Gå til innhold
Hundesonen.no

kjennskap til dommere


Djervekvinnen

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen som har kjennskap til disse dommerne:

Rita Reyniers og George Kostopolous

Grunnen for at jeg spør er at dette er i Trondheim og det er veldig langt å reise dit for min del, og da er det greit å vite om dommerene dømmer bra, og ikke er slike stress dommere som har det veldig travelt og skriver korte kritikker. (som jeg fikk erfare på siste utstilling)

Guest Jonna
Skrevet

Har stilt for Rita og kan ikke si at jeg opplevde henne som noe stresset dommer.

Skriver ikke korte kritikker, men heller ikke de lengste.

Kan legge kritikken ut som eks:

20 months Excellent type. Good Size. Correct bite, Medium brown eyes, Good prop, Good Body for age. Typical hindquaters, Good coat, Moves well and easy.

Skrevet

George Kostopolous er myndespesialist og driver oppdrett på Affe og Whippet, og dømt myndespesialer i norge før. Personlig synes jeg han er en hyggelig dommer med mye kunnskap.

Skrevet

Okei, change in plans!

Det blir en annen utstilling. og med følgende dommere:

-Per K. Andersen

-Zorica Salijevic

-Harald Aune

-Brenda Banbury

Noen som kjenner igjen disse? Håper på svar, før jeg melder meg på :lol:

Skrevet

Har stillt for Harald Aune en gang, han var morro å stile for, prata og lo, sånnt liker jeg.

Eks på kritikker :

"Hann av utmerket type. Velskåret maskulint hode. Utmerket over og underlinje. Tilstrekkelig vinklet rundt. Meget god benstilling og poter. Korrekt bitt. Tiltalende gemytt. Ok pelskvalitet. Elegante effektive bevegelser"

"Tispe av meget god type. Velskåret feminint hode. Utmerket over og underlinje. Kunne hatt bedre utviklet forbryst. Tilstrekkelig vinklet rundt. Korrekt bitt. Herlig gemytt. Ok pelskvalitet. En aning marktrange bevegelser, ellers effektivt."

Stillte for Zorica Salijevic i går, kritikker:

Frost fikk CERT og ble BIM

"Bra utviklet og presentert. Elegant nakke. Sterk, muskuløs kropp. Godt vinlet med bra bevegelser. Bra pigment/pelskvaliet. Bra temperament. Utmerket ringtrening".

Coda ble beste junior med HP

"Bra prop. hode. Sterk nakke. Muskuløs kropp med mye substans som er bra definert. Godt vinklet med bra bevegelser. Bra pigment/pelskvalitet. Bra temperament og meget bra ringrening."

Shira ble 2. beste tispe med CK

"Bra prop, hode. Muskuløs kropp med bra definert muskelatur. godt vinklet. Bra pigment/pelskvalitet. Bra temperament."

Tror ikke jeg har stillt for de andre du lurte på.

Guest Dratini
Skrevet

-Brenda Banbury

Henne har jeg stillt for en gang. Trivelig eldre engelsk dame, om jeg ikke tar helt feil så er/har vært oppdretter av Pyreneerhund bl.a. (står mer inne her Google er en kjekk søkemotor :lol: ). Odin fikk en god kritikk (finner den ikke i farta, begynner å bli en god del år siden). Husker at hun så mye på bevegelser og at hundene skulle være harmoniske.

Skrevet

Husker at hun så mye på bevegelser og at hundene skulle være harmoniske.

Så bra, det likte jeg og høre. :lol: (skal stille Vix for henne)

Skrevet

Har stilt en gang for Zorica, og likte henne veldig godt. Hun tok seg god tid med hundene og var en veldig trivelig dommer. Kritikken var passe lang, kunne vært mer utfyllende, men alt i alt en dommer jeg gjerne stiller for igjen.

Guest Dratini
Skrevet

Kjempebra at dere kommer med erfaringene! Høres bra ut! :lol:

Da gjenstår det bare Per mannen. Noen som har stilt for han? :lol:

Her kommer fra en blogg om noen som har stillt for den dommeren:

Vi har vært på utstilling i Sunnmørshallen sist helg og gikk vel bra for de fleste med rødt og Hp men det ble ikke gitt ut noe cert, dommeren trur e gav 85% av sin ring blått så vi skal vel ikke klage.

Samme dommer dømte en NKKutstilling også, og bare blått der også. Jeg har ikke selv stillt for han, så personlig erfaring har jeg ikke :lol:

Skrevet

okei. Takk for svar. Da er han vel ganske så kresen og prikete ser det ut som. Vet ikke, men fint å vite :lol: Stilte for en dommer en gang som var helt hode fiksert, og han gav også mye blått husker jeg.

