Gå til innhold
Hundesonen.no

Vom og Hundemat


MonicaT

Recommended Posts

Hei.

Jeg har nå foret 100% med VH i snart en mnd.

Veldig fornøyd så langt. Ikke merket så store forskjellen enda ( men jeg var fornøyd på tørrfor også altså ).

Har en voksen hund på 8 år. Noen formeninger om hvor bra/ikke bra det er for en "gammel" hund å fores på dette ? De har jo ikke senior for ( men det er mange tørrfor produsenter som ikke har det heller ).

Nå nærmer det seg trenings sesongen på fjellet for mine to jakthunder.

Lurer på å bruke Sprint, men er det noen som har erfaringer fra å kun bruke VH i harde perioder for hunden ? ( tenker da ikke på en noen timers tur - men prestasjoner på høyt nivå. Jeg har store ambisjoner for lillegutt og vil at han skal kunne yte best mulig. )

Burde man eks tilsette performance tørrfor i tillegg ? Eller holder det med Sprint ?

Hva gjør hundekjørene ? Andre erfaringer ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har brukt V&H i halvannet år nå, og er veldig fornøyd. Gikk over fra Norwegian polar, siden hunden er rimelig kresen og nektet å spise NP i perioder. V&H spiser hun alltid. Men nå merker jeg, etter at jeg har flyttet hjemmefra og hunden er mest turhund, at hun har begynt å legge på seg. Så det kan jo være greit for folk som ikke har spesielt aktive hunder å være klar over at enkelte av variantene kan være veldig energirike. Spesielt da den med vom.

Ellers må jeg bare si meg fornøyd på alle måter. Alltid matlyst, aldri tørr hud, fine poter og pels og bra avføring.

Jeg tror ikke at å ikke gi seniorfôr er problematisk, det viktigste er vel at man regulerer energiinntaket etter hvor aktiv hunden er. Tilsetninger og slikt kan man jo alltids gi i tillegg dersom man føler en seniorhund trenger mer enn vanlig V&H.

Forøvrig fôrer jeg 60/40 med V&H og tørrfôr, bare for å sørge for at hunden får brukt tennene skikkelig. Det virker å fungere veldig godt her i hvertfall.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har brukt Vom & Hunde mat i 3 år og er KNALL fornøyd!

Bikkjer i god kondisjon og blank fin pels.

Lett å både regulere og holde vekta på hundene.

Fórer med Pølse 33, sprint og valpefor.

Har prøvd Kylling og Laks(disse vil jeg ikke bruke igjen.)

Mine hunder brukes til jakt.

Har en NEG f.2004 tispe som er sterilisert har husstøvmidd og lagerstøv midd allergi. Var sånn jeg begynnte å bruke V&H pga Bella's allergi. Stereliserte tisper (og hannhunder) får lett trøbbel med overvekt. Dette har jeg ikke at trøbbel med, hun veier gjevnt over 16kg.

Hun brukes som bandhund og får ikke samme på kjenning som en løshund...men dog øker jeg formenden under trening til jakt og under jakta...og trapper ned igjen til Normal mende ved jakt slutt.

BBDG tispa mi f.2008 fikk valpefóret når hun kom hit fra frankrike. Hun var mager og lett underernert(desverre) men V&H valp og geitemelk gjorde underverker med den lille kroppen...

Hun vokste og la på seg godt. Hun brukes også til jakt som løs på drevet halsende hund på rådyr og hare, Hun har et høyere energi behov enn det Bella har hun får også økt for mende før og under jakt seesongen. Hun har en normalvekt på 21-22 kg.

GBDG tipsa mi er bare valpen...hun blir 9mnd den 22 januar, hun har også fått valpeforet siden hun kom til Norge. En så stor hund er i værste vokse perioden lett for å se mager ut. Eto synes jeg har sett fin ut hele tiden, hun er nå ca 63cm og veier +30kg.

Hun skal også brukes til jakt og vil få samme foringa som de to andre.

Litt om mende mat pr. hund/kg V&H sier at man skal gå ut fra "normal" aktivitet og i ca 2% av hundens vekt pr. døgn. For mine hunder ble dette lite. Her er hva jeg gir mine hunder ved normal aktivitet og ved jakt..

Hund Vekt Normal Jakt

Bella 16kg 300g 500g

Dina 22kg 5-700g 1-1200g

Etoile 30kg 1000g ca1500g (tror jeg)

Eto er jo ikke ferdig vokst og antall gr. pr. dag kan endre seg, men har gått ut fra det hun får nå.

V&H er lett å regulere hundens vekt både opp og ned..samt holde den stabil også.

Bikkjene elsker fóret og de ser godt ut. men har hatt noen negative erfaringer med foret også,da laksefóret. Dina fikk allergisk reaksjon på det...og måtte få antibiotika kur. Huden ble vabblete og betennt og hun klødde ryktelig. De jeg kjøper av gikk tom for pølse 33 og jeg måtte da kjøpe laks.... hun snakket farmt for dette laksefóret og jeg var skeptisk...meget skaptisk...(har vel den dag i dag ikke no svar på hvorfor jeg er skeptisk til laks kanskje bare en mageføsle.... :whistle: )

Ved foring på kun nr.33 er det ikke noe å finne. Dina har også lett for å få diaré med blodholdig slim. Dette kommer hvis hun har nafsa til seg no "menneskemat" .... Lørdag morgen hadde hun fått tak i våssafår pølse(gudvet hvor den har kommet fra :) )

Alle bikkjene i huset har fin avføring den er hard og grønnaktig. Jeg ser derfor veldig godt når de har fått i seg annen type mat.

