Gå til innhold
Hundesonen.no

Tørking av forskjellige ting


Debbie

Recommended Posts

Jeg har blitt anbefalt å gi min hund bjørkeblader for å hjelpe og rense nyrene og blæren. Men de skal plukkes, og tørkes- og hvordan tørker man??

Er ganske store kvanta det er snakk om. Og jeg har ikke varmluftsovn, det var jo det jeg brukte når jeg tørket lever. Funker det å bare legge alt på et teppe, og la det tørke inn?? Hvor holdbart er dette? Kan det fryses(når det er tørket)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tørket brennesle til kaninene mine da jeg hadde det. Dette la jeg på et underlag (plastikk er sikkert greit, for det smuldrer opp og knuses lett når det er tørket), og la det på gulvet på uthusloftet vårt. Der er det litt gjennomtrekk, kun planker til vegg uten noe isolasjon, og man kan se mellom plankene noen steder. Dette funket kjempefint! Hvis du ikke har noe lignende, ville jeg lagt det på et rom med litt åpent vindu. Det tar ikke lange tiden før det er tørt. Når det er tørket, er det enkelt å klippe/knuse i mindre, mer spiselige biter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Knyt kvistene til en bukett, heng de oppned på en mørk luftig plass (en bod går fint, så lenge kvisten får henge fritt) en ukes tid og rasp bladene ned i en pose, kast kvisten. Har du en vegg ute der det alltid er skygge kan du henge kvistene på rekke og rad under takskjegget. Og ja, det går fint å fryse bladene etter tørking, men da ville jeg fyllt de i en helt lufttett boks. Det viktige er vel å få tørket mest mulig av de nye bladene på våren, de gamle trevlete på midtsommeren er ikke noe særlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...