Gå til innhold
Hundesonen.no

MH


Wanderlust

Recommended Posts

Skrevet

Jeg vurderer å gå MH med Chilli, men så lurer jeg på når. Er det ikke slik at det bør (helst) tas mellom 1-2 år? Tenkte å ta på vårparten, men bør jeg drøye til høsten kanskje?

Vil høre deres meninger ang når en bør teste hunden :frantics:

Skrevet

Salza var nesten to år da vi var på MH, og jeg syns det var i seneste laget. På noen momenter mistenker jeg at hun gjør som hun gjør pga innlært adferd og at resultatet kunne vært (bittelitt) annerledes om hun hadde vært testet før.

Skrevet

Jeg skal ta mh med min når han er 11 mnd nå i mai samt evnt andre hunden i april som da er 3 år, kommer litt an på om situasjonen løser seg raskt nok. :icon_confused:

Skrevet

Det er optimalt å ta MH mellom 12 og 18 mnd. Av erfaring synes jeg beste alder er mellom 15 og 17 mnd på min rase. Men dette kan sikkert være noe individuelt fra rase til rase i forhold til om de blir tidlig eller sent moden. Jeg testet et kull ved 13 mnd og synes testen bar preg av at de var ujamne og veldig barnslige i forhold til de 3 andre kullene som ble testet mellom 15 og 17 mnd.

Skrevet

Så å drøye helt til rundt 2 år er kanskje litt dumt? De har tillært for mye og det påvirker testen for mye?!

Jeg spør rett og slett fordi jeg ikke har peiling. Jeg tenkte at på vårparten var yppelig (da er hun ca 17mnd), men så var det en jeg ønsket å ta testen samtidig med som ville drøye til høsten, nærmere 2 års alder fordi bikkjene skulle være mer modne.

Skrevet

Så å drøye helt til rundt 2 år er kanskje litt dumt? De har tillært for mye og det påvirker testen for mye?!

Jeg spør rett og slett fordi jeg ikke har peiling. Jeg tenkte at på vårparten var yppelig (da er hun ca 17mnd), men så var det en jeg ønsket å ta testen samtidig med som ville drøye til høsten, nærmere 2 års alder fordi bikkjene skulle være mer modne.

Jeg synes 17 mnd er en bedre alder enn 2 år, MEN en MH er aldri bortkastet uansett alder. Selv om noe adferd kan være tillært/basert på erfaringer vil den alikevel gi et godt bilde av hunden. Om det passer bedre for deg å ta MH ved 2 år så gjør det. Dette med mellom 12 og 18 mnd er først og fremst for statistikker og for å få beskrivelsen så lik som mulig i forhold til statistikker. I Sverige er det sånn at hunder over 18 mnd ikke kommer med på de offisielle statistikkene, men testen er like mye verd til all annen bruk.

Skrevet

Jeg vil og har mulighet nå til våren (om jeg får plass på en test da), så jeg tror nok jeg går for det da. Så får heller den andre personen se om han slenger seg med, eller drøyer.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...