Gå til innhold
Hundesonen.no

Bali, Ophelia og Nitro


rottmaneier
 Share

Recommended Posts

  • Svar 329
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

I helgen har vi vært på Dogs 4 all som så mange andre soniser, og stilt ut Ophelia og Bali. Nitro var med som heiagjeng. Dagen begynte ikke akkurat bra... Ophelia klarte og komme seg ut av selen si

Gratulerer med championatet! Jeg syns Offe ser skikkelig ut som en DSG, kunne puttet bilde av henne i en rasebok! Så jeg skjønner godt at dommeren som hadde vært med på å skrive standaren likte henn

Da kan jeg introdusere det nye håpet; Aridgeocrats Wishbone Wendy Hun bor hos fôrvert i Ski, og lever som plommen i egget. Kunne ikke funnet ett bedre hjem for denne lille raringen. Passet litt dårli

  • 2 months later...

På tide med en liten oppdatering igjen.

Sist jeg skrev her skulle vi på det norske rasetreffet, og det var faktisk Bali som trakk det lengste strådet denne gang. Hun vant åpen klasse med ck! Var 13 hunder i den klassen, så det var jo veldig gøy :)

Ophelia ble 2 år 27 august, og vi manglet bare å få ett lite cert etter fylte 2 år. Så vi meldte på de fleste småutstillingene som var i nærheten. Først ut var Hundorp hvor hun endte opp som 2.btk med res.cert. Typisk! Helgen etter (?) var det duket for letohallen, og også der ble hun 2.btk med res.cert! Men vi hadde meldt på de to siste helgene i Letohallen og vi ;) Dessverre fikk vi ikke dratt til Hamar fordi vi da var på bryllupsreise til Mauritius :D Mamma passet hundene, og hun elsker dem jo. men hun syntes det ble litt mye med 3 hunder i 10 dager. Grunnen var at hun følte hun aldri fikk tid til bare seg selv, for med engang hun satte seg ned i stolen eller sofaen så hadde hun 3 hunder på fanget :lol: Tror ikke det finnes noen mer kosete hunder enn denne trioen altså.

I helgen var det 2 nye sjanser for championatet, og det var for 2 rasedommere. På lørdag var det 9 hunder, og Ophelia var eneste hund med ck! Hun fikk dermed certet og ble CHAMPION! :D :D Føles ut som at vi har jaktet på det i evigheter, men hun er jo bare 2 år og 1 mnd gammel :lol: Søndagen var det Ole Staunkjær som var dommer, og det var han som skrev rasestandarden. Ekstra morsomt med en fin kritikk fra han, og Ophelia var eneste voksne gårdshund som faktisk møtte! Det var litt merkelig.. Men det gikk like fint da som på lørdag, vi fikk ck vi, og fikk enda ett BIR :D Fin debut på championklassen. Også var det jo så fine rosetter denne helgen! Så det var nok meningen at vi skulle vente med championatet til nå :P

Ophelia ligger nå på delt 1.plass om årets tispe i raseklubben.

Nok utstillingssnakk. Det går fint med de to andre og altså :P Nitro er i en ikke-spise-periode og ser ut som en mynde. Men det er nok bare en periode han skal igjennom.

Også har vi fått ett nytt familiemedlem! ikke hjem hit riktignok, men min far har fått seg en ny valp! En liten vorsteh-tispe ved navn Karma. Hun er fra samme oppdretter som Nitro i Kiruna, så det er litt ekstra gøy. Hun er like trygg og god som det Nitro var når vi fikk han hjem. Hundene mine er så vant til hunder, at de nesten ikke gidder å bry seg om Karma når vi er der på besøk. Hun gjør det hun kan for å få oppmerksomhet, men de bare titter en annen vei :lol:

Også har vi bestemt oss for å kjøpe inn en tispe og sette ut på fôr! Det blir utrolig spennende, og jeg kommer til å presentere henne litt senere :)

Nå kommer det litt bilder.

champion-1.jpg

003-5.jpg

Offe lurer på hvorfor den tingen får ligge på fanget mitt, og ikke hun

020-2.jpg

Bali ville veldig gjerne ha den med seg hjem

5-7.jpg

Vårt forslag til Hurtta-reklame :P

068-3.jpg

041-1.jpg

Jeg har strikket gensere, ikke alle var like fornøyde :lol:

nbo-1.jpg

nitro-7.jpg

bali3-1.jpg

bali-9.jpg

På hyttetur koser vi oss!

042-2.jpg

jentene <3

063-1.jpg

Bali <3

12-1.jpg

Godbit??

8-3.jpg

Predator-Bali!