Skrevet

Nå har jeg googla han, og det er mange som skriver at han er ganske streng og gir mye blått, og mange flate rød og HPèr. Jeg er litt usikker om jeg skal stille for han da. Det er med Chanti, og hun er veldig uerfaren og jeg har ikke så god råd egentlig, at jeg føler det blir unødig å stille for en ganske streng dommer, denne gang. Så jeg vet ikke. Kan jo stille henne den andre dagen for Harald :lol: Hadde jeg hatt mye penger kunne jeg stilt for moro skyld uansett. (blir jo egentlig det nå også)

Skrevet

Jeg har stillt for Per, og Gigi ble BIR og fikk Championatet sitt for han, men han holdt igjen CACIBET pga. at hun ikke var i optimal pels... Så har man en hund som nettopp har begynt å røyte, eller er på vei opp i pels, da skal man ikke stille for han. Men om man kun er interessert i trening og å føle seg vel i ringen så er han mannen å stille for. Han er kjempetrivelig både med hunder og eiere. :lol:

EDIT: Brenda Banbury er livredd hunder.... Sist utstilling jeg stillte for henne måtte samtlige utstillere (også valper) holde hodet til hundene i lås, når hun skulle gå over dem. Hun sjekker hverken tenner eller testikler, for hun tør knapt røre i hunden.... Hun er heller ikke noe særlig trivelig med utstillerne. (Bare sånn som et lite aber, min hund gjorde det bra for henne, så det er ikke snakk om "vonde følelser")

Skrevet

Takk for svar :lol:

Ja jeg tror jeg har bestemt meg for å ikke stille for Per.

Hehe, ja kanskje Brenda har dårlige erfaringer med terver? :lol: Men uansett kjekt å vite litt på forhånd om hver enkel.

Guest Dratini
Skrevet

EDIT: Brenda Banbury er livredd hunder.... Sist utstilling jeg stillte for henne måtte samtlige utstillere (også valper) holde hodet til hundene i lås, når hun skulle gå over dem. Hun sjekker hverken tenner eller testikler, for hun tør knapt røre i hunden.... Hun er heller ikke noe særlig trivelig med utstillerne. (Bare sånn som et lite aber, min hund gjorde det bra for henne, så det er ikke snakk om "vonde følelser")

Er en oppdretter av mange raser redd for hunder?

home-bred Champions in their three chosen breeds, Pyrenean Mountain Dogs, Pugs and Schipperkes. Also showed a Belgian Shepherd and a Basenji but did not breed these. Well known Breeder/Exhibitor of Pyrenean Mountain Dog, Pug, Schipperkes, Belgian Shepherd Dog & Basenji.

Hentet fra den siden jeg linket til i ett tidligere innlegg i denne tråden.

Kanskje det heller strander på at hun har hatt dårlig erfaring men enkelte eksemplarer, for hun hadde ingen problemer med å sjekke tenner og bitt på Odin, ei heller å sjekke at ballene var på plass. :lol:

Det med å være trivelig har mye og si, jeg har ikke opplevd henne som utrivelig.

Skrevet

Er en oppdretter av mange raser redd for hunder?

Det virket åpenbart sånn, jeg må si jeg ikke helt skjønner sammenhengen. Hun kan vel ha oppdrettet så mange raser hun bare vil og fortsatt være usikker på fremmede hunder? Jeg stilte min hann for henne på samme utstilling Roma snakker om (der han forøvrig tok certet så heller ingen "hard feelings" herfra), og så henne virke utrolig usikker. Hoppet bl.a. unna en valp som snudde seg for å se på henne.

Min hund reagerte bare med nysgjerrighet på hvordan hun ville undersøke ham (jeg skulle holde hodet mens hun sirklet rundt for å komme til bakparten), men hun oppførte seg såpass spesielt at om han hadde reagert på det ville jeg hatt forståelse for det. Så for min del ville jeg kun stil en hund jeg vet er veldig trygg for henne.

Guest Dratini
Skrevet

*klippe*

Jeg måtte inn og sjekke datoen for når Odin ble stillt for henne, det er 6 år siden (stillte i unghundklassen og nå er han veteran). De som kjenner oss og som har møtt Odin, vet at han er skeptisk til fremmede. Men på den utstillingen var det ikke noe problem for han. Men det er jo noen år siden, og dommeren kan ha opplevd mye siden den gang (både i forhold til hunder og til egen helse). Jeg vet at enkelte hunder reagerer anderledes overfor dommere som f.eks. har hatt slag/drypp også (når slag/drypp har vært mellom 2 ganger dommeren har bedømt hunden).

Men det finnes garantert dommere som våre hunder ikke liker, men som andre hundeeiere inne her synes er ok og vise versa :lol:

Skrevet

Jeg har heller ikke opplevd B.B. som utrivelig, men gudhjelpemeg, en dommer som gjemmer seg bak bordet og skriker " no, no!" når et par rottiser brumler på hverandre - hallo? Har selv stilt rottis for henne, og måtte blåholde på lille gullet når BB sjekket pels og hale. Samme oppførsel viste hun på dobermann. Om hun dømmer mine nåværende raser vet jeg ikke, har ikke giddet å sjekke. Kommer uansett aldri mer til å stille for en dommer som oppfører seg så fjollete. :lol:

Skrevet

Venninnen min stilte chihuahuaen sin for en dommer som var tydelig skeptisk til (ihvertfall fremmede) hunder. Og når den ene chi'en med dårlig gemytt snerret til ham fikk han heeelt noia.

Også var han litt sånn "uuuh" og "aah" (vil si at han kunne minne om sånn blomster-homoer) så det hele så jo passe latterlig ut. Men men, man kan jo faktisk bli skeptisk om man er uheldig, og det kan jo denne damen ha vært. Det kan jo ha hendt mye på de 6 årene, tenk deg hvor fremmede mange hunder disse dommerene faktisk har kontakt med i løpet av et år, så gang det med 6 :lol:

Og man kan jo fortsatt være trygg på sine egne for det :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...