Gå til innhold
Hundesonen.no

Appetitt fra labb.


Malamuten

Recommended Posts

Fungerte fint på hundene her (hadde 2 sekker), men bruker det ikke da ProPac og Royal C er lettere tilgjenglig. Det er jo helt individuelt da... Amira f.eks, ble rett og slett SYK av eukanuba og går veldig dårlig på Hill's. Alt annet har fungert helt supert på henne. De andre her går greit på det meste, men det som fungerer best er Royal C, ProPac, ProPlan og Appetitt (ja, vi har prøvd det meste av fôr - for moro skyld :whistle:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er nok individuelt ja. Derfor er jeg litt spent på dette. Kan godt fortsette med det jeg har nå, men som sagt så er det mer enn greit med et billigere for om det er like bra. Jeg prøvde labb på mine i ca ei uke etter at jeg vant en sekk på utstilling, men iløpet av denne uka mista de all underulla og dekkhåra ble matt/tørr. Dette til tross for at begge hundene akkurat var ferdigrøyta å hadde satt ny pels.. Vis det er noe av det samme orker jeg ikke prøve, for da ender det nok med at jeg må hive en nesten full sekk..

Edit: Med FK butikkens tilvenningsgaranti kan du la hunden din prøve Labb eller Appetitt i tre måneder. Hvis du etter denne perioden ikke er helt fornøyd, får du pengene tilbake uten diskusjoner.

Dette sto på siden til FK, det er jo et ganske bra tilbud. Viss foret er helt feil for min hund merker jeg det nok på 3 mnd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har undersøkt endel og har ikke funnet noe fasit svar, men min konklusjon om hvorfor mange hunder reagerer negativt på Labb. Det er innholdet av hvete. De fleste for inneholder jo hvete da, men det er noe mange hunder lett kan reagere på og jo større innhold, jo større sjangs for reaksjon. Få til en tur på felleskjøpet en av de nermeste dagene og sammenligne prosentinnhold mellom Labb og Appetitt også sammenligne det igjen med RC og Eukanuba som jeg har her hjemme.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min spiste dårlig lenge, og så ikke fin ut på noen fortyper. Så prøvde vi Appetitt, og nå er hun i veldig fint hold, blank i pelsen, spiser godt og ser generelt veldig frisk og fin ut :whistle: Så vi er iallefall veldig fornøyd med Appetitt. Labb var aldri tema :hmm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

VI bruker appetitt på BC og den får vi skryt av hvor fin den er i pelsen så her er vi fornøyd. En anne BC her i nærheten fant ut at det var ok men ar RC var et bedre for. Tror det er litt individuelt også på hvor godt dem nytegjør deg foret.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine to særinger likte Appetitt veldig godt etter at vi fikk med noen prøveposer på Moods of Norway-visningen tidligere i år. Men det har vist seg å være veldig vanskelig å få tak i Oslo sentrum. Flere forhandlere har sluttet å ta det inn på grunn av dårlig etterspørsel, så det blir RC på oss enn så lenge.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De har smaksgaranti eller tilvenningsgaranti... altså kan de levere tilbake fôret og få igjen pengene om det ikke er bra nok :frantics:

Det samme har både Royal Canin og Hill's også vet jeg :frantics:

Jeg antar at Appetitt, på linje med LABB ikke er forskningsbasert (med unntak av enkelte undersøkelser) fôr? Bare det gjør at jeg ikke er fristet til å prøve dette fôret på min hund...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her har det gått i Labb siden Dogs4All egentlig, av og til litt V&H. Men fikk en ganske stor sekk gratis som går ut nå i Januar, så da måtte den jo spises.

Og jeg syntes hun ser helt bra ut, ikke merket noe forskjell egentlig. Og hun har ikke blitt dårlig i magen av så mye tørrfór.. noe hun ofte har blitt når jeg fóret en periode tørrt.

Vurder littegrann og bare fortsette med dette fóret, da det er litt slitsomt med frossne pølser og sånn, men jeg tror hovedkosten fortsatt blir V&H.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En dyrlege her anbefaler Labb selv om hun selv fører Hill's i butikken sin. Hun sier det er akkurat like bra, men at alle hunder er forskjellige, og at noen selvsagt vil reagere, lik som noen reagerer på Hill's.

Familiehunden vår som ble 13 år (bra alder for en blanding av shæfer, rottweiler og dobermann) levde hele sitt liv på Labb og var aldri syk :frantics:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg antar at Appetitt, på linje med LABB ikke er forskningsbasert (med unntak av enkelte undersøkelser) fôr? Bare det gjør at jeg ikke er fristet til å prøve dette fôret på min hund...

Hva får deg til å tro at FK sine fôr ikke er basert på forskning?

Tror du de gjetter og slumper seg frem til hvor mye fôret burde inneholder av mineraler og vitaminer ect.? Dessuten, med tanke på hva som kan foregå at tvilsom dyrevelferd på de store produsentenes forsknignsstasjoner med bur-beagels, tror jeg vi skal være glad for at dette ikke er utbredt i Norge...?

Jeg har prøvd Apetitt ca et halvt år nå er godt fornøyd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva får deg til å tro at FK sine fôr ikke er basert på forskning?

Tror du de gjetter og slumper seg frem til hvor mye fôret burde inneholder av mineraler og vitaminer ect.? Dessuten, med tanke på hva som kan foregå at tvilsom dyrevelferd på de store produsentenes forsknignsstasjoner med bur-beagels, tror jeg vi skal være glad for at dette ikke er utbredt i Norge...?

Jeg har prøvd Apetitt ca et halvt år nå er godt fornøyd.

På bakgrunn av svaret jeg fikk av en representant fra FK under en forelesning i fjor, velger jeg å tro at Fk sine fôr ikke er forskningsbasert. Det var denne representanten selv som svarte nei da jeg spurte om FK selv kan si, med hånden på hjertet, at de har lagt mye tid og energi i å teste ut fôret på en slik måte som blant annet RC og Eukanuba gjør. Og jeg forsvarer for all del ingen form for uetiske dyreforsøk, men jeg ser også at å gjøre forskning i utviklingsprosessen av hundefôr er helt vesentlig for at det skal fungere så optimalt som mulig. Jeg vet ikke hvordan FK har gått fram i utviklingen av det nye merket sitt, da jeg kun fikk svar vedrørende LABB.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Har foret mine hunder med Appetitt fra juni 09,og er meget fornøyd!Inneholder mer kjøtt,og mer omega3 enn Labb.Inneholder også Macrogard og FOS,for fordøyelse som Labb ikke har.Er nok det beste tørrforet jeg har brukt gjennom 20år,og jeg har prøvd det meste!Men vanlig at noen merker ikke funker på en hund,og er topp til en annen.Men appetitt funker bra på alle mine.Har jakthunder,og i harde perioder bruker jeg appetitt med 24 eller 32 % fett,og litt tillegg av Vom&Hundemat.Synes ikke Tørrfor er det optimale til hardtarbeidende hunder,uansett hvor bra det er..For et vanlig dagligfor fra Appetitt med 15% fett betaler jeg 519kr.Det er endel rimeligere enn Rc og Eukanuba,Og selv mener jeg Appetitt er bedre!Mindre Hvete og kornprodukt.Og enn viss forskning og testing har det vært på det Norske og ja,visstnok i samarbeid med Landbrushøyskolen.Det smaker og lukter mye bedre også,enn disse utenlandske!Og husk:Appetitt er ikke Labb!Prøv det i 3 mnd,og gjør opp en mening da.Om hunden din ikke vil spise det,ja da tror jeg ikke den vil ha Royal Canine hell..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...