14-3.jpg

Nitro på tur med ei venninne. Ikke kult å bli plassert i samme bur nei...

3-7.jpg

sånn :P

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer med Champion! :D

Veldig fine bilder som vanlig :) Så stor og fin Nitro har blitt!

Spennende med fôrvertstispe!

Ja, Nitro har vokst seg til å bli en fin herremann :) Blir spennende å se hvor han er om ett års tid. Da tror jeg mye er gjort :)

Takk! :D

Fine bilder! Og gratulerer med ny sopp :D:thumbs:

tusen takk! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De er så fiiine... :wub: Gleder meg til å høre om fôrtispa!

Jeg gleder meg og til å se hvem av valpene i kullet det blir :D

Gratulerer med championatet! :D Jeg syns Offe ser skikkelig ut som en DSG, kunne puttet bilde av henne i en rasebok! Så jeg skjønner godt at dommeren som hadde vært med på å skrive standaren likte henne :aww:

Så koselig sagt! Er litt rart, for akkurat det samme sa ei venninne av meg også for litt siden :P Ophelia har liksom vært den lille som ingen legger merke til, men nå har hun blomstret :)

Gratulerer med chamionatet! Og kjempefine gensere, selv om hundene ikke er helt enige! :P (kjenner til den ja...)

Tusen takk :) Ophelia elsker gensere, Nitro hater de, og Bali syns det er greit når hun først får de på og kommer seg ut ;) Men hun er en sånn møkkahund som oppsøker møkk og søle, så egentlig ikke noe sjakktrekk å ha på henne genser før det er masse snø :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Da kan jeg introdusere det nye håpet; Aridgeocrats Wishbone Wendy :) Hun bor hos fôrvert i Ski, og lever som plommen i egget. Kunne ikke funnet ett bedre hjem for denne lille raringen. Passet litt dårlig at fôrvert skulle til USA 1 uke etter at hun fikk henne, men da fikk hun bare være her! Ikke at det gjør meg noe.. :P Hun er en utrolig trygg og god valp, tar alt på strak arm. Tror ikke jeg har sett henne redd en eneste gang jeg! En skikkelig pøbel som biter i alt og alle (det er jeg ikke vant til, hehe), og hun sklei rett inn i flokken her hjemme. Hun er forresten deleid med RTL her inne, og det er hun og Helene som har gjort denne lille jenta så fin som hun er!

Litt bilder fra idag:

1-6.jpg

Bali

002-5.jpg

Denne må oppdras!

016-3.jpg

Offe mener den bare må lekes med

022-2.jpg

033-1.jpg

039-3.jpg

045.jpg

051-1.jpg

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fine hundene :) Nitro ser ut som en skikkelig mannemann han nå! Bali er jo bare ekstra :wub: Jeg liker dem med mørke tegninger i fjeset jeg.

Nitro blir bare mer og mer mann, lurer på hvordan han kommer til å ende opp :P og Bali er veldig spesiell <3

Jeg er helt enig. Liker de med mørke farger/mye farge i ansiktet, og ikke for mye hvitt. Syns det er ganske forstyrrende. Men med slike tegninger som Stella har syns jeg og er fint, men ikke særlig mye mer :fear:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nitro blir bare mer og mer mann, lurer på hvordan han kommer til å ende opp :P og Bali er veldig spesiell <3

Jeg er helt enig. Liker de med mørke farger/mye farge i ansiktet, og ikke for mye hvitt. Syns det er ganske forstyrrende. Men med slike tegninger som Stella har syns jeg og er fint, men ikke særlig mye mer :fear:

Er stella den nye? Isf er jeg enig :) Den vil vel også mulig krympes etterhvert som hun vokser også?

Fine er dem hvertfall :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er stella den nye? Isf er jeg enig :) Den vil vel også mulig krympes etterhvert som hun vokser også?

Fine er dem hvertfall :)

Ja blesset i pannen hennes vil krympe en del, og jeg regner med at hun lysner i fargen og (blir mer brun).

Herlig, liten gjeng! Veldig flotte bilder av dem også. Og stilige strikkegensere du har strikket, kommer sikkert godt med nå, så lærer de seg kanskje å sette pris på dem i vinterkulden? :P

Tusen takk :D De setter veldig pris på de UTE, men inne derimot :P

Ok, jeg ser nå at hun kommer til å hete Wendy i hodet mitt lenge... Stella er liksom en annen hund *ler*

Blir spennende å følge henne fremover! Søster "Bolla" hilser så mye :)

Åh, hun heter Wendy i mitt hode og :wub: Så her i hus går hun foreløpig under navnet "valpen" og "bebiss" :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...