Gå til innhold
Hundesonen.no

Forhøye gjerde


Recommended Posts

Har tenkt på det lenge, men da Casper sannsynligvis hoppet over gjerdet i dag, så er det på tide å gjøre noe med det, nemlig forhøye det. Vi har nettinggjerde. Hagen er ganske stor, så det er mye gjerde som må forhøyes. Så hvordan gjør man det på lettest mulig måte, og helst billig også? På noen deler av gjerdet trenger det ikke være så veldig pent, men mot naboene bør det ikke se helt ****** ut heller. Ser for meg noe type hønsenetting som jeg fester med strips i gjerdet, men det er ikke så pent, og det må jo støttes opp og.

Så hva kan man bruke? Brainstorm please :lol: Dusten står i bånd inntil videre :blink:

Edit. haha ser at det gjerdet jeg linket til er fra guantanamo... men noe alla det da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har samme problem med Falco (hva er det med disse prikkedyrene?? :) ), dvs han hopper over og Buffy kryper under... :blink: Har vridd hodet trill rundt for å finne en løsning (sette opp et lag til med netting over er selvfølgelig mulig, iallefall noen steder, men dyrt..) og siden jeg bor midt i bushen så har jeg ingen naboer å ta hensyn til. Det jeg har tenkt å gjøre er å dra på felleskjøpet og kjøpe sånn strømtråd som man bruker feks rundt hestebeite, litt bred, sånn type SÅNN eller noe ala det og lage en (evt flere) tråder over eksisterende gjerde. Ikke med strøm i da om det var noen som følte seg fristet til å påpeke det... Strømgjerde i sånn høyde har forøvrig ingen effekt på hoppende hunder da man må ha kontakt med jord for å få strøm. :lol:

Så får jeg se om det fungerer, hvor tett og hvor mange jeg evt trenger eller om han presser seg ut på noe vis uansett...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja dusteprikker :blink: men (bank i bordet) er dette kun andre gangen på de to årene jeg har hatt ham (og han har levd) at han har gjort det, så er heldigvis ikke en vane, det må være løpetid i nærheten, det var det sist. Men irriterende uansett, og kan ikke være så sikker når jeg slipper ham ut enda. Så noe må gjøres!

Har tenkt litt på dette med tau jeg og (eller strømtråd som du sier), feste noen lange pinner (ol) i gjerdet og binde tråd over. Tau er jo ganske billig og da, så det kan jeg gjøre på de stedene som ikke går inn til naboer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg var jo så naiv at jeg trodde at bare det så ut som det var vanskelig å komme over så skulle prikkehjernen hans si at han skulle la være å hoppe, men neeeei... Prøvde med tynt, men tydelig, tau i fjor og det reiv han av på flere steder... Så derfor jeg tenkte strømtråd, de greier ikke engang en Falco i fart å rive av! :blink: Og så er de flate og dekker dermed større område på en gang enn et rundt tau.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kom på noe jeg så i et program om aper, nja, vet ikke om hunder er like smarte som aper, men de er ihvertfall like slu noen ganger. Der hadde de tjukk ståltråd øverst på gjerdet, riktignok med strøm i, men så lenge man får noen "pinner" opp med jevne mellomrom, så kan man jo surre sånn ståltråd rundt øverst.

Nå tenker jeg sånn ståltråd som gjerdet er laget av, kanskje litt tynnere. Tja det blir jo nesten som sånne piggtråder, uten piggene :blink:

Det er nok ike det billigste, men da ser det ihvertfall pent ut. Så man kan jo gjøre det mot naboen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sant det, er penere med sånt ut mot naboene. Eneste er at jeg troor kanskje jeg må ha to rader med tråd da isåfall, så det blir høyt nok, når jeg først er igang. Men det blir jo ikke noe vanskeligere det da. "Problemet" blir vel kanskje å finne egnede "pinner" nå da. :blink: Det aller enkleste hadde vært noe type kompostgitter som jeg kunne stripset opp, men de er liksom så korte og må mange til. Tror jeg må ta meg en tur på fk og se hva de har altså.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sant det, er penere med sånt ut mot naboene. Eneste er at jeg troor kanskje jeg må ha to rader med tråd da isåfall, så det blir høyt nok, når jeg først er igang. Men det blir jo ikke noe vanskeligere det da. "Problemet" blir vel kanskje å finne egnede "pinner" nå da. :blink: Det aller enkleste hadde vært noe type kompostgitter som jeg kunne stripset opp, men de er liksom så korte og må mange til. Tror jeg må ta meg en tur på fk og se hva de har altså.

Bambustenger som bruker i blomsterdekorasjoner er billige, sterke og forholdsvis pene. Strekk dobbel ståltråd og plant eføy el på tråden. Pent, rimelig, enkelt og grei forhøying av gjerde.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jaaa! kjempelurt! Takk :blink: klatreplanter er jo kjempepene. Vet derimot ikke om de vil vokse, har bodd her i ti år nå og buskene vil bare ikke der. Dårlig jord tror jeg. Men uansett, det med bambus var smart, de er jo også tynne nok til at jeg kan vikle dem inn i nettingen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

klatreplantene kan du plante i krukker slik at de får bedre jordsmonn. Med påfyll av kompost hvert år slipper du å potte om mer enn hvert 5 år ca. Du kan også bruke noe så enkelt som erter og bønner, de svinger seg gjerne rundt en ståltråd, og pene blomster har de også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi tok flattjern, bøyde det litt i vinkel og borret på flere hull i begge ender. Så skrudde vi de på stolpene (evnt annenhver stolpe), slik at de ble bøyd innover og tredde ståltråd mellom. Da trenger det ikke være så høyt fordi det peker innover og hunden får problemer med å komme over.

Det er sant, sånn metall plater er jo genialt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...