsker koblingen (flere om man vil ha flere fletter) men hva gjør man så?

HK609_var_v5f8n8_medium.jpg

PS: Grunnen til at jeg spørr er at dumme meg åpnet opp det ene kobbelet jeg hadde for å bytte ut kroken, og nå sitter jeg her med et kobbel uten håndtak :S

Skrevet

Her har du en instruksjonsvideo. Lærfletting er gøy!

Edit: Det var visst ikke akkurat sånn flette du ville ha. Jeg har laget sånn som du mener, men det er så vanskelig å forklare, kanskje du finner flere sånne instruksjonsvideoer ...

Skrevet

Men det er jo samme poenget, og ikke dumt å prøve å finne noe på YouTube, jeg har bare googlet til nå.

Jeg har jo hatt litt lyst til å kunne lage eget etterhvert, kanskje et litt tynt til utstilling.

Hvis ikke får jeg bare pent vente til pappa kommer hjem i helgen (pendler for tiden) for han holdt på med det der når han var ung. Da skal jeg ihvertfall få laget en liten guide :wub:

Guest lijenta
Skrevet

Har jo i grunnen laget sanne hundeband men søren å forklare uten å ha læret ehr er vanskelig. Tenker så det knaker. men kommer ikke på noe vettugt å skrive så du kan skjønne det.

Skrevet

Har jo i grunnen laget sanne hundeband men søren å forklare uten å ha læret ehr er vanskelig. Tenker så det knaker. men kommer ikke på noe vettugt å skrive så du kan skjønne det.

Skjønner deg godt.. har gjort det før selv også.. bare at nå husker jeg rett og slett ikke. Også er det så smale snitt at jeg ikke kan tulle så mye frem og tilbake (i tillegg til at jeg tror det kommer til å revne om jeg prøver mer :S).

Jeg stusser også over at jeg ikke finner noe guide på nettet.

Skrevet

Jeg laget et tynt og fint et til utstilling, men det røyk rett av! Tror man må bruke spesiallær så det blir sterkt nok. Det finnes mange bøker med greie instruksjoner og bilder, kanskje de har dem på biblioteket? Ellers har de dem sikkert på hobbybutikker.

Skrevet

Jeg laget et tynt og fint et til utstilling, men det røyk rett av! Tror man må bruke spesiallær så det blir sterkt nok. Det finnes mange bøker med greie instruksjoner og bilder, kanskje de har dem på biblioteket? Ellers har de dem sikkert på hobbybutikker.

Takk for godt råd :wub: (litt kjipt med løs hund i ringen!) Og tips om bøker, kanskje jeg skal ta nytte av det lokale biblioteket :)

Skrevet

Jeg fiklet med dette en del i sommer for ta av carabinkroken og feste båndet i en leke i stedet. Er er virkelig ikke god på å forklare, men et tips er å begynne å tre med det innerste hullet.... ehhhhh... yeah... :wub:

Skrevet

Oooh! Spennende! Om noen finner/lager instruksjonsvideo må de linke den her, hadde vært kjekt å lære :wub:

Forretsne lurt å bruke amerikansk lær, det norske funker ikke. Er altfor tynt til å holde skikkelig.

Skrevet

hmmm

Trer man ikke den lengste delen gjennom hullene ( f.eks enden med håndtaket), med start i den nærmeste hullet. Også jobber man seg ut mot enden av læret?

Ikke helt enkelt å forklare nei :wub:

Men om det er håndtak enden du mangler så må du tre enden med kroken gjennom alle hullene på samme måte.

Håper dette ble rett :)

Skrevet

hmmm

Trer man ikke den lengste delen gjennom hullene ( f.eks enden med håndtaket), med start i den nærmeste hullet. Også jobber man seg ut mot enden av læret?

Ikke helt enkelt å forklare nei :wub:

Men om det er håndtak enden du mangler så må du tre enden med kroken gjennom alle hullene på samme måte.

Håper dette ble rett :)

Det er håndtak jeg mangler ja, men det er umulig å tre kroken og endefletten der gjennom de smale hullene.

Men jeg får se på det i ettermiddag.

Skrevet

Så mange kreative sjeler det er her på sonen :whistle: Flettingen er nok ikke lett nei. Skulle ønske noen ville lage bånd til meg *s* Får ikke tak i tynt nok og kort nok regulerbart i lær. Bare nylon fra norsk hundutstyr jeg får nesten det jeg vil ha. Lykke til videre!

Skrevet

dette kan jeg egentlig (om jeg husker det så godt er en annen sak..) men jeg er litt usikker på hvilken type flette du vil ha? Kan du ta bilde av kobbelet du skal flette sammen igjen å legge ut her?

Jeg skjønte det slik at det har vært flettet før og at du bare må flette det sammen igjen? :whistle:

Skrevet

dette kan jeg egentlig (om jeg husker det så godt er en annen sak..) men jeg er litt usikker på hvilken type flette du vil ha? Kan du ta bilde av kobbelet du skal flette sammen igjen å legge ut her?

Jeg skjønte det slik at det har vært flettet før og at du bare må flette det sammen igjen? :whistle:

Det ligger et bilde øverst i tråden, men klart skal jeg nok få tatt bilde av kobbelet.. har jo flettet det sammen nederst (der kroken sitter) men nå får jeg jo ikke den enden igjennom, som hadde gjort ting myyyye enklere :ahappy:

Skulle jo bare hatt det med meg igår da :wub:

Skrevet

Det ligger et bilde øverst i tråden, men klart skal jeg nok få tatt bilde av kobbelet.. har jo flettet det sammen nederst (der kroken sitter) men nå får jeg jo ikke den enden igjennom, som hadde gjort ting myyyye enklere :whistle:

Skulle jo bare hatt det med meg igår da :ahappy:

Det er så lenge siden jeg har gjort dette så det spørs om jeg er til stor hjelp :wub: men jeg skal høre meg litt rundt med de kreative vennene mine om de husker hvordan det var vi gjorde det.. Jeg var med i ungdomsbedrift da jeg gikk på VGS og vi lagde hundekobbel som var flettet så er rart om vi alle sammen har glemt det!

Men det må jo vrenges og hvis ikke den enden går igjennom så kanskje prøv å ta opp ved kroken og lag håndtaket først også feste kroken? :lol:

Skrevet

Det er så lenge siden jeg har gjort dette så det spørs om jeg er til stor hjelp :whistle: men jeg skal høre meg litt rundt med de kreative vennene mine om de husker hvordan det var vi gjorde det.. Jeg var med i ungdomsbedrift da jeg gikk på VGS og vi lagde hundekobbel som var flettet så er rart om vi alle sammen har glemt det!

Men det må jo vrenges og hvis ikke den enden går igjennom så kanskje prøv å ta opp ved kroken og lag håndtaket først også feste kroken? :ahappy:

Får jo uansett ikke håndtaket gjennom krokenden... og tok jo opp håndtaket uten å tre noe gjennom noe sted.. men får se på det til helgen når pappa kommer :wub:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...