Gå til innhold
Hundesonen.no

What to choose?


xxx12345

Recommended Posts

Skrevet

Det finnes mye fint i terrier. Har du sjekket ut irsk, lakeland og fox? Elegante utstillingshunder, ivrige brukshunder og koselige kosehunder! (De er så fine at det er nesten verdt et voff i ny og ne ...).

  • Svar 92
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Jeg har hatt Tibetansk Terrier og det er en frisk rase. Det er vel litt forskjeller ute å går iht pelsen. Noen har mer lettstelt pels enn andre, men de må så absolutt stelles jevnlig. Jeg klipte den ned noen ganger for å få en pause, men bakdelen da er jo at du får et ******* hvis du vil la det vokse ut igjen. Og du får jo med halve skauen inn hver gang du har vært ute;-)Min var vell heller ikke av de enkleste når det gjaldt gemytt. Den var en ordentlig hissigpropp på andre hunder og enkelte mennesker kom den ikke overens med og istedenfor å overse dem, ble det skulming, knurring og i enkelte tilfeller angrep. Slet mye med den bikkja. Noe klarte vi å jobbe vekk, noe ga jeg litt opp for jeg var rådvill, enkelte ting bare levde vi med, men jeg stolte jo aldri på den.

Dette ble jo selvsagt negativt og det var ikke meningen og gi et dårlig inntrykk for slike problemer kan man jo få med alle hunder. Jeg var veldig uheldig, men i de årene jeg hadde denne hunden møtte jeg mange fantastiske tibber. Det er en herlig rase med humor og intelligens. De har en veldig grei størrelse, lett å ta med seg. De er selvstendige individer og tenker selv, noe som ikke alltid er gøy hvis man ikke har humor selv. De er jo i utgangspunktet en gjeterhund som passet okser i Tibet. Der måtte de klare seg selv og ta avgjørelser på flokkens vegne. De hoppet fra rygg til rygg på oksene, så de er noen fantastiske klatrere:-) De søker seg gjerne til det høyeste punktet når man går tur for å ha oversikt over flokken sin. De egner seg veldig bra til agility, min syntes det var helt topp;-) Det er en rase du absolutt burde ta en nærmere titt på. Lykke til ;-)

Skrevet

*klippe flere innlegg*

Gå på utstilling og se i ringen.. da både ser du og hører meget godt. Jeg har ikke møtt bare 2-3, men dusinvis etterhånden.. det er veldig mye lyd i dem både inne i utstillingen og ute i hverdagen i mitt inntrykk. Og Tinka ligner virkelig ikke på de jeg har hilst på før. Jeg bare måtte si dette. :)

Linkr:

Med lite info om rasene, men i tro om at det kan stemme nogenlunde hva med

Rhodesian Ridgeback

Irsk Terrier

Skrevet

Gå på utstilling og se i ringen.. da både ser du og hører meget godt. Jeg har ikke møtt bare 2-3, men dusinvis etterhånden.. det er veldig mye lyd i dem både inne i utstillingen og ute i hverdagen i mitt inntrykk. Og Tinka ligner virkelig ikke på de jeg har hilst på før. Jeg bare måtte si dette. :)

Linkr:

Med lite info om rasene, men i tro om at det kan stemme nogenlunde hva med

Rhodesian Ridgeback

Irsk Terrier

Tja, på utstilling har jeg faktisk ikke sett dem.. mn skal ta en tur neste gang.. Uff virkelig synd at det stemmer, for jeg tror virkelig nå at jeg har vært heldig med møtene mine.. og ikke minst md voffsen min! :)

Men ja.. enough OT

Guest Gråtass
Skrevet

Linkr:

Med lite info om rasene, men i tro om at det kan stemme nogenlunde hva med

Rhodesian Ridgeback

Irsk Terrier

Dette er jo aldeles ikke små til middels store hunder..

Hva med noen av terrierne? Det er jo mange sjarmerende bustetroll?

Skrevet

Jeg vet om en dame på Byåsen som har oppdrett av Kerry. Hun tar sikkert gjerne imot besøk hvis du får lyst til å sjekke ut dem. Jeg synes de er råstilige, og skikkelig utstillingsblikkfang!

Skrevet

Jeg vet om en dame på Byåsen som har oppdrett av Kerry. Hun tar sikkert gjerne imot besøk hvis du får lyst til å sjekke ut dem. Jeg synes de er råstilige, og skikkelig utstillingsblikkfang!

Tråden er stengt. Linkr skal ha kerry blue hun :whistle:

Send meg gjerne navn og sånn Heidi, tror dette må sjekkes nærmere...

Skrevet

Tråden er stengt. Linkr skal ha kerry blue hun :banana:

Støttes *ler*.

Den gangen vi kjøpte bedlington, var kerry blue en veldig stor konkurrent. Jeg aner ikke hvorfor vi endte opp med bedlington framfor kerry blue, men... Jeg vet ingenting om dem annet enn at de ser råstilige ut med riktig klipp iallefall :whistle:

Skrevet

Jeg stemmer for Kerry Blue! Jeg har møtt en del av dem, og har et utelukkende positivt inntrykk på alle områder :whistle:

Skrevet

Kerry er virkelig vakre! Jeg elsker vinklene. Samme med fox ruhåret. Skikkelig stilige begge de rasene synes jeg!

Skrevet

Kerry er virkelig vakre! Jeg elsker vinklene. Samme med fox ruhåret. Skikkelig stilige begge de rasene synes jeg!

Enig... :whistle: men da MÅ da være uhorvelig mye pelsstell med de? Tenker bare på en kerry i utstillingsklipp :banana:

Skrevet

Jeg sendte deg et navn Line, men etterpå begynte jeg å lure på om hun egentlig er oppdretter av kerry, kanskje hun bare har flere? Jeg vet iallefall at hun har en som er fra Helge Kvivesen, se linken til Blondimamma. Jeg tror jeg ville kjøpt fra han hvis jeg skulle hatt en kerry, han er liksom kongen når det gjelder den rasen (og vinner og vinner og vinner ...).

Når det gjelder pelsen, så har jeg ikke førstehånds kunnskaper, men det jeg alltid har tenkt er at det ikke kan være så vanskelig å holde den flokefri siden pelsen skal klippes såpass kort, og "persianerpels" er nok lettere å klippe pent enn glattere pels. (Pippin er småkrøllete når været er fuktig, og da ser pelsen plutselig jevn og fin ut ...). Jeg synes det ser gøy ut å holde en kerry fin, men det er meg.

Skrevet

Kerryen skal jo klippes, ikke nappes - og det letter jo pelsstellet vesentlig. Har funnet en veldig grei klippeguide på nett, og det så overkommelig ut synes jeg (mindre enn på DS). Har vært inne på siden til Kvivesen, noen svenske og noen irske :whistle:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...