Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunder med spondylose


Benedicte

Recommended Posts

Skrevet

Dersom man har hund med spondylose, som ikke ser ut til å plages med det, hvordan forebygger man skader/smerter best mulig? Hvilke type trening er bra, hva er ikke bra? Jeg er alltid nøye med oppvarming før trening og å gå ned hunden etter trening, bruk av dekken og prøver å unngå hopping. Jeg jogger en del, men det blir litt på asfalt for å komme til et bra sted. Burde dette unngås? Jogge mer i ulendt terreng kanskje? Hvordan er det med å sitte bamse og slike ting? Jeg har en hund som elsker å sitte bamse, er det bra for ryggen eller ikke?

Andre ting å tenke på?

Skrevet

Det er som forkalkninger, bare at de er på ryggvirvlene. Altså er jevn mosjon veldig viktig, og man skal helst unngå plutselige belastninger (som ofte kan forekomme i trekking, agility ol.). Det at hunden har gode muskler og er i god form hjelper ofte. Gå mye løs i ulendt terreng, svøm og liknende, og så klart pass på at hunden ikke blir tjukk(men dette vet du vel allerede vil jeg tro). Jeg bruker nå Coseqin på Ella, som inneholder glukosaminer(http://www.lommelegen.no/322839/glukosamin). Dette er ganske dyrt, og jeg har ikke brukt det lenge nok til å si om det fungerer. Vil tro at dette også kan brukes forebyggende. Ellers ville jeg tilsatt selolje/laksolje el, da disse smører ledd.

Når det gjelder jogging på asfalt er jeg litt usikker, men forebyggende er det nok ikke?

Spent på å lese flere svar her..

Edit: Hvem av hundene er det? Trist å høre..

Skrevet

Veterinæren sa til meg at det viktigste er å holde hunden slank og godt muskulert. Det beste er turer i ulendt terreng og dypsnø, svømming er også veldig bra. Generelt er det jo viktig med jevn mosjon - både i mengde fra dag til dag, men også aktiviteter som ikke innebærer plutselige temposkifter, vendinger også videre. Sånn sett tror jeg joggeturer er veldig bra, selv om det er på asfalt, fordi hunden holdes i jevn trav hele tiden. En mulighet er jo kanskje å prøve å la henne løpe mer i grøftekanten?

Jeg kjøpte det tynne BOT-dekkenet på Dogs4All, og det ser virkelig ut til å ha effekt nå når det har gått noen uker og kroppen har blitt vant til det. Hun formelig danser avgårde når hun er på tur, og hopper rundt, løper på egenhånd og stråler rett og slett når vi er ute og går. Det er kjempeherlig å se. :wub:

Når det gjelder å sitte bamse, hopping og andre slike aktiviteter som er direkte belastende på ryggen, har vi kuttet ut det som ikke er nødvendig. Det vil si at hun hopper inn i bilen, hun løper opp og ned trappene og hun hopper opp på/over ting om det er nødvendig. Men å hoppe på bakbeina, løfte opp bakbeina og sitte bamse har jeg helt sluttet å belønne henne for, og hun har derfor bortimot sluttet å tilby det. Selv om hun elsket å gjøre det, ser jeg ikke noe poeng i å utsette ryggen hennes for slik belastning når det strengt tatt ikke er nødvendig.

Skrevet

Veterinæren sa til meg at det viktigste er å holde hunden slank og godt muskulert. Det beste er turer i ulendt terreng og dypsnø, svømming er også veldig bra.

Jeg fikk beskjed om det motsatte. Veterinæren og kiropraktoren ga meg beskjed om at løping i dypsnø var fyfy fordi det ble store opp og ned bevegelser for ryggen, som når man hopper hinder.

Skrevet

Jeg fikk beskjed om det motsatte. Veterinæren og kiropraktoren ga meg beskjed om at løping i dypsnø var fyfy fordi det ble store opp og ned bevegelser for ryggen, som når man hopper hinder.

Det kommer vel veldig an på hvor mye snø det er snakk om, og hva slags løping det er snakk om. Rolige og kontrollerte bevegelser i snø som ikke er alt for dyp, tror jeg er relativt sunt. Det blir jo en måte å få motstand på, som samtidig ikke er belastende på feil måte.

Men jeg kan være med på at vill basing i veldig dyp snø, slik at hunden på en måte blir nødt til å kaste seg framover - det er nok ikke det beste for en hund med spondylose.

Skrevet

Vasse i vann er veldig bra, og svømme - men svømmingen må foregå rolig, ikke frenetisk og kavende. Jeg kjøpte et plaskebasseng til rikke jeg og fylte det opp med vann så det gikk til rett under magen hennes og lot henne gå i det, hun var ikke en hund som svømte av seg selv. Ikke helt vinteraktiviteter - men sånn fremover liksom.

Minst mulig trappegåing, minst mulig asfalt og minst mulig hopping fikk jeg beskjed om - turer etter form og humør. Men! Jeg hadde en hund som var veldig smertepåvirket både av forkalkninger, prolaps og syringomyelia. Jeg iset også ryggen etter at hun hadde anstrengt seg, og kombinert med smertestillende når det trengtes.

Skrevet

Det kommer vel veldig an på hvor mye snø det er snakk om, og hva slags løping det er snakk om. Rolige og kontrollerte bevegelser i snø som ikke er alt for dyp, tror jeg er relativt sunt. Det blir jo en måte å få motstand på, som samtidig ikke er belastende på feil måte.

Men jeg kan være med på at vill basing i veldig dyp snø, slik at hunden på en måte blir nødt til å kaste seg framover - det er nok ikke det beste for en hund med spondylose.

Jeg ser den. Med dyp snø tenker jeg på snø opp til brystet på hunden, så det blir hopping og kaving. Hunden min løper mye løs i løssnø, og jeg har ikke merket noe på henne (hun sier tydelig i fra.). Men blir det veldig høy løssnø prøver jeg å sette litt restriksjoner.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for informasjonen!
    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...