Gå til innhold
Hundesonen.no

How to groom a labrador


Ingvild

Recommended Posts

Skrevet

Jeg tar på meg det tunge ansvaret med å vise hvordan man vasker og steller en labrador, i likhet med hvordan andre har gjort det på sine raser. Som kjent er jo labradoren en rase med veldig krevende pelsstell, og det er ikke måte på hvilke forberedelser hundene må gjennom for å kunne sies å ha god pelskondisjon - og jeg stiller ikke ut hunden min engang! Så her følger altså en kort beskrivelse av denne avanserte prosessen man må gjennomgå for å få en vakker labradum:

Først tager man altså en labrador - som egentlig hadde planer om å sove - og setter den i dusjen. Legg gjerne merke til det vakre dusjforhenget vi har hengt opp fordi dusjkabinettet har blitt ødelagt.

4638734748_407a46fb63.jpg

Etter en gjennomskylling er det tid for å såpe inn. Tinka anbefaler grønnsåpe. Fungerer like godt på parketten som i hundepelsen.

4638124885_a4115b497c.jpg

Underveis i prosessen. Når man skal gni inn grønnsåpa, kan det lønne seg å gni litt mot hårenes groretning. Ikke nødvendigvis fordi man da får grønnsåpa bedre inn i pelsen, men fordi det faller av mer hår, slik at det blir mindre å støvsuge en annen dag.

4638125073_cc48661b5c.jpg

Etter en rask håndkletørking kaster man hunden ut på terrassen så hun kan sitte der og se sur ut mens pelsen tørker i sola.

4638125287_b134c0185b.jpg

Strengt tatt kan man gi seg nå, særlig siden hunden allerede har lagt fra seg halvparten av pelsen i dusjen.

4638125523_067cc0f68e.jpg

Men siden hun ser så fluffy og teit ut, er det jo fristende å finne fram karden og ta av litt mer løse hår!

4638125731_a54723b8aa.jpg

Så må man jo heller ikke glemme å sette prikken over i-en! Slik stygg haletupp kan jo ikke en familiehund ha, så den må nok stusses litt. Bruk helst en kjøkkensaks, det er ikke så farlig om det blir litt skjevt, det viktigste er at man prøver.

4638736006_7c7fb6fea7.jpg

Og idet du tar et skrytebilde av den nyklipte halen, noterer du deg samtidig at det fremdeles er mye løs pels igjen på hale og lår, så det er bare å fortsette med børstinga.

4638736232_0cbf7f9b5f.jpg

Til slutt går man jo dog lei av dette, og lar fluffy og hårete labrador være som hun er. Skulle man av en eller annen grunn ha et ønske om å style mer, kunne man klippet litt på de lange, tynne hårene som henger under buken - skjønt, man må være forsiktig med å klippe for mye, man må jo for all del unngå at labradoren ser slank ut om den skal på utstilling!

Og her er altså resultatet (det er finere om en dag eller to, når pelsen har lagt seg litt):

4638736446_2c46a8981d.jpg

Skrevet

Hahahaha :ahappy:

skjønt, man må være forsiktig med å klippe for mye, man må jo for all del unngå at labradoren ser slank ut om den skal på utstilling!

Fantastiske stylingtips... kanskje jeg får ta på meg ansvaret å lage en tråd for dalmatineren, som er enda mer komplisert enn labrador!

Guest janson
Skrevet

Herlig! :ahappy: Var veldig spent på hvordan på hvordan du løste dette, men det viser seg å være akkurat samme prosedyren som vi hadde på vår labrador.

Skrevet

Alternativet til kjøkkensaks er saksa på "leatherman"-multitoolen din. Den bruker jeg på hale-fjonene og sist men ikke minst nylig når jeg klippet "buksene" på lårene helt bort. Anbefales IKKE før utstilling, da vofsen ser utrolig tynn og pinglete ut... :ahappy:

Ellers gjør vi mye likt, spesielt når det kommer til pelsbørsting.... Den deilige følelsen av å se et tonn pels komme av etter vask, nesten så jeg pleier å høre støvsugeren takke meg!

Skrevet

Det hadde jeg aldri trodd! :)

Reagerte forresten på dette:

Underveis i prosessen. Når man skal gni inn grønnsåpa, kan det lønne seg å gni litt mot hårenes groretning. Ikke nødvendigvis fordi man da får grønnsåpa bedre inn i pelsen, men fordi det faller av mer hår, slik at det blir mindre å støvsuge en annen dag.

Det nekter jeg nemlig å tro på; at den pelsen som forsvinner i dusjen ikke trengs å støvsuges en annen dag. Niks - det vokser nemlig ut ny pels hele tiden, og det faller alltid av samme mengde uansett hvor mye du fjerner på den eller den måten (dusj, kamming, furminator, osv). Jeg snakker av erfaring, da første hunden min hadde labradum-pels, og det var nemlig sånn det fungerte der. Tar overhode ikke høyde for at han var blanding forresten. :wub:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...