Dog er jeg nok litt opphengt i dette med avføringen på bikkjene.... det er her man ser helse statusen på bikkja og kvalitetn på foret.

Tisset skal ikke være for gult...eller orange. Dette tyder på at hunden må få i seg mere veske.

Avføring skal være hard og glinsende,og mende møkk som kommer ut skal være mindre enn de tsom puttes inn. Får den ligget i noen dager smuldrer den løiksom opp og blir "borte".

Dog er det like mange meninger om fórtyper, fóringsmedtoder osv osv.

Man må bare teste til man finner et fòr som oppfyller de krav du har som eier eller oppdretter, ut i fra hvordan du ser og observerer hunden(e)s adferd og allmentilstand.

At mine erfaringer passer på andre hunder med samme vekt er ikke sikkert...det kan være for mye og det kan vøre for lite... Hunder er like forskjellig som oss mennesker med tanke på forbrenning osv. Jeg bruker ca 1-2 uker ved opptrapping til jakt og ned trapping til normal aktivitet.

Skulle det bli mye ski gåing og jeg ser at de går ned i vakt øker jeg dagsrasjonen med 50-100g. ser da fort at dette som regel holder.

Sprint foret bruker jeg, under jakt, som et supplement til nr.33.gir 50/50.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei jeg har ett spørsmål

I tørrfor som feks RC, så er det kylling som kjøtt og mye annet.. Men hvis hunden da går på samme for hele livet får den jo bare en type kjøtt, kylling!

Så hvorfor kan ikke en hund bare gå på feks kylling i vogh??

Hvorfor regnes ikke dette som fullfor?? Det er jo like vitaminer og mineraler i alle typene??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei jeg har ett spørsmål

I tørrfor som feks RC, så er det kylling som kjøtt og mye annet.. Men hvis hunden da går på samme for hele livet får den jo bare en type kjøtt, kylling!

Så hvorfor kan ikke en hund bare gå på feks kylling i vogh??

Hvorfor regnes ikke dette som fullfor?? Det er jo like vitaminer og mineraler i alle typene??

Jeg gir mine både nr 25 og 33, en periode har de også fått kyllingforet (fikk feil med meg.)

Jeg forer både med tørrfor og v&h, ca 50/50.

Ingen av mine 2 har ikke reagert på at jeg veksler på v&h produktene, pyrren er litt sart i magen også da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har gitt begge mine V&H i snart 2 år, og er kjempefornøyd :whistle:

Har foret på både nr 25 og 33 og både jeg og hundene er veldig fornøyd med det. Aldri noen kresne rundt matfatet :)

Den siste tida har jeg prøvd ut den nye med Ris som skal være for litt mindre hunder. Den fungerer like godt som 25 og 33 :hmm:

Tror ikke jeg kommer til å bytte for igjen med det første :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei jeg har ett spørsmål

I tørrfor som feks RC, så er det kylling som kjøtt og mye annet.. Men hvis hunden da går på samme for hele livet får den jo bare en type kjøtt, kylling!

Så hvorfor kan ikke en hund bare gå på feks kylling i vogh??

Hvorfor regnes ikke dette som fullfor?? Det er jo like vitaminer og mineraler i alle typene??

V&H nr. 33 KYLLING kan bli ett fullfor om du gir omega 3 & 6 ved siden av ved hjelp av lakseolje, selolje osv. Men så lenge dette ikke er tilsatt i V&H nr. 33 KYLLING så vil det ikke kunne bli beregnet som fullfor :whistle:

i tørrfor derimot så er dette tilsatt akkurat som at mye annet er tilsatt. :hmm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

V&H nr. 33 KYLLING kan bli ett fullfor om du gir omega 3 & 6 ved siden av ved hjelp av lakseolje, selolje osv. Men så lenge dette ikke er tilsatt i V&H nr. 33 KYLLING så vil det ikke kunne bli beregnet som fullfor :)

i tørrfor derimot så er dette tilsatt akkurat som at mye annet er tilsatt. :)

Mulig jeg er på bærtur nå, men er det ikke nr25 og 33 som ER fullfór da? Jeg fórer med nr 25, men jeg trodde 33 også var fullfór jeg??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei jeg har ett spørsmål

I tørrfor som feks RC, så er det kylling som kjøtt og mye annet.. Men hvis hunden da går på samme for hele livet får den jo bare en type kjøtt, kylling!

Så hvorfor kan ikke en hund bare gå på feks kylling i vogh??

Hvorfor regnes ikke dette som fullfor?? Det er jo like vitaminer og mineraler i alle typene??

Mulig jeg er på bærtur nå, men er det ikke nr25 og 33 som ER fullfór da? Jeg fórer med nr 25, men jeg trodde 33 også var fullfór jeg??

Alle V&H-typene er fullfòr hva vitaminer og mineraler angår. Av andre næringsstoffer skiller det lite i de forskjellige typene. Er man av den oppfatning at hunden må ha fisketing i maten er det kun Hundemat m/laks(25) som er fullfòr. Jeg er ikke av den oppfatning og skulle mine hunder mot formodning behøve fisketing foretrekker jeg å gi det i tillegg i form av fx selolje eller ren fisk. Men nå liker ikke mine hunder fisketing da så det faller igrunn bort. Jeg fullfòrer på Kylling, men kjøper innimellom noen pølser med Hundemat(33) for variasjonen skyld.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...