Gå til innhold
Hundesonen.no

Unngå kladder under høvene


Tuskelusken

Recommended Posts

ja tenker på sånn gummi ja :banana: hmm veit i hvertfall at de fleste (ikke alle) hestebuitkker pleier å ha slike, kan ofte brukes flere vintere på rad (i hvertfall de som er av merket cemtec, de er slitesterke).

Ellers har jeg hatt mye dårlig erfaring med ting man smører på... har prøvd mye forskjellig, funker få minutter før det begynner å kladde :banana: kanskje de funker med fett (uten vann i). Mange som sier vaselin og hovolje osv, ikke funka for meg...

nei, jeg sier bare, sleng på snøsåler neste gang du skor :banana:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, snøsåler er det eneste jeg synes fungerer skikkelig. Spenefet fungerer ei stund, det kan du jo prøve. Koster ikke stort for ei litersbøtte på FK.

Spør du meg er det å sette på snøsåler verd ei ekstra skoing;) makan til prakk som det er å ri på snø uten altså!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Trengte denne tråden akkurat nå- min smed kan ikke sette på snøsåler før etter jul, og nå har vi en halvmeter snø her. Heldigvis kladder det ikke så ekstremt når de står ute, for det er kaldt, men jeg kan ikke ri med det ... Min hovslager foreslo parafin- det høres tungvint ut synes jeg! Skal prøve spenefett i morgen tenker jeg, og se hvordan det fungerer- kan oppdatere så fort jeg har gjort det. *Aya prøver nye ting*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Evt. bare ikke skrape ut av høvene? Her i England er det litt snø nå, og gårdsplassen er isbelagt. Hestene her har jo ikke brodder på skoene (vinter? Hæ?), så stakkars dyra våre står inne med 2-3 lag varme dekken... Ikke så ofte det blir mange minusgrader her.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Joa- kan skrape ut av høvene- men da blir det å stoppe hvert femte minutt på turen, hoppe av og skrape ut ... Nå har jeg lest litt, og i morgen skal jeg teste stearin og spenefett!

EDIT: misforstod innlegget over. Nei, det hjelper ikke nok å la være å skrape ut av høvene, dessverre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du må ihvertfall bruke noe som ikke inneholder vann! Vaselin inneholder vann. Kanskje noe hovfett som ikke inneholder vann vil hjelpe?

Tror Simira mente _ikke skrap ut av høvene_ før du rir ut, for det får ikke iset seg om det er fullt av flis i høvene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Tuskelusken: Du kan bestille snøsåler hos mange hesteutstyrsbutikker feks www.bole.no eller ringe en butikk og be de sende til deg på postoppkrav. Jeg ville spandert på meg en ekstra skoing.

Beste tipset jeg har mot kladder er å holde litt fart, traver man så spretter kladdene ut ihvertfall.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hoofgrip er det beste middelet, så det er bare å fikse det til neste gang smeeden kommer :icon_redface:

Ellers så kan det fungere med sånn hovfett som skal beskytte hoven(som ikke inneholder vann), mener iallefall det er en type som funker sånn nogenlunde.

Uff, sånne høye snøballer under høvene er skumle greier :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vet iallefall at vaselin, hovolje o.l. ikke fungerer. Det kladder like fullt. Samme med lærfett, det har vært prøvd. Parafin har jeg ikke prøvd, men det kan da umulig være sunt for høvene, det trekker jo inn?

Det beste som er, er snøsåler/kladdesåler. Eller som Gråtass sier, å holde trav, da detter kladdene som oftest ut. (så sant det ikke er skikkelige isklumper som sitter så hardt at man nesten ikke får dem ut med hovskrape engang, men det skal litt til at det blir det.)

Eventuelt å ha barfothest, da kladder det jo ikke særlig, og det lille som er, detter ut med en gang. Om det er isete, så ha boots med brodder. Eventuelt kan man jo også bruke boots med brodder på skodd hest, så sant den ikke har brodder på skoa. Da kladder det iallefall ikke!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min erfaring er at snø/ gummringer inni i kombinasjon med å ikke rense høvene før etter turen er det beste, og så har man med seg en hovskrape på turen så man lett vipper ut det som måtte være om man får problemer. Fett og sånn har jeg ikke hatt erfaring med at har fungert bra nok, men tydelig at andre har bedre erfaringer med det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva med boots?

Det funker, men da må man ha skrudd i brodder i bootsene. Også må man helst ikke ha brodder i skoene, for det sliter veldig på bootsen. (dersom man har skodd hest, såklart, med barfothest er det jo ikke et problem, ei heller at det kladder.)

Edit: skrivefeil

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Boots sr slik ut

boots.jpg

de som er skikkelig laget er ofte dyre! over 900,- paret... disse bør lages etter mål fra hoven til hesten.

Den hesten jeg rei før brukte dette på frambeina. Ikke slike dyre og problemet blei at disse blei tråkket av da hesten skvatt eller løp...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har pleid å bruke godt lag med hovfett. Et grønt ett, husker ikke hva det heter. Med litt bevegelse i hesten, og et godt lag med dette spretter kladdene ut etterhvert. Vi har også brukt tjære-blanding..vet ikke riktig hva vi blander sammen, men er noe tjære og olje-greier..(?) Har aldri hatt store problemer med høvene da..brodder, et tjukt lag med en av de to alternativene, og trent som normalt. I skritt pakker det seg lettere, men traver man f.eks. spretter de utav før de får samlet seg omtrent.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kommer bare med et lite midlertidig forslag. Men hva med å tre en ballong over hoven, eller to (så det tåler litt mer).

Er jo vært å se hvor lenge det varer. Men da er det jo forutsatt at du har lite is og ellers harde flater som bare sliter av ballongen. Men burde jo vare frem til du kan trave.. men antar at det blir ganske dyrt i lengden, ihvertfall 7 uker verdt av tid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vil bare si at det går fint å ri uten noen ting! :) Jeg har ridd hver eneste dag i ferien, og det går helt fint å gå i snøen uten noe som helst, også når snøen er kram. Har ridd mye på jordet, det kladder litt, men hesten har ingen problem med å gå fram i trav eller galopp. Men det kan jo være fordi det er ganske mye snø. I fjor hadde jeg en hest på fôr og da hadde jeg med hovskrape på tur. Måtte av ganske ofte og skrape høvene, så det var litt slitsomt. Da var det også mye mindre snø enn det er nå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når jeg var ung, brukte vi stearin faktisk. Altså, man tager med hesten ut av stallan, skraper ordentlig ut av høvene, gnir på med stearin, tar med hovskrapen og mer stearinlys på tur. Husker det holdt en stund på tur og at vi ikke måtte av så ofte. Så en kriseløsning er det jo, til man får på hoofgrip

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når jeg var ung, brukte vi stearin faktisk. Altså, man tager med hesten ut av stallan, skraper ordentlig ut av høvene, gnir på med stearin, tar med hovskrapen og mer stearinlys på tur. Husker det holdt en stund på tur og at vi ikke måtte av så ofte. Så en kriseløsning er det jo, til man får på hoofgrip

Spenefett er utprøvd til stormende jubel! Ingen kladding, hverken på litt snø, kjempemye snø eller brøytet vei.

STEARIN var det vi brukte så mye for mange år siden ja! Det funker veldig bra. Spenefett brukte vi også, men vi blandet det med noe hovfett eller tjæreblanding. Og som noen andre pleier vi ikke ha problemer med kladding. Om man bare skritter pakker det seg godt sammen og blir en enorm kladd, men om man holder litt fart(trav, galopp) spretter de utav rimelig fort.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...