Gå til innhold
Hundesonen.no

Presentere meg på nytt?


Gronnis

Recommended Posts

Jeg meldte meg inn på dette forumet for ca. 5 år siden da jeg skulle få min første hund - Raja. Var ganske aktiv en stund, men har nå hatt en lang periode hvor jeg ikke har vært aktiv. Ser at det er mange folk her jeg ikke kjenner igjen, og som da sikkert ikke kjenner meg. Tenkte jeg derfor kunne presentere meg på nytt :rolleyes2:

Jeg heter altså Lisa, er snart 18 år og bor i Bergen. I 2005 fikk jeg min første hund Raja, som er en groenendael fra Vikholmen. Hun har ikke alltid vært enkel å ha med å gjøre, men på grunn av dette har jeg lært en del jeg sikkert ikke hadde lært hvis jeg hadde fått en "perfekt" hund. Nå som hun har blitt 5 år og modnet litt har hun blitt mer rolig og enklere, allikevel har hun fremdeles mye energi som utnyttes når hun er på agilitybanen :D Ellers går vi mye tur og trener litt enkel lydighet og freestyle hjemme. Jeg har ikke store planer med henne, det viktigste er at vi koser oss på trening og har det gøy :jump:

Til høsten begynner jeg forhåpentligvis på hundelinjen på Stend VGS, hvor jeg også kan bruke henne i skoletiden. Har nå gått på smådyrslinjen 1 året siden det ikke er mulighet for å gå på hundelinje da. Får bare krysse fingrene for at karakterene mine er gode nok, er visstnok mange som har søkt :wub:

Jeg har laget meg en ny blogg som jeg har lagt en link til i signaturen min. Der legger jeg ut en del bilder og videosnutter fra hverdagen vår, så der er det er bare til å gå inn å se :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...